Logo serwisu kontomania.pl

W ostatnich latach część banków wprowadziła całkowicie nową metodę zakładania konta (a raczej potwierdzania swojej tożsamości) – na tak zwane "selfie". O co w tym chodzi i jak to działa w praktyce?

Oprócz dotychczasowych, dobrze znanych już sposobów dopełniania formalnosci przy zakładaniu konta (przelew weryfikacyjny, wizyta kuriera), nowi klienci banków mają obecnie często dodatkową formę weryfikacji tożsamości w postaci selfie/videorozmowy z pracownikiem banku.

Do zalety tej metody niewątpliwie należy szybkość przeprowadzonej weryfikacji, chociaż może się ona oczywiście różnić w zależności od konkretnego banku i jego procedur (najczęściej to kilka godzin lub 1 dzień roboczy).

Konto na selfie – o co w tym chodzi?

Ten sposób zakładania konta polega na weryfikacji z wykorzystaniem kamery w smartfonie – identyfikacja nowego klienta jest oparta na porównaniu przez bank rysów twarzy użytkownika z tymi na przesłanym/pokazanym w kamerze dowodzie tożsamości.

Robienie zdjęcia selfie smartfonem samsunga

Bardzo często proces jest prowadzony przez aplikację mobilną danego banku (do pobrania na Androida, iOS i ewentualnie inne mobilne systemy operacyjne), zatem skorzystanie ze stacjonarnego komputera (nawet jeśli mamy podpiętą kamerkę) nie będzie możliwe.

Jak zweryfikowac się w banku poprzez selfie?

Przejdźmy zatem do praktyki: jak skorzystać z takiej opcji i czy jest ona bezpieczna?

Przy wypełnianiu wniosku online o otwarcie rachunku bankowego dojdziemy do etapu w którym wybieramy sposób założenia konta (bądź dokonania weryfikacji). Z widocznych metod wybieramy wówczas videoweryfikacją/selfie.

Przed rozpoczęciem procesu zakładania konta na selfie, warto sprawdzić i pamietętać o kilku rzeczach (banki zazwyczaj o tym przypominają):

  • sprawdź czy Twój smarfon spełnia wymagania (czy ma w miarę dobry aparat - także przedni) oraz czy wersja systemu (Androida/iOS) jest odpowiednio wysoka - banki podają te wymagania - np. systemem operacyjny nie niższym niż 14.0 dla iOS lub Android 7.0
  • zapewnij w pomieszczeniu dobre oświetlenie (oraz prywatność i spokój - to też może się przydać w sprawnym przeprowadzeniu). Jeśli masz statyw, również możesz go przygotować, jeśli nie - musisz polegać na pewnym chwycie swojej ręki.
  • przy wykonywaniu zdjęć "selfie", zachowaj naturalny wygląd twarzy (bez uśmiechów, gestów, otwartych ust itp.). Jeśli nosisz okulary, przy wykonywaniu zdjęcia zdejmij je (dotyczy to również nakrycia głowy lub biżuterii zasłaniającej twarz).

Generalnie podczas procesu będziesz szczegółowo informowany co i kiedy robić, całość procesu ma być tez intuicyjna - banki nie chcą w ten sposób utrudniać życia, a raczej umożliwić łatwiejsze i szybsze zakłądanie konta - oczywiście przy zachowaniu odopwiednich standardów bezpieczeństwa.

Po przeprowadzeniu prawidłowej weryfikacji, zostaniesz oczywiście niezwłocznie poinformowany przez bank.