1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o Velobanku
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem Velobanku?

Velobank: co to za bank? Sprawdź z kontomania.pl

Velobank S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku uniwersalny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Adam Marciniak
Numer KRS 0000991173 (link do rejestru)
Numer NIP 7011105189
Kod BIC/SWIFT GBGCPLPK
Strona internetowa velobank.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store Logo App Galery Huawei

Oferta kont w Velobanku

Tak jak każdy bank uniwersalny, Velobank oferuje rachunki dla różnych rodzajów klientów. W serwisie kontomania.pl przeanalizowane zostały dwa podstawowe konta ROR (oraz wariant dla młodych), a także konto oszczędnościowe:

Informacje o promocjach znajdziesz tutaj.

Opinia Kontomanii o Velobanku

Ugruntowanie marki Velobanku jako stabilnej i godnej zaufania to jedno z wyzwań na nadchodzące lata. Z pewnością oferta dla klientów jest godna uwagi i nie powinni mieć oni większych obaw przed współpracą z tym bankiem.

Zielone logo Velobanku
Logo banku / © VeloBank

Generalnie poziom bankowości Velobanku jest dość wysoki – mimo faktu iż instytucja pod nowym szyldem (i z nowym właścicielem) działa stosunkowo niedługo, doświadczenie z wielu lat "nie poszło w las".

Jeśli chodzi o konta bankowe, polecić można zwłaszcza rachunek dla klientów indywidualnych – z pewnością docenią go osoby szukające taniego konta, które jest jednocześnie funkcjonalne.

Od zawsze poziom oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych w Getinie był atrakcyjny w porównaniu do konkurencji – Velobank kontynuuje tą strategię pozyskiwania środków i klientów. Warto pamiętać, iż bezpieczeństwo środków (do 100 000 tys. euro) jest gwarantowane przez BFG.

Z inicjatyw banku warto wspomnieć o programie VeloTalent oraz o platformie zakupowej Velomarket.

Powstanie Velobanku

Sama marka Velobank to wciąż bankowa "świeżynka" – powstała jesienią 2022 roku w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku przeprowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W efekcie tej zmiany właścicielem banku przestał być Leszek Czarnecki – został nim w 51% wspomniany Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a w 49% System Ochrony Banków Komercyjnych.

W czerwcu 2023 roku zainicjowano planowane poszukiwanie docelowego właściciela. W styczniu 2024 roku wpłynęły oferty kupna, a proces poszukiwania nowego właściciela znalazł swój finał w marcu 2024 roku. Podpisano wówczas przedwstępną umowę sprzedaży 100% akcji Velobanku spółce zależnej od amerykańskiego giganta inwestycyjnego jakim jest Cerberus Capital Management (fundusz private equity). W czerwcu 2024 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na przejęcie kontroli nad Velobankiem przez wspomnianą spółkę, co w zasadzie kończy cały proces.

...i dwa słowa o historii Getin Banku

Na koniec cofnijmy się jeszcze do historii Getin Noble Banku. "Getin" jaki pamięta sporo osób (i którego 20 lipca 2023 roku ogłoszono upadłość) powstał z kolei z połączenia dwóch banków:

  • Getin Noble Bank S.A. (dawniej Wschodni Bank Cukrownictwa S.A. i Noble Bank S.A.) – to podmiot który działał w latach 1990-2012. W 2005 roku nastąpił proces restrukturyzacji – nowym właścicielem został Getin Holding, z którym był związany Leszek Czarnecki.
  • Allianz Bank Polska S.A. – jego historia zaczęła się w 2008 roku kiedy Towarzystwo Ubezpieczeniowe Allianz zdecydowało się na wejście na rynek bankowości; od 2011 roku bank działał pod marką Get Bank S.A.

w 2012 roku miała miejsce fuzja dwóch wspomnianych wyżej banków, a utworzony w jej wyniku podmiot pozostał przy nazwie i marce handlowej spółki przejmowanej (Getin Noble Bank S.A.).

Pierwsze problemy Getinu zaczęły się w 2016 roku, kiedy zanotował pierwszy negatywny wynik finansowy (strata netto była także w czterech kolejnych latach); od 2017 roku bank nie spełniał wymogów kapitałowych; jego reputacja systematycznie spadała, a w 2021 roku agencja ratingowa Fitch przyznała Getinowi rating CCC (co wskazywało na brak rokowań co do szybkiej poprawy sytuacji finansowej oraz ryzyko upadłości).

Ostatnią odsłonę historii stanowiła wspomniana wcześniej decyzja BFG z 30 września 2023 roku. Uzasadnienie takiej decyzji stanowiła możliwa upadłość banku, brak przesłanek na poprawę sytuacji i konieczność rozpoczęcia procesu z uwagi na interes publiczny.

Tym samym 3 października 2022 roku działalność banku została przekazana do nowo utworzonego VeloBanku.

Czy Velobank jest polskim bankiem?

Nie – zgodnie z przyjętym planem i wybraną oferta kupna, w 2024 roku właścicielem Velobanku została amerykańska spółka zależna od funduszu Cerberus Capital Management (posiada 100% akcji).

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl