Czasami posiadanie więcej niż jednego konta bankowego może być potrzebne niektórym firmom. Wyjaśniamy czy są w tym względzie ograniczenia, o czym trzeba pamiętać i kiedy faktycznie warto rozważyć taką opcję.
Spis treści
- Ile kont bankowych może mieć przedsiębiorca?
- Pamiętaj o obowiązku aktualizacji danych firmy
- Kiedy warto mieć więcej rachunków, a kiedy nie?
Czy firma może mieć dwa konta bankowe?
Odpowiadając najkrócej: tak, może. Nawet nie tylko dwa, a dowolną liczbę rachunków. Nie istnieją przepisy która ograniczałyby przedsiębiorcom (niezależnie od formy prawnej w której działają) liczbę kont bankowych które są dla nich prowadzone.
Ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników mówi w art. 5 ust. 4 o tym, że przedsiębiorca musi podać wykaz rachunków bankowych lub imiennych rachunków w SKOK, z wyjątkiem rachunku VAT.
Dość częstym przypadkiem jest sytuacja w której potrzebne staje się konto walutowe bądź oszczędnościowe. Najwygodniej założyć je w banku w którym mamy główne konto firmowe (tak zwany rachunek bieżący), jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby dowolny typ rachunku firmowego założyć również w innym banku.
Niektóre potrzebne funkcje drugiego konta może pełnić czasem subkonto – konto pomocnicze – warto się dowiedzieć w swoim banku czy można je otworzyć (i na jakich warunkach).
Natomiast jeśli potrzebujesz standardowego konta firmowego, sprawdź nasz aktualizowany ranking ofert.
Uwaga: pamiętaj o tym przy zmianie lub założeniu nowego konta dla firmy!
Zmiany w zakresie rachunków bankowych trzeba zgłosić odpowiednim urzędom (przede wszystkim "skarbówce") w ciągu 7 dni od otwarcia konta firmowego. W zależności od formy prowadzenia działalności gospodarczej należy dokonać:
- zaktualizowania danych firmy w CEIDG (dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych) – w danych firmy jest sekcja o rachunkach bankowych. Dane można zaktualizować na kilka sposobów: osobiście w urzędzie miasta/gminy, listownie lub przez Internet w serwisie biznes.gov.pl (potrzebny w tym przypadku będzie profil zaufany lub e-dowód). Jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego, możesz poprosić o pomoc w aktualizacji danych. Dobra wiadomość jest taka, że zmiany są automatycznie przekazywane do urzędu skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- zgłoszenia nowego konta do urzędu skarbowego poprzez formularz NIP-2 (dotyczy spółki cywilnej);
- zgłoszenia nowego konta do urzędu skarbowego poprzez formularz NIP-8 (dotyczy firm wpisanych w KRS, takich jak spółki akcyjne oraz spółki z. o. o.).
Niektórzy mogą o tym nie wiedzieć, ale formalnie zgłoszeniu podlegają nie tylko zwykłe konta rozliczeniowe, ale także te oszczędnościowe i pomocnicze. Z obowiązku są zwolnione jedynie rachunki VAT (do rozliczeń split payment, czyli podzielonej płatności) oraz konta wirtualne powiązane ściśle z rachunkiem głównym.
A co z kontem na białej liście podatników VAT?
Tutaj mamy dobrą wiadomość – prawidłowo zgłoszone lub zaktualizowane rachunki (w CEIDG lub poprzez formularze NIP2 i NIP8) zostaną automatycznie umieszczone na białej liście – bez konieczności dodatkowych działań ze strony przedsiębiorców. Wykaz jest aktualizowany raz dziennie.
Do czego może przydać się kolejny rachunek firmowy, a kiedy lepiej "dać sobie spokój"?
Zaczniemy od małego zniechęcenia do zakładania dodatkowych kont (głównie mając na myśli rachunki bieżące).
Zazwyczaj generują one stałe miesięczne koszty, chyba że spełni się określone warunki ustalone przez dany bank (przykładowo może to być wykonanie przelewu do ZUS lub odpowiednio wysokie wpływy na konto). Może się zatem okazać, iż koszty przewyższają potencjalne korzyści z drugiego konta firmowego.
Nie warto również niepotrzebnie komplikować sobie życia, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy pewni czy na 100% potrzebujemy kolejnego konta – formalności z otwarciem drugiego rachunku można w większości banków dopełnić bardzo szybko, dlatego nie musimy podejmować takich decyzji "na zapas".
Na koniec przejdźmy do przykładowych sytuacji w której drugie konto firmowe może okazać się przydatne:
- chcesz rozdzielić i uporządkować finanse firmowe – np. ze względu na konkretny obszar działania, projekt/inwestycję realizowaną przez Twoją firmę lub transakcje z konkretnym kontrahentem (w takim wypadku posiadanie kont w tym samym banku w oczywisty sposób przyspieszy transfer środków);
- potrzebujesz lepszego zabezpieczenia środków – z tego względu ulokowanie ich w dwóch różnych bankach jest zasadne (gwarancje BFG), zapewniając jednocześnie dostęp do środków finansowych w razie nieprzewidzianych sytuacji takich jak awarie czy prace serwisowe w jednym z banków;
- chcesz skorzystać z wybranej promocji – często banki chcąc zachęcić do otwarcia konta firmowego oferują naprawdę pokaźne bonusy finansowe przy spełnieniu określonych warunków.
Powyższe wskazania dotyczą rachunku bieżącego, natomiast są oczywiście również inne typy kont i związane z nimi potrzeby:
- masz nadwyżkę środków która mogłaby przynosić dodatkowe zyski (jedną z opcji do rozważenia będzie konto oszczędnościowe);
- masz kontrahentów z którymi rozliczasz się w obcych walutach (wówczas przydatne będą konta walutowe).