Generalnie procedura zamknięcia konta nie jest skomplikowana, jednak należy mieć na uwadze kilka faktów, aby nic nas nie zaskoczyło i zamknięcie konta przebiegło po naszej myśli. Niektóre banki również nieco utrudniają cały proces, chcąc „na siłę” zatrzymać klienta.

Jak zamknąć konto bankowe?

Po stronie klienta samo zamknięcie konta wymaga złożenia takowej dyspozycji. Może ona jednak wyglądać różnie w zależności od banku. Zazwyczaj bank naszego konta nie zamknie od razu, obowiązuje pewien okres wypowiedzenia w postaci od kilku do 30 dni od momentu złożenia wniosku o zamknięcie. Oznacza to, iż przez pewien czas nasze konto będzie dalej funkcjonować, pomimo iż złożyliśmy już wniosek o jego zamknięcie.Kłódka symbolizująca zamykanie konta bankowego

Coraz częściej zamykania konta bankowego można dokonać przez Internet, np. mailowo lub poprzez formularz dostępny w bankowości online. Jednak niektóre banki umożliwiają zamknięcie konta tylko poprzez osobistą wizytę w oddziale.

Zdarza się także, iż za zamknięcie konta spotka nas opłata, jednak są to raczej wyjątki, najczęściej w przypadku gdy konto jest otwarte bardzo krótko lub na szczególnych warunkach promocyjnych. Zamykanie konta wiąże się z rozwiązaniem umowy o kartę płatniczą przypisaną do rachunku.

Szybkie zamykanie konta

Najszybszą i najpewniejszą droga do zamknięcia konta bankowego jest skontaktowanie się z pracownikiem banku - mailowo, telefonicznie, lub osobiście w oddziale jeśli mamy czas. Wówczas pracownik udzieli nam informacji co konkretnie należy zrobić, aby zamknąć konto - zazwyczaj jest gotowy formularz który trzeba podpisać lub wejść w odpowiednią zakładkę w bankowości online.

Czego należy się dowiedzieć

Kontaktując się z bankiem w tej sprawie warto się dowiedzieć następujących rzeczy:

  • W jaki sposób możesz zrezygnować z konta? (formularz po zalogowaniu się na koncie, wniosek mailowy, listowny, wizyta w oddziale?);
  • Czy rezygnacja konta jest bezpłatna (czy nie podpisywałeś umowy o konto w ramach szczególnej promocji która blokuje przez pewien czas możliwość zamknięcia konta lub jego zamknięcie wiąże się z opłatą?);
  • Jak długo trwa okres wypowiedzenia umowy, oraz kiedy zostanie zablokowana karta płatnicza.
Zanim zamkniesz konto

Jednak zanim zdecydujesz się na zamknięcie swojego konta, warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze jeśli masz zapisane numery bankowe różnych osób na swoim koncie, skopiuj je ponieważ wraz z zamknięciem konta stracisz możliwość logowania do bankowości online i tym samym dostęp do wszystkich danych zapisanych na koncie.

Po drugie, jeśli planujesz przeniesienie się do innego banku (otwarcie nowego konta), stare konto może posłużyć do otwarcia nowego. Jak to możliwe? Obecnie praktycznie większość banków daje możliwość otwarcia nowego rachunku bankowego przez Internet. Jednak aby taka procedura się powiodła konieczne jest dokonanie tzn. przelewu weryfikującego. To przelew na symboliczna kwotę (zazwyczaj 1 grosz lub złotówka), który potwierdzi Twoje dane osobowe (aby taka weryfikacja przebiegła prawidłowo dane ze starego konta - imię, nazwisko, adres - muszą być identyczne jak w złożonym wniosku o otwarcie nowego konta).

Ponadto po założeniu nowego konta można przelać wszystkie pieniądze ze starego rachunku.
Bardzo ważne jest poinformowanie innych osób (w tym również pracodawcy) o zmianie numeru konta lub jego zamknięciu, aby nie dokonywali przelewów na nieaktywne konto. Przy dokonywaniu takiego przelewu pieniądze wracają na konto nadawcy.
Po upływie terminu wypowiedzenia umowy możesz zawsze dla pewności sprawdzić czy konto zostało zamknięte, próbując się zalogować do bankowości internetowej. Odmowa dostępu oznacza iż konto jest już nieaktywne.

Wybór nowego konta

Pamiętaj, iż umowa z bankiem o konto nie musi trwać wiecznie. Jeśli jesteś niezadowolony, bank wprowadza opłaty, masz prawo zrezygnować z rachunku bez podawania przyczyn. Jeśli poszukujesz oferty atrakcyjnego konta bankowego, skorzystaj z rankingu kont osobistych, gdzie znajdziesz optymalną ofertę dla siebie.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl