Logo serwisu kontomania.pl

Obecnie jest kilka sposobów otwarcia konta. W tym artykule zobaczysz czym się od siebie różnią i jaki będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Jak można założyć konto w banku?

Większość banków udostępnia więcej niż jedną opcję otwarcia rachunku. W ostatnich latach standardem stało się zakładanie konta bez wychodzenia z domu - banki starają się aby proces był maksymalnie komfortowy dla klienta. Również zamykanie konta często możliwe jest drogą elektroniczną.Zakładanie konta w banku przez Internet

Jaką opcję otwarcia konta zatem wybrać? Najlepiej oczywiście najwygodniejszą dla Ciebie - aby ułatwić ten wybór, poniżej zostaną opisane różne możliwości. Wszystko jednak zaczyna się od wyboru konta w konkretnym banku - w tym celu możesz skorzystać z rankingu kont.

Po kliknięciu linku "załóż konto" (widocznego zakładce "rankingi kont" lub w "recenzjach kont"), zostaniesz przeniesiony do formularza na stronę internetową danego banku (połączenie jest szyfrowane - ikonka zielonej kłódki obok paska adresu).

Co jest potrzebne do otwarcia konta?

W większości przypadków wystarczą dane z dowodu osobistego (chyba że otwieramy np. konto firmowe, wówczas naturalnie musimy podać różne informację o firmie):

  • Imię i nazwisko
  • nr PESEL
  • seria i nr dokumentu
  • adres zameldowania (+adres korespondencyjny jeśli jest inny niż zameldowania)

Oprócz tego bank poprosi również o podanie numeru telefonu i adresu email. Przy zakładaniu konta możemy wybrać jaką kartę debetową chcemy otrzymać. Ponadto przy wniosku składanym przez internet zostaniemy poproszeni o wybór sposobu otwarcia konta.

Przelew weryfikacyjny - zawarcie umowy online

Jest to stosunkowo najnowsza metoda, przy czym funkcjonuje w Polsce już od kilku lat. Niewątpliwie jej największą zaletą jest czas i wygoda - dyspozycję założenia rachunku w banku potwierdzamy w tym przypadku przelewem na wskazane konto (przelew ma symboliczną wysokość i jest potem zwracany).

Przy jej zaznaczeniu, po wysłaniu wniosku otrzymamy dane do wykonania przelewu (kwota, oraz specjalny numer konta i tytuł przelewu). Przelew należy wykonać z naszego innego konta osobistego (najczęściej będzie to przelew z konta które planujemy zamknąć) - ważne, aby dane rachunku (właściciel, adres) z którego wykonujemy przelew, zgadzały się z tymi podanymi we wniosku o otwarcie nowego. To w zasadzie tyle - po otrzymaniu informacji o przelewie, bank otworzy nasz rachunek oraz poda nam dostęp - numer rachunku wraz z numerem klienta (NIK), oraz hasło.

Sposób drugi - wizyta kuriera

Innym sposobem, który także nie wymaga wizyty w oddziale banku, jest zamówienie kuriera. Przywiezie on nam (bezpłatnie) dokumenty z banku, które będziemy musieli podpisać (kuerier ma obowiązek zweryfikować naszą tożsamość).Podpisanie umowy o konto bankowe

Jest to naturalnie nieco dłuższy wariant niż przelew weryfikacyjny, jednak także cieszący się popularnością - formalności możemy dopełnić nie wychodząc z domu. Po dostarczeniu dokumentów do banku, otrzymamy dostęp do konta.

Osobista wizyta w oddziale

Dla tradycjonalistów pozostaje wizyta w jednej z placówek stacjonarnych banku. Dla osób które mają chwilę wolnego czasu bądź oddział wybranego banku blisko domu, to również komfortowa opcja. Wszelkich formalności dokonamy z pracownikiem banku - dla osób które lubią załatwiać sprawy osobiście lub nie ufają internetowym sposobom, to z pewnością będzie najczęściej wybierana droga.

Warto jednak zaznaczyć, iż nie każde konto bankowe można otworzyć w oddziale (np. konto osobiste w Smart Banku), a czasami otwarcie konta online wiążę się z dodatkowymi bonusami (przykładowo w BZ WBK przy koncie godnym polecenia).

Infolinia, bankowość internetowa

Oczywiście istnieją jeszcze alternatywne sposoby - kontakt w sprawie otwarcia rachunku możemy nawiązać z bankiem przykładowo poprzez infolinię - zostaniemy wówczas poprowadzeni przez konsultanta. Dla osób które są już w jakiś sposób związani z danym bankiem (mają dostęp do systemu bankowości online), często jest dostępna opcja otwarcia rachunku bezpośrednio po zalogowaniu się na w bankowości. Dotyczy to jednak zwykle kont oszczędnościowych bądź firmowych.

Do wyboru, do koloru

Jak widać, możliwości założenia rachunku jest naprawdę dużo - każdy z pewnością znajdzie sposób który będzie mu odpowiadał.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii