1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o PKO BP
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem PKO?

PKO Bank Polski: raport kontomania.pl

POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI BANK POLSKI S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku uniwersalny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Szymon Midera
Numer KRS 0000026438 (link do rejestru)
Numer NIP 5250007738
Kod BIC/SWIFT BPKOPLPW
Strona internetowa pkobp.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store Logo App Galery Huawei

Konta w PKO Banku Polskim

Flagowym rachunkiem dla osób indywidualnych jest "konto za zero" – można powiedzieć że oferta jest zgodna z nazwą, jeśli wspomniane zero uznamy za warunkowe. Oczywiście oferta kont jest znacznie bogatsza niż 1 wariant – trudno je ocenić zbiorczo gdyż są to mocno zróżnicowane propozycje. Na kontomania.pl przeczytasz szczegółową analizę następujących kont PKO BP:

Opinia Kontomanii o PKO BP

PKO BP to największy gracz na polskim rynku bankowym. Jego silna pozycja wynika nie tylko z długiej historii – bank świadczy usługi na wysokim poziomie. Do tego to jeden z nielicznych banków, w którym udział ma polski kapitał.

Logo PKO Banku Polskiego
Logo banku / © PKO BP

Chociaż same konta bankowe oferowane przez PKO BP nie należą do najtańszych, są na pewno godne rozważenia. Klienci mogą liczyć na niezawodne działanie i dobrą funkcjonalność. W rankingach kontomania.pl zdecydowanie lepiej wypadło konto osobiste niż firmowe.

Jeśli chodzi o aplikację mobilną wydaną przez PKO BP (czyli "IKO"), od lat zbiera pozytywne recenzje. Jest dostępna na system Android, iOS, a także dla urządzeń Huawei. 

Klienci którzy lubią korzystać z bankowości za pośrednictwem obsługi z krwi i kości, również powinni czuć się komfortowo ze względu na bardzo dużą liczbę stacjonarnych oddziałów.

Imponująca historia PKO Banku Polskiego

Początek istnienia banku jest tak bardzo polski, jak tylko można sobie wyobrazić – 7 lutego 1919 roku powstaje "Pocztowa Kasa Oszczędności" na mocy dekretu wydanego przez Tymczasowego Naczelnika Państwa, którym był Józef Piłsudski. W 1920 bank posiadał już osobowość prawną; centralę banku utworzono w Warszawie, a pierwsze oddziały w Katowicach, Krakowie, Lwowie, Łodzi i Poznaniu.

Pierwszym niezwykle ważnym zadaniem PKO było wprowadzenie do obiegu polskiego złotego zamiast marki polskiej (która była pochodną marki niemieckiej).

W czasach drugiej wojny światowej PKO trafiła pod zarząd niemiecki, a niezwłocznie po zakończeniu okupacji normalna działalność została wznowiona.

W 1948 roku dekretem Rady Ministrów zlikwidowano dotychczasową Pocztową Kasę Oszczędności, jednocześnie powołując do życia nowy bank państwowy – Powszechną Kasę Oszczędności.

Słynne logo (które bank używa do dnia dzisiejszego) powstało pod koniec lat sześćdziesiątych (jego autorem był Karol Śliwka).

W 1975 roku PKO włączono w struktury Narodowego Banku Polskiego; w 1987 PKO stała się ponownie samodzielnym bankiem (zmieniono wówczas nazwę na Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy).

W roku dwutysięcznym przekształcono bank w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa pod nazwą Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna. Cztery lata później miał miejsce debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Czy PKO to polski bank?

Częściowo tak – niespełna 1/3 udziałów posiada obecnie Skarb Państwa (dokładnie 29,43%). Pozostała struktura akcjonariatu wygląda następująco:

  • 9,25% – Nationale-Nederlanden OFE;
  • 8,14% – Allianz OFE;
  • 53,18% – pozostali akcjonariusze.
Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl