|

Przelewy SORBNET to specyficzny rodzaj dyspozycji, w zdecydowanej większości banków płatny. Do czego służy i jakie transakcje można przeprowadzać w tym systemie?

 

Na czym polegają przelewy Sorbnet?

SORBNET to system opracowany przez Narodowy Bank Polski - służy on do wykonywania przelewów wysoko kwotowych. Definicja Sorbnetu to "System Obsługi Rachunków Banków w Centrali Narodowego Banku Polskiego". Dzięki przelewowi w tym systemie, można bardzo szybko (w czasie do 1 godziny) przekazać środki na inne konto.

SORBNET w pewnym sensie funkcjonuje podobnie jak standardowe przelewy elixir (działa w dni robocze), jednak nie jest zależny od sesji wychodzących i przychodzących - to system działający w czasie rzeczywistym (ang. RTGS - zlecenia realizowane są pojedynczo i na bieżąco).200 złotych - polski banknot

Przelewy Sorbnet służą do przelewania wysokich kwot w polskich złotych - nie ma górnej granicy takiego przelewu, natomiast wszystkie przelewy powyżej miliona złotych muszą być realizowane tą drogą.

Niestety przelewy Sorbnet mają pewną wadę - są właściwie zawsze odpłatne, prowizja często oscyluje w granicach 25 złotych (wyjątkiem jest np. Alior, który na koncie Wyższej Jakości ma taką operację darmową).

SORBNET2

Formalnie rzecz biorąc, tak powinno określać się przelewy w tym systemie od 10 czerwca 2013 roku, bowiem w tym dniu NBP wdrożył nową wersję systemu - SORBNET2, która zastąpiła SORBNET. Pod względem funkcjonalności jednak nic się nie zmieniło, a projektowana przez kilka lat zmiana miała na celu zwiększenie wydajności i niezawodności systemu.

Transakcje dokonywane przez SORBNET to głównie rozliczenia międzybankowe, jednak już w 2001 roku system obsługiwał także transakcje pomiędzy klientami indywidualnymi.

Rozliczenia w euro

W 2004 roku został stworzony także system SORBNET-EURO, który miał za zadanie obsługiwać rozliczenia w euro, jednak wraz z końcem 2011 roku został zamknięty (zgodnie z założeniami przyjętymi przez NBP), a rozliczenia są przeprowadzane w systemie TARGET2.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności