Logo serwisu kontomania.pl

Nieco tajemniczo brzmiący termin "Quasi-cash" dotyczy specyficznego rodzaju transakcji, kiedy osoba dokonująca zapłaty nie otrzymuje konkretnego towaru/usługi a zamiennik pieniądza, który może wykorzystać w danym miejscu.

Co to jest quasi-cash?

Znaczenie tego terminu łatwo odgadnąć tłumacząc poszczególne słowa. Określenie quasi oznacza "jakby, niby, prawie", natomiast cash można tłumaczyć jako "pieniądze" (lub gotówkę). Mamy zatem "niby-pieniądze" – klasycznym przykładem są tutaj żetony wykorzystywane w kasynie; mogą to być również losy na loterię albo czeki podróżne.

Transakcje quasi-cash polegają zatem na wymianie środków pieniężnych na substytut (zamiennik) pieniedzy.

Ile kosztują transakcje quasi-cash?

Słupki żetonów do gry w kasynie
Przykładowy przedmiot transakcji quasi-cash

Transakcji quasi-cash można dokonywać kartą płatniczą, jednak czasami wiąże się to z pobraniem przez bank prowizji. Jeśli w danym banku występuje opłata za nabywanie quasi-pieniądza, znajdziemy taką informację w taryfie opłat.

Najczęściej jednak nie jest ona podana pod hasłem "quasi-cash", a jest wyszczególniona przy opłatach za użytkowanie karty debetowej. Przykładowo w banku ING pozycja dotycząca takich transakcji brzmi następująco: "u podmiotów świadczących usługi jako: kasyna, kasyna internetowe, zakłady bukmacherskie oraz inne niż państwowe gry losowe, loterie i totalizatory".

Oto wysokość prowizji za operacje quasi-cash w popularnych polskich bankach, które pobierają opłaty za takie transakcje:

  • ING: 3%
  • mBank: 4%
  • Millennium: 5 zł
  • Nest Bank: 4%, minimum 10 złotych
  • Santander: 4%, minimum 10 złotych

Na kontach osobistych (w bankach: Alior Bank, Credit Agricole, BNP Paribas, PKO Bank Polski) na dzień pisania artykułu nie znalazły się podobne pozycje w taryfach opłat (brak pobieranej dodatkowej opłaty – transakcja traktowana jak zwykła płatność kartą w sklepie).