Logo serwisu kontomania.pl

Smart Saver to funkcjonalność konta w ING umożliwiająca automatyczne oszczędzanie. Jak działa i w których bakach można znaleźć podobny mechanizm?

 

Automatyczne oszczędzanie ze Smart Saver

Smart saver to interesujący sposób na oszczędzanie pieniędzy wprowadzony przez ING Bank Śląski. Korzystając z konta osobistego ING (wykonując przelewy bądź płacąc kartą) można (zgodnie z wybraną zasadą - opis poniżej) automatycznie odkładać środki na oprocentowany rachunek oszczędnościowy (oprocentowanie wynosi do 2,5% do 5000 złotych, powyżej tej kwoty 1%). Świnka skarbonka z napisem Smart SaverDo wyboru są dwa warianty oszczędzania:

  • każda transakcja jest powiększana o ustalony wcześniej procent (1-10%) i ta "nadwyżka" jest przelewana na konto Smart Saver;
  • każda transakcja jest zaokrąglana w górę (do 5 lub do 10 złotych), a nadwyżka jest przelewana na konto Smart Saver.

Oczywiście parametry można dostosowywać według własnego uznania. Być może oprocentowanie na koncie Smart Saver przez wielu nie zostanie uznane za zbyt atrakcyjne, jednak przynajmniej do kwoty 5000 złotych jest przyzwoite.

Ile można zaoszczędzić korzystając ze Smart Saver'a?

Zależy to naturalnie od tego, ile dokonujemy zakupów opłacanych kartą bądź ile pieniędzy przelewamy z konta. Im więcej, tym lepiej dla naszych oszczędności. Istotne są także parametry które możemy modyfikować w bankowości online - kwota zaokrąglenia i procent. Warto ustawić to na poziomie który nie będzie dla nas obciążający, jednak jeśli chcemy realnie coś odłożyć, nie może być on także zbyt niski.

Dla przykładu załóżmy że dokonujemy zakupów i płacimy kartą debetową kwotę 52,50 zł. W zależności od ustalonych wariantów, możemy otrzymać następujące sumy na konto Smart Saver:

  • wariant pierwszy (zaokrąglenie do 5 złotych) - na konto Smart Saver trafia 2,50 zł;
  • wariant drugi (zaokrąglenie do 10 złotych) - na konto trafia 7,50 zł;
  • wariant trzeci (1% transakcji) - na konto trafiają 53 grosze;
  • wariant czwarty (5% transakcji) - na konto trafia 2,63 zł;
  • wariant piąty (10% transakcji) - na konto trafia 5,25 zł.

CA Saver, mSaver

Ing nie jest wyjątkiem przy prowadzeniu tego typu dodatków do konta. Bardzo podobną funkcję znajdziemy między innymi w Credit Agricole (CA Saver) oraz w mBanku (mSaver). Klientom podoba się taki sposób odkładania - automatyczny, nie wymagający wysiłku, mało dotkliwy (w większości przypadków nie odczujemy zaokrąglenia rachunku, bądź doliczonego niewielkiego procenta).

Co ważne, systemy takie jak Smart Saver pozwalają oszczędzać systematycznie - a właśnie z tym aspektem sporo osób ma problemy. Między innymi dla nich to naprawdę pożyteczne narzędzie.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii