Tak zwane Sesje Elixir mają decydujący wpływ na to, kiedy otrzymamy od kogoś przelew lub kiedy wysłany przez nas przelew dojdzie do adresata. W tym artykule zostanie omówiona ta kwestia oraz sposób jak szybko obliczyć o której godzinie dojdzie konkretny przelew.

Sesje elixir a czas otrzymania przelewu

Sam „Elixir” to elektroniczny system służący do przesyłania informacji i księgowania przelewów między bankami. Zwykły bankowy przelew który jest realizowany przez bankowość internetową lub w oddziale jest właśnie przelewem typu elixir. Jeśli chcemy zweryfikować o której godzinie dojdzie przelew, okazuje się że zależy to od banku nadawcy, KIR (Krajowej Izby Rozliczeniowej) oraz banku odbiorcy.Sesje czasowe w bankach

Droga przelewu

Prześledźmy krok po kroku jak wędrują nasze pieniądze. Zlecamy przelew w naszym banku, jednak nie „wyjdzie” on z niego o tej samej godzinie. Zależne jest to od sesji elixir w naszym banku (konkretnie od sesji wychodzących).

W każdym banku są po 3 sesje dziennie, zarówno wychodzące (godziny w których pieniądze opuszczają bank), jak i przychodzące (godziny w których pieniądze docierają na konto odbiorcy przelewu). W weekendy i święta przelewy w systemie elixir nie są realizowane. wychodzące jak i przychodzące, nasz przelew wyjdzie o najbliższe możliwej godzinie w dzień roboczy. Kolejnym krokiem są sesje KIR Narodowego Banku Polskiego, które mają miejsce o następujących porach:

  • pierwsza od 9:30 do 11:00;
  • druga od 13:30 do 15:00;
  • trzecia od 16:00 do 17:30.

Ostatnim krokiem są sesje przychodzące banku adresata, pieniądze powinny być zaksięgowane o najbliższej możliwej godzinie.

Kalkulator - najszybsza droga

Jeśli nie chcemy bawić się w analizowanie tabelek, dobrym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora, dostępnego pod tym adresem. Wystarczy wpisać godzinę zlecenia przelewu, bank odbiorcy, bank adresata i gotowe - skrypt obliczy prawdopodobną godzinę zaksięgowania środków, bez wgłębiania się w tabelki z sesjami elixir. Jeśli natomiast chcesz sprawdzić tabelę sesji elixir dla wszystkich banków, odwiedź ten link.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl