Operacje gotówkowe w oddziałach stacjonarnych banków niestety nie należą do tanich. W tym wpisie przedstawiamy aktualne koszty wpłat i wypłat pieniędzy w kasach najpopularniejszych banków działających w Polsce.
Tematyka związana ze sztuczną inteligencją (AI) i pokrewnymi zagadnieniami szturmuje wiele obszarów życia. Bankowość nie jest tutaj wyjątkiem – dziś przyjrzymy się "prawdziwie inteligentnemu asystentowi" od Nest Banku.
Rynek bankowy to jeden z najważniejszych sektorów każdej gospodarki wolnorynkowej. Jednak wiele banków działających w Polsce ma zagranicznych właścicieli – zobacz które banki mają polski kapitał.
Od czasu do czasu banki angażują się w różne działania społeczne – dołączając do określonych akcji lub tworząc własne inicjatywy. Jednym z autorskich pomysłów na tym polu jest program "VeloTalent", zorganizowany przez Velobank.
Niektóre oferty w największym serwisie e-commerce w Polsce zyskały nowe, różowe oznaczenie "Cash" z informacją o możliwości otrzymania zwrotu za zakupy. Jak dokładnie działa Allegro Cash i jak uruchomić tą usługę?
Z systemem "Kontomatik" mają styczność osoby które chcą skorzystać z różnego rodzaju produktów kredytowych. Na jakiej zasadzie działa ten system? Sprawdzamy jakie dane weryfikuje i czy korzystanie z niego można uznać za bezpieczne.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania jest obecna przy ofertach pożyczkowych i kredytowych. Banki i firmy posługują się tym wskaźnikiem, jednak warto postawić pytanie czy jest on zrozumiały dla klientów i o czym faktycznie nam mówi?
O limitach przelewów bankowych najczęściej przypominamy sobie (lub dowiadujemy się o nich) kiedy mamy problem ze zleceniem przelewu na wysoką kwotę (np. podczas zakupu drogiego sprzętu czy wakacji). Jak zarządzać limitami i o czym warto pamiętać?
Obywatele Ukrainy to największa mniejszość narodowa w Polsce. Naturalnie banki dostrzegły tą sytuację i mają w ofercie rachunki bankowe dla osób pochodzących z Ukrainy. Jak założyć takie konto i jakie dokumenty będą potrzebne?
Z pewnością większość z nas jest w stanie wymienić nazwy przynajmniej 3-4 banków działających w Polsce – głównie dlatego, iż wydają one ogromne kwoty na budowanie rozpoznawalności swojej marki. Jednak są na rynku takie podmioty, o których 99% ludzi z pewnością nie słyszała – jednym z nich jest "Bank Nowy".
"Allegro Pay" to nowa usługa wprowadzona w serwisie Allegro – jest to rodzaj odroczonych płatności. Jak dokładnie działa i czy skorzystanie z takiej formy zapłaty wiąże się z kosztami?
Dobrze znamy powiedzenie o wypadkach chodzących po ludziach. Różnego rodzaju uszkodzeniu mogą uleć również rzeczy materialne, takie jak banknoty. Co wówczas należy zrobić?
Velomarket to nowa platforma sprzedażowa w Internecie promująca ekologiczne i ekonomiczne wybory konsumenckie – co ciekawe, została utworzona przez bank. Czym się wyróżnia i czy warto robić tam zakupy?
Moment otwierania własnej działalności gospodarczej rodzi pytania na temat rachunku bankowego dla firmy – czy istnieje obowiązek jego zakładania i korzystania przy różnego rodzaju rozliczeniach?
Wśród wielu informacji dotyczących rynku finansowego i funkcjonowania państwa trudno usłyszeć pozytywne wiadomości. Taką jednak jest plan utworzenia bazy zastrzeżonych PESELi, co powinno poprawić nasze bezpieczeństwo. Na jakiej zasadzie będzie to działać i jak zastrzec swój PESEL?
Nowy przedsiębiorca szybko uzmysławia sobie, że jest kilka ważnych rzeczy które musi na starcie "ogarnąć". Jedną z nich jest księgowość – zdecydowana większość nie czuje się na siłach, aby prowadzić ją samodzielnie. Niektóre banki przychodzą z pomocą – naturalnie jednak nie za darmo.
Większość przedsiębiorców prowadzących działalność w Internecie korzysta z tzw. bramek płatniczych, takich jak doskonale znane systemy PayU czy Przelewy24. MBank wdrożył autorskie rozwiązanie dla swoich klientów – PAYNOW.
Jeśli dokonujesz zakupów w polskim Internecie, prędzej czy później przy temacie płatności natkniesz się na opcję "Przelewy24". Jak można zapłacić za pośrednictwem tego systemu i jakie banki obsługuje?
Przelewy SEPA funkcjonują w Europie od wielu lat – to sposób na otrzymanie/wysłanie określonej kwoty w euro. Przydaje się zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom. Poznaj najważniejsze informacje o tym rodzaju przelewu.
Kryptowaluty w ostatnich latach przyciągnęły sporo medialnej uwagi; dużo osób zdecydowało się pierwszy raz na inwestowanie w "cyfrowe monety". Jak można dokonać takiego zakupu i sprzedaży przy pomocy gotówki?
Przy przelewach zagranicznych spotykamy się często z terminami SWIFT, BIC oraz IBAN. Co oznaczają wymienione skróty i czy rzeczywiście zlecenie takiej operacji w bankowości jest skomplikowane?
Nieco tajemniczo brzmiący termin "Quasi-cash" dotyczy specyficznego rodzaju transakcji, kiedy osoba dokonująca zapłaty nie otrzymuje konkretnego towaru/usługi a zamiennik pieniądza, który może wykorzystać w danym miejscu.
Przelewy SORBNET są dość mało popularne i raczej nie korzystamy z nich na co dzień, jednak w pewnych sytuacjach mogą okazać się bardzo przydatne. Jak go zlecić i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Jednym z wyznaczników dorastania jest uzyskiwanie coraz większej samodzielności i niezależności. Co prawda niepełnoletnie osoby nie uzyskują jeszcze dochodów, ale dla większości z nich konto bankowe będzie czymś przydatnym – i to z kilku powodów.
Temat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego pojawia się w mediach zazwyczaj przy okazji zamieszania i paniki związanej dostępnością i bezpieczeństwem środków klientów w bankach. Czym jest BFG i czy faktycznie gwarantuje on bezpieczeństwo naszych środków?
Chociaż dla niektórych może to być zaskoczeniem, pod względem korzystania z "nowinek bankowych", Polska wypada na tle Europy Zachodniej bardzo dobrze. W świetle tego nie dziwi fakt, iż VISA zdecydowała się na test nowego rozwiązania płatniczego właśnie w kraju nad Wisłą.
W ostatnich latach część banków wprowadziła całkowicie nową metodę zakładania konta (a raczej potwierdzania swojej tożsamości) – na tak zwane "selfie". O co w tym chodzi i jak to działa w praktyce?
Do posiadania osobistego konta bankowego nie trzeba w zasadzie nikogo przekonywać. Daje ono sporo możliwości, jednak w pewnych sytuacjach przydatne może się okazać również konto walutowe. Omówimy je na przykładzie bardzo interesującej oferty Alior Banku.
GPW to skrót, którego znaczenie jest oczywiste dla każdego inwestora w Polsce. W tym artykule odpowiemy na podstawowe pytania – czym jest giełda i jak można rozpocząć inwestowanie w papiery wartościowe za pomocą rachunku maklerskiego.
W ostatnich latach sporo się zmieniło na polskich autostradach – zarówno pod względem płatnych odcinków, jak i metod uiszczania opłat. Jak obecnie wygląda sytuacja na odcinkach A2, A4 i A1?
Już ponad miesiąc obowiązuje nowa unijna dyrektywa „PSD 2”. Jak zmieniła nasze korzystanie z bankowości online i czy uczyniła je bezpieczniejszym? Wydaje się, iż jej założenia są słuszne i uczynią bankowość lepszą.
W ostatnich latach obserwujemy nieustanny rozwój bankowości elektronicznej, a także nowych produktów finansowych - jednym z nich jest Revolut. Komu się przyda takie konto i czy Revolut jest rewolucyjny?
Niestety prowadzenie firmy to nie tylko sprzedaż swoich produktów i usług, ale także również mało pasjonujące obowiązki księgowe. Sporo przedsiębiorców decyduje się na zlecenie obsługi spraw podatkowych.
Ograniczenia w zakładaniu kont potwierdzanych przelewem to ostatnio bardzo gorący temat w bankowości. O co chodzi w tym zamieszaniu?
Przelew w dolarach amerykańskich wykonywany do banku w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA) jest przelewem walutowym. Można go oczywiście wysłać z polskiego banku. Co jest do tego potrzebne i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Bankujesz-zyskujesz to program lojalnościowy w ING w którym za płatności kartą otrzymuje się punkty. Co można zyskać i czy warto z niego korzystać?
Analizując tabele opłat i prowizji banków, czasami można spotkać się terminem wpłaty otwartej i zamkniętej. Na czym polegają te rodzaje wpłat gotówkowych? I jakie są inne opcje wpłat?
Alior Sync wiele osób wspomina bardzo dobrze i żałuje że po niecałych 2 latach markę przejęło T-mobile. Co od tego czasu się zmieniło i jakie były warunki konta Alior Sync?
Decyzja o założeniu wspólnego konta bankowego dla jednych to wyraz zaufania i większy komfort, dla innych nieracjonalne i krępujące rozwiązanie.
Oprocentowanie rachunku ROR to niestety prawdziwa rzadkość. Czy obecnie są jeszcze oferty kont z oprocentowaniem środków?
Osoby zastanawiające się nad założeniem konta w Smart Banku z pewnością zaciekawi w jaki w sposób można zasilić konto – bank działa przecież tylko online.
Od 1 kwietnia rusza program Rodzina 500+. Wnioski można składać także poprzez bankowość internetową - w jaki sposób i w których bankach?
Smart Saver to funkcjonalność konta w ING umożliwiająca automatyczne oszczędzanie. Jak działa i w których bakach można znaleźć podobny mechanizm?
Przelewy natychmiastowe (określane także jako ekspresowe) to świetny sposób na błyskawiczne przekazanie środków. Czy we wszystkich bankach można z nich skorzystać i co z prowizjami za taką usługę?
Polecenia zapłaty są funkcjonalnością konta bankowego chętnie wykorzystywaną przez wiele osób przy opłacaniu rachunków. Na czym polegają i czy są bezpłatne?
Hasło "przelewy elixir" bardzo często pojawia się przy temacie kont bankowych. Jak działa ten system, czym są sesje elixir i jakie mamy alternatywne przelewy?
Z płatnościami PayU ma obecnie do czynienia większość osób robiących zakupy online. Jak można płacić w tym systemie i które banki obsługują szybkie przelewy?
Wraz z rozwojem kart z funkcjonalnością płatności zbliżeniowych, zwiększa się także popularność naklejek zbliżeniowych. Są one kolejnym krokiem ułatwiającym płacenie i zwiększającym komfort wydawania pieniędzy. Jak działają?
Obecnie jest kilka sposobów otwarcia konta. W tym artykule zobaczysz czym się od siebie różnią i jaki będzie dla Ciebie najlepszy.
Ferbuy to system odroczonych płatności, który jakiś czas temu pojawił się w Polsce. Które sklepy wdrożyły jego obsługę?
Płatności BLIK są z nami dopiero od kilku lat, ale już chyba na stałe wpisały się w jeden z nieodłącznych elementów codziennego "bankowania" wielu z nas. Czym dokładnie jest BLIK i czy warto zainteresować się bliżej tym tematem? Biorąc pod uwagę jego możliwości i dynamiczny rozwój w Polsce – na pewno tak.
Z kart płatniczych korzysta niemal każdy klient banku. W większości przypadków są to karty debetowe, jednak popularne są także karty kredytowe. Jakie inne rodzaje kart płatniczych są dostępne i co warto o nich wiedzieć?
W reklamach banków zachwalających konta często pada hasło "darmowe". Jednak eksponowany brak opłat dotyczy zazwyczaj wybranych operacji, a inne płatne (czasem bardzo istotne) - są w reklamie pomijane.
Często przy usługach bankowych słyszymy pojęcie "cashback". Używane jest zarówno przez banki, a także przez ich klientów. Co ono oznacza i czy warto zainteresować się bliżej tym tematem?
Tak zwane Sesje Elixir mają decydujący wpływ na to, kiedy otrzymamy od kogoś przelew lub kiedy wysłany przez nas przelew dojdzie do adresata. W tym artykule zostanie omówiona ta kwestia oraz sposób jak szybko obliczyć o której godzinie dojdzie konkretny przelew.
Generalnie procedura zamknięcia konta nie jest skomplikowana, jednak należy mieć na uwadze kilka faktów, aby nic nas nie zaskoczyło i zamknięcie konta przebiegło po naszej myśli. Niektóre banki również nieco utrudniają cały proces, chcąc „na siłę” zatrzymać klienta.