Logo serwisu kontomania.pl

Hasło "przelewy elixir" bardzo często pojawia się przy temacie kont bankowych. Jak działa ten system, czym są sesje elixir i jakie mamy alternatywne przelewy?

 

Czym jest Elixir?

Oczywiście nie chodzi tutaj o żaden magiczny wywar, a o jedno z podstawowych pojęć z zakresu bankowości. Formalnie rzecz ujmując, Elixir to elektroniczny system dzięki któremu są przekazywane środki pomiędzy rachunkami bankowymi. Został opracowany w 1994 roku Krajową Izbę Rozliczeniową (w skrócie KIR, jest to jedna z najważniejszych instytucji sektora bankowego w Polsce).

Warto wspomnieć, iż od 2005 roku działa również system Euro ELIXIR, mający za zadanie rozliczać transakcje w euro.Przelew w polskiej walucie oraz zegar odmierzający czas

Najczęściej "elixir" występuje razem ze słowem "przelew" - oznacza standardowy przelew bankowy realizowany przez każdy bank (niezależnie od tego czy został on zlecony internetowo, w oddziale, czy poprzez infolinię).

W zdecydowanej większości banków przelew elixir jest darmowy (w przypadku zlecenia go przez bankowość online). Jednak w tym systemie są realizowane także inne operacje bankowe, w dużej części bardzo dobrze znane większości klientów:

  • wpłaty gotówkowe;
  • komunikaty do obsługi składek ZUS oraz płatności podatkowych;
  • polecenia zapłaty, zlecenia stałe;
  • Gospodarcze Obciążenia Bezpośrednie (przeznaczone do transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi);
  • czeki.

Sesje przelewów elixir

Zasady transferu środków poprzez system elixir opierają się na sesjach wychodzących oraz przychodzących. Podczas sesji elixir następuje elektroniczna wymiana danych o przelewach. Takie sesje odbywają się w dni powszednie; każdego dnia są trzy sesje - poranna, popołudniowa oraz wieczorna. Właśnie od sesji elixir i sesji konkretnych banków zależy czas otrzymania przelewu. Więcej o tym temacie przeczytasz tutaj.

Przyszłość systemu

Oczywiście przelewom w systemie Elixir nie grozi wyginięcie, jednak w ostatnich latach znaczaco na popularności zyskują przelewy natychmiastowe (np. w systemie BlueCash) i tzw. e-płatności (np. PayU).

W przypadku tego pierwszego typu przelewu, jego rola jest jednak jeszcze dość marginalna - głównie ze względu na koszty. W większości banków (jeśli taki przelew jest w ogóle dostępny), kosztuje kilka złotych, chociaż można znaleźć konta osobiste, w których taka operacja jest bezpłatna (np. do określonej miesięcznej liczny przelewów). Przelewy natychmiastowe funkcjonują także w ramach Express Elixir.

Odnośnie szybkich przelewów w systemach e-płatności, określanych jako pay-by-link, w zasadzie wyparły one w ostatnich latach standardowe przelewy elixir i stały się podstawową metoda płatności za zakupy internetowe. Są zdecydowanie wygodniejsze i szybsze (odbiorca otrzymuje płatność w ciągu kilku minut, a kupujący dane do takiego przelewu ma uzupełniane automatycznie).


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii