1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o Santanderze
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem Santandera?

Santander: co to za bank? Sprawdź z kontomania.pl

Santander Bank Polska S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku uniwersalny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Michał Gajewski
Numer KRS 0000008723 (link do rejestru)
Numer NIP 8960005673
Kod BIC/SWIFT WBKPPLPP
Strona internetowa Santander.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store

Konta bankowe w Santanderze

Santander oferuje naturalnie różne typy rachunków dla różnych rodzajów klientów. W serwisie kontomania.pl możesz przeczytać szczegółowe analizy trzech ofert kont:

Opinia Kontomanii o banku Santander

Znany dawniej jako Bank Zachodni WBK, Santander ma bardzo silną pozycję na rynku.

Logo banku Santander
Logo banku / © Santander

Dość zaskakująca jest ocena klientów jeśli chodzi o aplikację mobilną. Ocena Santander mobile w Google Play to zaledwie 1.8 (na 5), co w zasadzie jest najniższą oceną wśród banków działających w Polsce. Jak na bank o takich rozmiarach i renomie jest to rozczarowujące. Tym bardziej, iż kanał mobilny staje się dominującym sposobem korzystania z bankowości.

Pozytywny aspekt działania banku stanowi dobrze rozwinięta sieć placówek (504 w całym kraju). Santander praktycznie zawsze prowadzi też promocje dla nowych klientów, którzy są zainteresowani założeniem rachunku.

Historia powstania Santander

Początek funkcjonowania banku to rok 1988 kiedy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów założono Bank Zachodni we Wrocławiu. Trzy lata później przekształcono go w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Istotna zmiana zaszła w 1999 roku: irlandzka grupa Allied Irish Banks (AIB) nabyła 80% akcji Banku Zachodniego. W swoim portfolio posiadała również udziały Wielkopolskiego Banku Kredytowego. W 2001 roku nastąpiło połączenie obu tych banków pod szyldem Banku Zachodniego WBK. W tym roku rozpoczęto również obrót akcjami banku na GPW.

Kolejny ważny rozdział w historii banku rozpoczął się w 2010 roku – AIB postanowiło ogłosiło zamiar sprzedaży swoich udziałów w BZ WBK. Ich nabywcą została hiszpańską grupa Banco Santander.

W 2014 roku ówczesny prezes zarządu – nie kto inny jak Mateusz Morawiecki – zapowiedział rebranding nazwy banku na Santander Bank Polska; ta zmiana ze względu na brak konsultacji z KNF dokonała się w praktyce jednak dopiero w 2018 roku.

Do kogo należy Santander?

Większościowym udziałowcem banku Santander (67,41% akcji) jest hiszpański Banco Santander S.A., 5,01% akcji posiada Nationale-Nederlanden OFE, a 27,58% należy do pozostałych akcjonariuszy.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl