Przelewy SEPA funkcjonują w Europie od wielu lat – to sposób na otrzymanie/wysłanie określonej kwoty w euro. Przydaje się zarówno osobom indywidualnym, jak i firmom. Poznaj najważniejsze informacje o tym rodzaju przelewu.

Spis treści

  1. Czym jest przelew SEPA?
  2. Jak zlecić przelew SEPA?
  3. Ile kosztuje taki przelew?

Przelew SEPA – co to jest?

Przelew SEPA jest przelewem walutowym w euro. Można go wysłać ze zdecydowanej większości kont osobistych i firmowych.

Kilka banknotów o nominale Dwustu złotych w dłoni
PLN może się zmienić w EURO dzięki SEPA

Jego niewątpliwym plusem jest to, iż nie trzeba mieć zakupionej waluty ani rachunku prowadzonego w euro. Czas dotarcia przelewu SEPA to odbiorcy to 1-2 dni robocze.

Formalnie SEPA oznacza Jednolity Obszar Płatniczy w Euro (ang. Single Euro Payment Area). SEPA funkcjonuje w krajach Unii Europejskiej (oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie).

Jak wysłać przelew SEPA?

Wysłanie przelewu SEPA jest dość podobne do zlecenia zwykłego przelewu elixir, chociaż są drobne różnice:

  • numer rachunku w formacie IBAN (numer konta jest poprzedzony dwuliterowym kodem kraju) – przykładowo dla Polski to PL. Kody wszystkich krajów można sprawdzić na tej stronie.
  • w niektórych bankach może się zdarzyć konieczność podania kodu BIC/SWIFT banku odbiorcy. To międzynarodowy identyfikator konkretnego banku.
  • pozostałe dane są standardowe: nazwa odbiorcy (adres nie jest wymagany) oraz kwota (pamiętajmy: w euro)

Więcej o pojęciach IBAN, BIC oraz SWIFT znajdziesz w tym artykule.

Ile kosztuje przelew SEPA? Zwróć uwagę na kurs euro!

Na szczęście od dłuższego czasu we wszystkich bankach prowizje za przelewy SEPA są na takim samym poziomie jak zwykłe przelewy elixir, co oznacza najczęściej brak opłat. Mówimy oczywiście o samodzielnym zleceniu przelewu SEPA w bankowości Internetowej – taka dyspozycja złożona w oddziale będzie w zasadzie zawsze płatna.

Jednak żeby nie było tak różowo, warto pamiętać jeszcze o innej kwestii związanej z kosztami – przelew SEPA oznacza konieczność zakupu euro. Oczywiście jako klient nie musimy nic robić – w formularzu wpisujemy tylko ile euro ma otrzymać odbiorca. Problemem może być duży spread walutowy banku – zakupione euro może być po mało atrakcyjnym kursie.

Często w bankach funkcjonują dwie tabele kursów walutowych (jedna "standardowa" i druga z dużo korzystniejszymi kursami) – aby skorzystać z preferencyjnych warunków kursowych (gdzie spread jest minimalny) trzeba jednak zazwyczaj mieć konto walutowe (bądź włączoną specjalną usługę).

Oczywiście ma to tym większe znaczenie, im wyższa jest kwota przelewu (a im częściej zamierzamy wysyłać przelew SEPA). Przy wysokich sumach/dużej częstotliwości zdecydowanie warto rozważyć założenie konta walutowego.

Dobra oferta takiego rachunku nie będzie nam generować co miesiąc żadnych kosztów, a pozwoli wysyłać przelewy SEPA w euro zakupionym po atrakcyjnym kursie.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl