W ostatnich latach obserwujemy nieustanny rozwój bankowości elektronicznej, a także nowych produktów finansowych - jednym z nich jest Revolut. Komu się przyda takie konto i czy Revolut jest rewolucyjny?

O co chodzi z kontem Revolut?

Revolut powstał w Wielkiej Brytanii i staje się coraz bardziej popularny, również w Polsce; na całym świecie korzysta z niego ponad 8 milionów osób. Nie jest to pełnoprawne konto bankowe (spółka Revolut również nie jest bankiem, chociaż uzyskała w grudniu 2018 europejską licencję bankową), jednak umożliwia płacenie w obcej walucie bez kosztów przewalutowania.telefon z uruchomioną aplikacją Revolut

Zanim przejdziemy do płatności, warto dodać że w ramach Revolut można założyć również indywidualny rachunek bankowy w funtach brytyjskich (założenie i prowadzenie za darmo) oraz rachunek w euro (IBAN, również bez opłat).

Ile kosztuje Revolut?

Wróćmy do kosztów - wiemy już, że nie ma kosztów przewalutowania (wymiana walut po kursie międzybankowym). A co z prowizją? W większości przypadków również jej nie ma, co sprawia iż Revolut jest w zasadzie bezkonkurencyjny jeśli chodzi o koszty płatności zagranicznych. No dobrze, ale kiedy ją jednak zapłacimy i ile wynosi?

  • Pierwszym przypadkiem jest przekroczenie limitu 20 000 złotych miesięcznie - powyże naliczane jest 0,5% prowizji;
  • Drugim przypadkiem jest płatność w weekend: 0,5% w przypadku głównych walut: USD, GBP, EUR, AUD, CAD, NZD, CHF, JPY, ISK, SEK, HKD, NOK, SGD, DKK, PLN i CZK i 1% w przypadku pozostałych;
  • Dodatkowy 1% jest doliczany do transakcji w walutach „niestabilnych”, czyli w hrywnach ukraińskich i w bahtach tajlandzkich, niezależnie od innych warunków;
  • Warto jeszcze wspomnieć, iż pieniądze można wypłacać z bankomatów (w podstawowym wariancie konta do równowartości 800 złotych miesięcznie bez prowizji, potem 2%).

Revolut umożliwia utworzenie wirtualnej wielowalutowej karty płatniczej. Możliwe jest również otrzymanie jej fizycznej wersji, koszt "plastiku" to 25 złotych, kartę otrzymuje się w ciągu maksymalnie 9 dni roboczych.

Prowadzenie konta, przelewy, obsługa karty w podstawowym pakiecie są darmowe. Klient może założyć konto w trzech wariantach: podstawowym (darmowym), premium (29,99/msc) oraz metal (49,99/msc).

Jakie waluty wspiera Revolut?

Obecnie obsługiwane są przechowywanie i wymiana następujących walut FIAT: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HRK, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, PLN, QAR, RON, RSD, RUB, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR. W tych walutach można posiadać subkonta, natomiast płatności mogą być dokonywane w przeszło 150 walutach.

Jakie inne ciekawe funkcje ma Revolut?

Jest ich całkiem sporo. Klient ma do dyspozycji między innymi: płatności cykliczne, opcje budżetowania (kontroli swoich wydatków), funkcję autooszczędzania ("saver"), możliwość łatwej wymiany środków na kryptowaluty (Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Bitcoin Cash i XRP), korzystanie z Apple Pay i Google Pay, czy uzyskanie ubezpieczenia podróżnego.

Jak otworzyć konto revolut?

Konto można otworzyć przez Internet, w ciągu kilku minut. Konieczne jest posiadanie numeru telefonu komórkowego. Następnie jest przeprowadzana weryfikacja na podstawie zdjęcia dokumentu tożsamości.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl