Nowy przedsiębiorca szybko uzmysławia sobie, że jest kilka ważnych rzeczy które musi na starcie "ogarnąć". Jedną z nich jest księgowość – zdecydowana większość nie czuje się na siłach, aby prowadzić ją samodzielnie. Niektóre banki przychodzą z pomocą – naturalnie jednak nie za darmo.

Spis treści

 1. Czy księgowość warto zintegrować z kontem?
 2. Jaki pakiet księgowy będzie optymalny?
 3. Alior Bank: platforma "Zafirmowani"
 4. Nest Bank: usługa "Obsługa faktur"
 5. Pekao: księgowość "z żubrem"
 6. mBank: usługa mKsięgowość
 7. ING: pakiety księgowe
 8. PKO BP: elastyczna księgowość

Księgowość w firmie – a może zintegrować ją z kontem?

Formularz na biurku i siedząca osoba - rysunek
Większość nie lubi księgowości...

Nie powinien dziwić fakt, iż większość właścicieli firm do prowadzenia rozliczeń woli zatrudnić biuro rachunkowe lub księgowego.

Niektóre banki dostrzegając taką potrzebę ze strony klientów, postanowiły w ramach usługi prowadzenia rachunków firmowych dorzucić opcjonalnie usługi księgowe – w mniej i bardziej zaawansowanych wariantach. Przyjrzyjmy się właśnie takim ofertom.

Jaki rodzaj usługi księgowości będzie najlepszy?

Całkiem sporo banków zapewnia pomoc w prowadzeniu księgowości. Przed wszystkim warto zastanowić się, jakiego rodzaju usługa będzie nam potrzebna i na tej podstawie filtrować odpowiadajace nam oferty. Być może wystarczy nam sam moduł do fakturowania i generowania dokumentów rozliczeniowych – oznacza to spore oszczędności. Z drugiej strony poświęcony czas i konieczność samodzielnego dbania o poprawność rozliczenia może nie być tego warta.

Księgowość z Aliorem, czyli Platforma "Zafirmowani"

Zafirmowani.pl to serwis Alior Banku wspomagający prowadzenie księgowości. Skorzystać mogą z niego osoby posiadające przykładowo iKonto Biznes czy Rachunek 4x4, które rozliczają się na ryczałcie lub książce przychodów i rozchodów. Platforma ma dość bogatą funkcjonalność, a dostęp do niej jest darmowy dla klientów banku. Umożliwia:

 • wystawianie faktur, przygotowanie ewidencji KPiR, ewidencji przychodów, ewidencji sprzedaży i zakupu VAT;
 • generowanie plików JPK;
 • przygotowanie deklaracji PIT 5 i VAT 7, zeznania PIT-28;
 • prowadzenie terminarza płatności i monitoring zobowiązań publiczno-prawnych (ZUS, US);
 • naliczanie odpisów amortyzacyjnych z generowaniem dokumentu amortyzacji.

Nowa usługa Nest Banku: "Obsługa faktur"

Nazwa serwisu obslugafaktur.pl jest dość niepozorna, jednak w ramach tej usługi klienci posiadający Nest Konto Biznes mogą skorzystać z różnych pakietów w zależności od potrzeb. Całkowicie darmowe jest fakturowanie (moduł do wystawiania faktur), natomiast samodzielna księgowość (oprócz fakturowania generowane są automatycznie deklaracje podatkowe i ZUS, a także pliki JPK_VAT) to koszt 9 zł miesięcznie (pierwsze dwa miesiące za darmo). Droższe i bardziej zaawansowane pakiety to:

 • obsługa faktur dla przedsiębiorców (45 zł miesięcznie, pierwsze dwa miesiące za darmo) – dodatkowo zawiera usługi: Kontroler Płatności, Moje koszty, Asystent finansowy, dostęp do księgowej;
 • obsługa faktur dla spółek (200 zł miesięcznie; pierwsze dwa miesiące za darmo) – w pakiecie znajduje się również moduł "obieg dokumentów" i "budżetowanie";
 • dedykowana księgowa (w ramach współpracy banku z CashDirector S.A.; ryczałt od 159 zł, KPiR od 219 zł, pełna księgowość od 485 zł).

Do podanych cen należy doliczyć VAT (23%).

Księgowość firmowa "z Żubrem"

Oferta nie ma oczywiście nic wspólnego z marką piwa, a stanowi propozycję banku Pekao. Portal ksiegowosczzubrem.pl jest prowadzony przez wspomnianą przed chwilą firmę CashDirector S.A. Możliwości i warunki są w zasadzie identyczne jak w Nest Banku; zobacz analizę rachunku firmowego Pekao.

Księgowość w Mbanku

Propozycję mBanku w kwestii księgowości można podzielić na dwie opcje. Dostępne są dla flagowego konta firmowego mBiznes Standard. Pierwsza to bezpłatny program do faktur który można aktywować w serwisie transakcyjnym mBanku. Jest to propozycja dla klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Natomiast w ramach drugiej opcji można skorzystać z usługi mKsięgowość we współpracy z lokalnym biurem rachunkowym zrzeszonym w Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR - wyszukiwarka). Mksięgowość jest dostępna w wariantach Komfort (cena 159 zł netto/miesiąc) i premium (cena 359 zł netto/miesiąc).

Księgowość dla spółek jest realizowana we współpracy z CashDirector S.A. i kosztuje: 485 zł (najtańszy pakiet) lub 950 zł (średni) lub 1850 zł (najwyższy).

Pakiety księgowe w banku ING

Konto Direct dla firm oferuje kilka dodatkowych usług, w tym księgowość. Można korzystać z różnych funkcji; podstawowa wersja zawiera "moduł fakturowy+magazyn", klient może korzystać za opłatą z modułów "Księgowość Książka Przychodów i Rozchodów" oraz "Kadry i Płace". W pierwszym miesiącu można wypróbować płatne moduły za darmo. Zobacz filmik instruktażowy oraz cennik i opcje księgowości online ING.

W ramach promocji można skorzystać z oferty przez 6 miesięcy za 50% ceny.

Elastyczna księgowość z PKO BP

Ostatnim bankiem z rankingu kont firmowych który ma usługę księgowości jest PKO Bank Polski (oferujący "konto firmowe za zero"). Klient może skorzystać z trzech wariantów wspierających samodzielną księgowość (za 0, 20 lub 50 zł netto miesięcznie), a także z pomocy dedykowanej księgowej (pakiet dla ryczałtu to 129 zł lub 219 zł netto/msc, a dla KPiR 219 lub 359 zł netto/msc). Obsługę serwisu e-Księgowość w PKO BP zapewnia Finat sp. z o.o.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl