|

Decyzja o założeniu wspólnego konta bankowego dla jednych to wyraz zaufania i większy komfort, dla innych nieracjonalne i krępujące rozwiązanie.

 

Wspólne finanse, wspólne konto?

Zazwyczaj zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z próbą uporządkowania wspólnych finansów. Część par decyduje się na zawarcie intercyzy - dokumentu ustanawiającego rozdzielność majątkową. Pojawia się także kwestia wspólnego konta bankowego.

Trudno jednoznacznie określić jakie rozwiązanie będzie najlepsze w konkretnym wypadku, gdyż zależy to w dużej mierze od indywidualnej sytuacji. W tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze według mnie plusy i minusy wspólnego konta.

Zalety wspólnego konta bankowego

Na pewno łatwiej jest zarządzać pieniędzmi w ramach domowego budżetu. Złote obrączki ślubne wraz z kartą do konta bankowegoKiedy wszystko trafia „do jednego worka”, mamy czytelny wgląd w to ile zarabiamy, ile wydajemy, możemy także planować i analizować wspólne finanse (np. poprzez narzędzia takie jak Smart Saver).

Niektórzy wspólne konto traktują jako wyraz najwyższego zaufania i wychodzą z założenia, że skoro żyją razem, nie powinni mieć przed sobą tajemnic - także finansowych. To aspekt bardziej emocjonalny, jednak dla niektórych równie ważny.

Gdy decydujemy się na jedno wspólne konto zamiast dwóch indywidualnych, dzięki takiej zmianie powinniśmy zaoszczędzić na opłatach bankowych - z reguły utrzymywanie dwóch rachunków jest droższe niż jednego.

Wady "podwójnego" rachunku

Wspólne konto może oznaczać brak prywatności - niczego nie można ukryć (w tym bardziej pozytywnym sensie) - gdy dokonujemy zakupów (np. kupujemy prezent), w historii konta zostaje ślad, do rachunku dostęp mają zawsze dwie osoby. Nie każdy lubi oddawać niezależność także w tym aspekcie.

Wspólna odpowiedzialność - w każdym znaczeniu. Naturalnie nie trzeba patrzeć pesymistycznie, jednak długi jednej ze stron w przeszłości, lub obecne problemy mogą stać się naprawdę dotkliwe, gdy finanse są wspólne (np. blokada konta). Jest to sprawa powiązana w pewnym sensie z intercyzą i tym, czy uznajemy takie rozwiązanie za rozsądne bądź zbędne.

Wzajemne pretensje o zasadność dokonywania niektórych wydatków to potencjalnie trzeci minus rachunku, który może prowadzić do nieporozumień. Z drugiej strony, wspólne konto to szansa to naprawę złych nawyków finansowych - gdy jedna strona jest kontrolowana / motywowana przez drugą, łatwiej utrzymać wydatki w ryzach.

Finansowy kompromis

Można próbować szukać także kompromisu w postaci osobnych rachunków indywidualnych i jednego konta wspólnego, Złe małżeństwo - figurki nowożeńcówna które każdy z małżonków dokłada się proporcjonalnie ze swoich zarobków i z którego są opłacane rachunki i dokonywane zakupy.

Podobno małżeństwo to sztuka kompromisu (proszę się nie sugerować obrazkiem obok), kwestia konta bankowego może być jednym z pierwszych pól to przetestowania tej teorii.

Moja opinia

Osobiście uważam, że wspólne konto nie jest konieczne i podobnie jak zawarcie intercyzy nie powinno być rozpatrywane jako przejaw braku zaufania.

Jednak decyzja o założeniu (bądź nie) powinna być oparta przede wszystkim na przemyśleniu w jaki sposób będziemy pieniędzmi gospodarować i co jest ważne dla każdej ze stron - wówczas jest szansa na znalezienie płaszczyzny porozumienia.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności