1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o BNP Paribas
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem BNP Paribas?

BNP Paribas: co to za bank? Sprawdź z kontomania.pl

BNP Paribas Bank Polska S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku uniwersalny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Przemysław Gdański
Numer KRS 0000011571 (link do rejestru)
Numer NIP 5261008546
Kod BIC/SWIFT PPABPLPKXXX
Strona internetowa bnpparibas.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store

Oferowane konta w BNP Paribas

Podobnie jak w przypadku wielu innych banków, pod lupę serwisu kontomania.pl trafiły dwa główne rachunki ROR:

Opinia Kontomanii o BNP Paribas

BNP Paribas jest częścią francuskiego giganta bankowego i działa w Polsce od wielu lat. To marka godna zaufania, która świadczy usługi na dobrym poziomie.

Zielone logo banku BNP Paribas
Logo banku / © BNP Paribas

Jeśli chodzi o aplikację mobilną, możną ją pobrać za pośrednictwem Google Play lub App Store. Chociaż ocena w obu sklepach jest bardzo wysoka (4.7 na 5), do tej pory nie wydano wersji dla użytkowników Huawei – zatem aplikacji BNP Paribas GOmobile niestety nie znajdziemy w AppGallery.

Natomiast jeśli chodzi o ocenę atrakcyjności kont bankowych BNP Paribas: lepiej wypada oferta dla klientów indywidualnych niż firmowych. Dodatkowo mogą oni często mogą liczyć na skorzystanie z promocji przy zakładaniu rachunku.

Na dzień 30 kwietnia 2024 roku BNP Paribas ma w kraju 368 oddziałów stacjonarnych w kraju.

Skrótowa historia BNP Paribas

Cofamy się do 1990 roku, kiedy to założono bank o dość oryginalnej nazwie: Pierwszy Polsko-Amerykański Bank w Krakowie S.A. – w 1994 roku zadebiutował na GPW, a także pozbył się z nazwy stolicy małopolski.

Kolejna istotna zmiana nastąpiła w 1998 roku, kiedy PPABank zawarł umowę o współpracy z Fortis Bankiem (wówczas Generale Bank). Efektem tej decyzji było przejęcie 98,38% akcji rok później, a w 2000 roku bank zaczął oficjalnie działać pod nazwą Fortis Bank Polska S.A.

Kolejne zmiany przywiał kryzys finansowy w 2009 roku. Wówczas francuski Gigant BNP Paribas pojawił się na polskim rynku bankowym, w rezultacie przejęcia 75% udziałów belgijskiego Fortis Banku (czyli dotychczasowego właściciela Fortis Banku Polska). Bank krótko funkcjonował pod nazwą BNP Paribas Fortis, bowiem już w 2011 roku działał jako BNP Paribas Bank Polska S.A.

To jednak nie koniec zmian i zawirowań – we wrześniu 2014 roku nastąpiło przejęcie Banku Gospodarki Żywnościowej. Połączony w wyniku fuzji bank zaczął w kolejnym roku działać jako Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

Kolejne lata przyniosły jeszcze dwa ważne przejęcia – najpierw Sygma Banku (w latach 2015-16, markę zlikwidowano), a w 2020 działalności podstawowej Raiffeisen Bank Polska S.A.

Ostatecznie w marcu 2019 roku bank pozbył się z nazwy członu "BGŻ" i działa od tej pory jako BNP Paribas Bank Polska (zmieniono wówczas także adres strony www oraz nazwę aplikacji).

Kto jest właścicielem banku BNP Paribas?

Bank jest częścią francuskiej grupy BNP Paribas, która jest największy bankiem strefy euro pod względem wartości giełdowej.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl