Kryptowaluty w ostatnich latach przyciągnęły sporo medialnej uwagi; dużo osób zdecydowało się pierwszy raz na inwestowanie w "cyfrowe monety". Jak można dokonać takiego zakupu i sprzedaży przy pomocy gotówki?

Zakup kryptowalut – wprowadzenie

Oczywiście ten artykuł nie ma na celu omawiania czym są kryptowaluty, ani tym bardziej doradzania czy warto w nie inwestować. Skoncentrujemy się tylko na technicznych możliwościach ich nabycia.

Najpopularniejszą metodą jest skorzystanie z giełd lub kantorów internetowych. Dla osób które wolą zachować więcej prywatności, interesujące mogą być gotówkowe sposóby zakupu (i sprzedaży) kryptowalut – a jest ich kilka.

Dwie złote monety z symbolem Bitcoina na ciemnym tle

Ogólna uwaga do wszystkich wymienionych niżej sposobów: podmioty świadczące takie usługi w przypadku transakcji powyżej 1000 euro (i jej równowartośći w PLN) są od pewnego czasu zobowiązane do weryfikacji tożsamości kupującego/sprzedającego (wynika to z przepisów KYC i AML).

Zatem kupno/sprzedaż np. Bitcoina za gotówkę może odbyć się bez weryfikacji, jednak w ramach określonych limitów (przy większych sumach można rozłożyć to na kilka-kilkanaście operacji).

Sposób 1: kantory stacjonarne z kryptowalutami

To najbardziej oldschool-owy sposób – oprócz dobrze znanych nam kantorów handlującymi obcymi walutami, znaleźć można kantory z kryptowalutami. Transakcji dokonujemy osobiście z pracownikiem kantoru; zdecydowanie warto przed przyjściem umówić się telefonicznie (lub korzystając z innego kanału komunikacji).

W przypadku zakupu BTC (lub innej kryptowaluty) będzie nam potrzebny adres portfela na który ma zostać wysłana zakupiona kryptowaluta, a w przypadku sprzedaży musimy mieć techniczną możliwość wysłania jej na wskazany przez kantor adres portfela.

Największą siecią kantorów w Polsce jest "Flying Atom" – posiada na dzień publikacji tego artykułu 12 stacjonarnych punktów (zlokalizowanych w dużych miastach – lista tutaj), gdzie można handlować wieloma różnymi kryptowalutami.

Kolejną siecią kantorów jest "Kanga". Na mapie można znaleźć zarówno stacjonarne punkty, jak i kontakt do osób fizycznych gotowych kupować i sprzedawać kryptowaluty za gotówkę.

Inną siecią jest "Quark" – jednak ma aktualnie tylko 3 punkty (Warszawa, Opole, Elbląg).

Podobnie wygląda z siecią "To The Moon" (kantory w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu).

Sposób 2: bitomaty

To bardzo popularny sposób zakupu i sprzedaży kryptowalut. Transakcji dokonujemy z maszyną – czymś w rodzaju bankomatu. Swoją drogą bitomaty czasami właśnie określa się potocznie "bankomatami bitcoin", chociaż umożliwiają handel przynajmniej kilkoma różnymi kryptowalutami. Tradycyjnych bankomatów w ostatnich latach jednak pomału ubywa – w odróżnieniu od bitomatów.

Procedura zakupu i sprzedaży jest dość prosta, jednak przed dokonaniem transakcji warto obejrzeć lub przeczytać instruktaż, gdyż nie mamy żadnej pomocy w postaci asystenta (można się w razie problemów kontaktować z infolinią operatora danego bitomatu, jednak nie zawsze jest to możliwe, a już na pewno nie jest wygodne).

W Polsce działa dwóch dużych operatorów bitomatów. Jednym z nich jest wspomniany już Flying Atom. W maszynach są dostępne następujące kryptowaluty: Bitcoin, Ethereum, Tether i USDC. Listę bitomatów tej sieci można znaleźć tutaj.

Drugą godną uwagi siecią jest Shitcoins Club. W odróżnieniu od Flying Atom, w bitomatach tego operatora nie ma Tether-a, jednak jest Litecoin (LTC) oraz Tron (TRX). Lokalizacje maszyn wraz z aktualnym stanem gotówki można naturalnie sprawdzić na stronie Shitcoins Club.

Wymiana kryptowalut "face to face"

Trzecim sposobem zakupu kryptowalut za gotówkę jest znalezienie osoby w pobliżu swojego miejsca zamieszkania która chciałaby dokonać odwrotnej transakcji. To alternatywna metoda, jednak z biegiem czasu użytkowników kryptowalut przybywa, zatem szansa na spotkanie odpowiedniego kontrahenta rośnie.

Gdzie zatem szukać aktualnych ogłoszeń? Można przykładowo skorzystać z forum. Trzeba oczywiście w tym przypadku zwrócić większą uwagę na swoje bezpieczeństwo.

Wady i zalety kupowania kryptowalut za gotówkę

Każdy sposób zakupu kryptowalut ma swoje plusy i minusy. Z pewnością obrót gotówkowy na kryptowalutach kosztuje nas trochę więcej – prowizje pobierane na giełdach są z reguły niższe niż w kantorach/bitomatach.

Wygoda i dostępność to także nie jest mocna strona tego rozwiązania (chyba że mieszkamy we Wrocławiu lub Warszawie) – za pomocą Internetu zakupimy kryptowalutę przeważnie szybciej i wygodniej. Warto jednak z drugiej strony przypomnieć, iż zazwyczaj przed pierwszą transakcją czeka nas weryfikacja tożsamości.

Prywatność i względna anonimowość to z kolei niewątpliwe zalety transakcji wymiany kryptowalut przeprowadzanych w gotówce. Niestety pod względem prawnym są one coraz bardziej ograniczane (chociażby przez wspomniane wcześniej limity – obecnie już bardzo niskie).

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl