1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o Pekao
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem Pekao?

Pekao: co to za bank? Raport kontomania.pl

Bank Polska Kasa Opieki S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku uniwersalny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Leszek Skiba
Numer KRS 0000014843 (link do rejestru)
Numer NIP 5260006841
Kod BIC/SWIFT PKOPPLPW
Strona internetowa Pekao.com.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store

Konta bankowe w Pekao

Flagowym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym w Pekao jest konto "Przekorzystne", w osobnej wersji dla klientów indywidualnych i firmowych. To właśnie analizę tych ofert możesz przeczytać w serwisie kontomania.pl:

Opinia Kontomanii o Pekao

Pekao to duży i stabilny bank z bogatą historią. Przez lata należał do włoskiego koncernu UniCredit, jednak pod koniec 2016 roku ponownie większość udziałów mają polskie podmioty.

Logo banku Pekao w układzie pionowym
Logo banku / © Pekao

Generalnie bank można określić jako nowoczesny i funkcjonalny. Aplikacja mobilna banku Pekao (PeoPay) jest dobrze oceniana przez klientów (ocena 4.6 zarówno w Google Play, jak i App Store), jednak brakuje wsparcia dla urządzeń Huawei (aplikacji nie znajdziemy w AppGallery).

Oferta kont jest interesująca, zwłaszcza jeśli uwzględnimy prowadzone niemal w sposób ciągły promocje. Bank w zakresie oferowanych rachunków nie należy jednak do najtańszych na rynku. 

Na pochwałę zasługuje liczba oddziałów stacjonarnych – na dzień 4 maja 2024 roku jest ich 530 w całym kraju, co sprawia iż bank jest w ścisłej czołówce w Polsce pod tym względem.

Bogata historia banku Pekao

Ciekawa jest geneza powstania banku – założono go z myślą o Polakach żyjących poza granicami naszego kraju. Decyzją Ministerstwa Skarbu dnia 17 marca 1929 roku powołało Bank Polska Kasa Opieki S. A.,w którym udziały posiadały: Pocztowa Kasa Oszczędności, Bank Gospodarstwa Krajowego i Państwowy Bank Rolny.

Do wybuchu drugiej wojny światowej Pekao miało już przedstawicielstwa w stolicach większości krajów, do których chętnie emigrowali w tamtym czasie Polacy. Po wojnie bank Pekao skoncentrował się na realizowaniu międzynarodowych operacji finansowych prowadzonych przez władze PRL.

Po transformacji ustrojowej w 1989 roku, Pekao rozszerzył usługi stając się prawdziwie uniwersalnym bakiem. W 1991 roku utworzył pierwsze biuro maklerskie, które wprowadzało na GPW pierwsze prywatyzowane spółki.

Samą prywatyzację banku planował również polski rząd. Wcześniej (w 1996 roku) utworzył jednak Grupę Pekao S.A., w skład której weszły Bank Pekao, Bank Depozytowo-Kredytowy S.A. z Lublina, Pomorski Bank Kredytowy S.A. ze Szczecina i Powszechny Bank Gospodarczy S.A. z Łodzi. Kiedy w 1997 roku zakończono łączenie banków, symbolem grupy stał się znany do dzisiaj żubr. 

Proces poszukiwania nowego właściciela Pekao rozpoczął się w czerwcu 1998 roku. Ostatecznie nowo wybranym inwestorem strategicznym zostało włosko-niemieckie konsorcjum UniCredito Italiano S.p.A. i Allianz AG. W sierpniu 1999 roku nowy właściciel wszedł w posiadanie 52,09% akcji Pekao, za które zapłacił 1 miliard dolarów.

W 2006 roku UniCredito chciało dokonać fuzji Pekao z bankiem BPH (w którym posiadała pakiet kontrolny po połączeniu się z HypoVereinsbank). Po długich sporach i komplikacjach prawnych ostatecznie udało się tego dokonać, a większą cześć wydzieloną z BPH przyłączono do Pekao.

W 2016 roku przyszedł czas na "repolonizację" Pekao, gdy UniCredit zdecydował się na sprzedaż posiadanych przez siebie akcji banku. Do akcji wkroczył wówczas PZU i Polski Fundusz Rozwoju które nabyły 32,8% akcji banku za sumę 10,6 miliarda złotych.

Kto jest właścicielem banku Pekao?

Pekao można nazwać częściowo polskim bankiem, chociaż jego akcjonariat jest dość mocno rozproszony i wygląda następująco.

  • 20,0% – Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. (PZU);
  • 12,8% – Polski Fundusz Rozwoju S.A.;
  • 6,40% – Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.;
  • 5,91% – Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska S.A.;
  • 54,89% – pozostali (akcjonariusze będący w posiadaniu mniej niż 5% akcji).
Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl