Często przy usługach bankowych słyszymy pojęcie "cashback". Używane jest zarówno przez banki, a także przez ich klientów. Co ono oznacza i czy warto zainteresować się bliżej tym tematem?
Cashback - co to jest?
Zwrot cashback pochodzi z języka angielskiego, jest zlepkiem dwóch słów: cash, które oznacza gotówkę bądź pieniądze i back, które może oznaczać "z powrotem". Analiza językowa prowadzi do wniosku iż pieniądze mają do nas w jakiś sposób wracać. Jest to pierwsze znaczenie tego terminu, które w zasadzie jeszcze lepiej oddaje hasło "moneyback" - tak czy inaczej oznacza to iż pewna część płatności za dokonane transakcje wraca na nasze konto. Jest to ceniona i popularna promocja wśród klientów banków, jednak nie tak częsta jak by się chciało.
Dwa znaczenia cashback'u
Cashback służy także do określenia usługi bankowej, dzięki której mamy możliwość wypłaty gotówki w momencie płacenia kartą (jest to możliwe w określonych punktach sprzedażowych). Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o takiej możliwości, natomiast obecnie mamy możliwość wypłaty gotówki w wielu miejscach na terenie całego kraju. Przy płaceniu kartą należy wówczas powiadomić kasjera o chęci dokonania wypłaty gotówkowej. Jest to dla niektórych dość komfortowe rozwiązanie - nie musimy szukać bankomatu ani czekać w ewentualnej kolejce, pieniądze wypłacamy w zasadzie przy okazji, robiąc np. zakupy spożywcze. Taka usługa jest generalnie darmowa.
Oczywiście cashback ma tez swoje minusy - nie możemy pójść do sklepu tylko w celu wypłaty pieniędzy - musimy coś kupić. Inną wadą są ograniczenia wypłacanych pieniędzy, jednak to w pewnej mierze jest podyktowane kwestiami bezpieczeństwa - tak jak przy płatnościach zbliżeniowych (zbliżeniowo kartą możemy zapłacić rachunek do 50 zł).
Zwroty na konto - przyjemna rzecz
Wracając do pierwszego znaczenia wyrażenia cashback, należy zaznaczyć, iż banki zawsze stosują ograniczenia, polegające na górnych limitach kwotowych które można uzyskać z cashback'u. Zazwyczaj kwota którą możemy odzyskać nie przekracza kilkuset złotych rocznie. Rodzajów cashbacku może być bardzo wiele, może on dotyczyć płatności na danych stacjach benzynowych lub płatności za rachunki za energię elektryczną u danego dostawcy, czy też płatności kartą.
Do końca 2014 roku z cashbackiem był problem natury podatkowej - jak rozliczyć dochody z cashbacku, czy bank powinien przysyłać nam PIT do rozliczenia rocznego itd. Kwestia ta na szczęście została uregulowana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast cashback dla przedsiębiorców pozostaje odrębną kwestią. W każdym razie w myśl nowych przepisów, banki pobierają 19-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy od kwoty którą zwracają nam na konto. Dla klienta banku do dobra wiadomość, gdyż nie musi już się zajmować wykazywaniem przychodów z cashback'u w zeznaniu rocznym. Bank natomiast musi sporządzić deklarację PIT-8AR.
Podsumowując, cashback (niezależnie od tego które znaczenie mamy akurat na myśli) jest dobrą sprawą dla klienta banku. Warto korzystać z takich promocji - rzadko kiedy jako konsument mamy okazję zyskania pieniędzy - zazwyczaj są one od nas wyciągane.