Ranking kont firmowych – maj 2022

Prowadząc działalność gospodarczą nie sposób funkcjonować bez konta bankowego. Jeśli szukasz rachunku dla swojego biznesu jesteś w dobrym miejscu. Samodzielny "research" w temacie rachunków bankowych nie jest łatwy, a przede wszystkim zabiera sporo czasu dlatego warto skorzystać z poniższego rankingu kont firmowych.Teczka przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą

Jak korzystać z rankingu kont dla firm?

Poniższe zestawienie kont dla firm jest uszeregowane pod względem ich atrakcyjności, od najlepszego konta  pod uwagę brany jest poziom opłat, funkcjonalność i promocje (w tym premie finansowe dla przedsiębiorców). W tabeli zobaczysz najważniejsze prowizje za wybrane konta firmowe niektóre są warunkowewystarczy najechać kursorem lub kliknąć, aby poznać szczegółowe wyjaśnienie.

Link "więcej o koncie" prowadzi do dokładnego opisu rachunku, a "załóż konto" przeniesie Cię na stronę danego banku, gdzie można wysłać wniosek (przy włączonym Adblocku wymagane może być dodanie wyjątku w przypadku zablokowania przejścia).

 NrBank/kontoNajważniejsze opłatyDodatkowe informacjeLinki
Medal za pierwsze miejsce w rankingu kont Małe logo Nest Banku
BizNest Konto

prowadzenie: 0 zł
karta: 0 zł
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 zł
zlecenie stałe: 0 zł; polecenie zapłaty: 5 złkażdorazowo za realizację, natomiast za odwołanie i modyfikację pobierane jest 10 zł, bezpłatne jest tylko założenie

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wypłaty z bankomatów Euronet
  za darmo, pozostałe: 6 zł
 • wpłaty i wypłaty w oddziałach:
  0,5% kwoty (min. 10 zł)
 • darmowe wpłatomaty Euronet
 • Dla kogo? (zobacz formy działalnościJDG oraz spółki: jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, sp. z o.o. i akcyjna)
 • Opinia: „świetny wybór dla szukających niskich opłat i bogatej funkcjonalności. W ramach promocji można otrzymać do 400 zł premii za terminal płatniczy oraz 300 zł za aktywność (transakcje kartą oraz wpływy na konto)”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

Medal za drugie miejsce w rankingu kont alior bank logo
iKonto Biznes
(tylko dla JDG)

prowadzenie: 0 zł
karta: 0 złBank musi rozliczyć w danym miesiącu przynajmniej 4 transakcje bezgotówkowe dokonane kartą, w innym przypadku miesięczny koszt za obsługę to 8 zł.
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 złOpłata za wysłanie kodu autoryzacyjnego SMS to 30 groszy.
zlecenie stałe: 1 zł; polecenie zapłaty: 0 złOpłata za odwołanie wynosi 1 zł.

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wpłata i wypłata w oddziale: 0,5%
  kwoty (min. 10 zł)
 • wypłata z bankomatów Alior: 0zł;
  Planet Cash i Euronet: 5 zł2 wypłaty w miesiącu za 0 zł: jedna z Euronet oraz 1 z Planet Cash
 • wpłatomat: 0,4% kwoty, min. 8złDotyczy wpłatomatów Euronet i Planet Cash, natomiast wpłata w Bankomacie Aliora jest darmowa
 • Dla kogo? (formy działalnościtylko JDG)
 • Opinia: „największym plusem jest promocja dzięki której otrzymuje się comiesięczne premie za różne działania i aktywność na koncie – łącznie do 1500 zł przez maksymalnie rok od otwarcia konta. Aktualnie można także skorzystać równolegle z drugiej promocji.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

Medal za trzecie miejsce w rankingu kont santander mini
Konto Godne Polecenia
(tylko dla JDG)

prowadzenie: 0 złprowadzenie bezwarunkowo darmowe w ramach promocji, bez niej obowiązuje opłata warunkowa 25 zł, której można uniknąć wykonując przynajmniej 1 przelew do ZUS na kwotę min. 200 zł.
karta: 0 złrozliczenie transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu na sumę przynajmniej 400 złotych - jeśli klient nie spełni warunku, bank pobierze 7 zł prowizji. W ramach promocji użytkowanie karty bezwarunkowo darmowe.
przelewy: Elixir/Zus/Us: 1 złw promocji przelewy elixir za 0 zł, bez promocji darmowych jest 15 przelewów miesięcznie - każdy kolejny to koszt 1,30 zł.  /0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 3 złkażdorazowo za realizację na rachunek w innym banku niż Santander, w ramach promocji bank nie pobiera opłat; polecenie zapłaty: 2 złkażdorazowo za realizację na rachunek w innym banku niż Santander, w ramach promocji bank nie pobiera opłat

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wypłata z bankomatów Santander: 0 zł;
  pozostałe: 3,5% zł (min. 5 zł)W ramach promocji wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i zagranicą są darmowe.
 • wpłata i wypłata w oddziale:
  0,65% kwoty (min. 20 zł)
 • wypłata cashback: 0 zł
 • Dla kogo? (formy działalnościtylko JDG)
 • Opinia: „konto objęte atrakcyjnymi promocjami – bezterminowo są niższe opłaty, a przez pół roku bank zwraca 3% płatności kartą debetową (bonus to maks. 150 zł/msc). Można jeszcze otrzymać 400 zł premii za produkt kredytowy i 200 zł za pakiet medyczny.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

4 Logo pekao
Konto Przekorzystne Biznes

prowadzenie: 0 złNależy spełnić w danym miesiącu chociaż 1 warunek aktywności, m.in.: przelew do Zus LUB przelew do Urzędu Skarbowego LUB suma wpływów na konto przynajmniej 2000 zł. Standardowa opłata wynosi 9 zł. Prowadzenie bezwarunkowo darmowe przez rok w ramach promocji – dla JDG.
karta: 0 złW danym miesiącu bank musi rozliczyć 500 zł transakcji bezgotówkowych kartą, w przeciwnym razie pobierze za użytkowanie karty 8 zł. Obsługa karty bezwarunkowo darmowa przez rok dla JDG w ramach promocji.
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 złDo 15 przelewów zewnętrznych elixir w miesiącu brak opłat, potem 1,50 zł za przelew. Dodatkowo płatny sms autoryzacyjny: 30 gr, poza miesięczną pulą 20 darmowych /0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 0 zł (liczony jak elixir)

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • darmowa wypłata z bankomatów
  Pekao; pozostałe: 2% (min. 5 zł)dwie wypłaty w miesiącu z pozostałych bankomatów w kraju darmowe.
 • wpłata i wypłata w oddziale:
  0,3% kwoty (min 8 zł)wypłaty do sumy 10 000 zł w miesiącu bez opłat.
 • wpłata we wpłatomacie banku: 0 złdo sumy 100 000 zł miesięcznie, powyżej tej sumy prowizja 0,2%
 • Dla kogo? (formy działalnościJDG oraz spółki prawa handlowego)
 • Opinia: „konto wyróżnia się głównie promocją (niestety tylko dla JDG) w której można otrzymać premie łącznie do 2000 złotych: zwrot 3% za płatności kartą oraz bonusy za: aktywność, założenie firmy z Pekao, terminal płatniczy oraz leasing/faktoring/kredyt.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

5 logo millennium bankuKonto Mój Biznes

prowadzenie: 0 złopłata warunkowa 20 zł miesięcznie, można jej bardzo łatwo uniknąć: wykonując przynajmniej 1 przelew do ZUS/US LUB zapewniając w danym miesiącu łączne wpływy zewnętrzne ną sumę min. 1000 zł
karta: 0 złOpłata warunkowa wynosi 7 zł - można jej uniknąć wykonując w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych kartą na sumę minimum 500 zł.
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 złDo 20 przelewów zewnętrznych elixir w miesiącu brak opłat, potem 1 zł za przelew. Dodatkowo od 7.10.2021 płatne są sms-y autoryzacjne - każdy kosztuje 30 groszy./0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 2 zł; polecenie zapłaty: 1 złOpłata za ustanowienie/odwołanie/modyfikację wynosi 3 zł.

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wpłata w oddziale: 0,7% (min. 10 zł)
  wypłata w oddziale: 0,7% (min. 10 zł)
 • wypłata z bankomatów Millennium: 0zł;
  Santander i Planet Cash: 1 zł pozostałe: 3,5% (min. 5zł)
 • Dla kogo? (formy działalnościJDG oraz spółki cywilne)
 • Opinia: „Konto firmowe w Millenium ma plusy i minusy, z pewnością atutem są 2 promocje: przez 2 lata brak opłaty za prowadzenie konta oraz mozliwość zyskania do 1800 zł premii (zwrot 10% za składki na zus i paliwo, a także bonus za terminal płatniczy)”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

6 alior bank logo
Rachunek 4x4

prowadzenie: 0 zł
karta: 0 złBank musi rozliczyć w danym miesiącu przynajmniej 4 transakcje bezgotówkowe dokonane kartą, w innym przypadku miesięczny koszt za obsługę to 8 zł.
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0,50 zł/0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 1 zł; polecenie zapłaty: 0 złOpłata za odwołanie wynosi 1 zł.

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wpłata w oddziale: 0,4% (min. 8 zł)
  wypłata w oddziale: 0,3% (min. 6 zł)
 • wypłata z bankomatów Alior: 0zł;
  Euronet i Planet Cash: 5 zł pozostałe: 3%
 • wpłatomat: 0,3% kwoty, min. 6 złDotyczy wpłatomatów Euronet i Planet Cash, natomiast prowizja za maszyny Aliora to 0,2% - min. 4 zł.
 • Dla kogo? (formy działalnościJDG oraz spółki)
 • Opinia: „Rachunek 4x4 jest objęty promocją jak iKonto Biznes (premia do 1500 zł, promocja tylko dla JDG). Opcjonalnie klient może korzystać z 4 grup korzyści”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

7 Logo mBanku
mBiznes Konto Standard

prowadzenie: 0 złNależy wykonać przynajmniej 1 przelew do ZUS, w innym razie bank pobierze 19 zł. W ramach promocji prowadzenie bezwarunkowo darmowe przez 24 miesiące.
karta płatnicza: 7 zł (infojeśli klient dokona w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę przynajmniej 500 zł - wówczas prowizja za kartę wyniesie 5 zł. W ramach promocji obsługa karty bezwarunkowo darmowa przez 24 miesiące.)
przelewy: Elixir/Zus/Us: 1,50 złW ramach promocji przelewy elixir bezwarunkowo darmowe przez 24 miesiące. /0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 0 zł; polecenie zapłaty: 0 zł

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • darmowa wypłata z bankomatówdotyczy bankomatów Euronet, Santander, Planet Cash, mBank - gdy kwota wypłaty wynosi przynajmniej 100 złotych - jeśli jest mniejsza, prowizja to 1,30 zł; w ramach promocji przez 24 miesiące wypłaty z tych bankomatów bezwarunkowo darmowe,
  pozostałe: 3,5% kwoty, min. 5 zł
 • wpłaty w wybranych wpłatomatachwpłatomaty oznaczone logiem mBanku, Planet Cash oraz Cashline:
  0 zł, Euronet: 0,2% kwotyw ramach promocji przez 24 miesiące wpłaty bezwarunkowo darmowe
 • wpłata i wypłata w placówce:
  0,5% kwoty, minimum 9 zł
 • Dla kogo? (formy działalnościJDG oraz spółki: jawna, cywilna, partnerska, z ograniczoną odpowiedzialnością, a także stowarzyszenia, fundacje, związki wyznaniowe)
 • Opinia: nowoczesne konto, dla firm prowadzących zarówno uproszczoną, jak i pełną księgowość; promocja zapewnia preferencyjne warunki cenowe na 2 lata”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

8 Małe logo PKO Banku Polskiego
PKO Konto Firmowe

prowadzenie: 0 złPod warunkiem wpływu na konto w danym miesiącu w wysokości co najmniej 2000 zł - w innym przypadku bank pobierze 12 zł. Prowadzenie bezwarunkowo darmowe przez pół roku dla firm działających krócej niż 12 miesięcy.
karta: 0 złPod warunkiem wykonania kartą przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu - w innym razie bank pobierze 10 zł za jej obsługę.
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 złpierwsze 10 przelewów w miesiącu, każdy kolejny płatny 1 zł; autoryzacja 50 gr
zlecenie stałe: 2 zł; polecenie zapłaty: 2 zł

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wypłaty z bankomatów PKO
  za darmo, pozostałe: 3,5% (min. 5 zł)
 • wpłaty i wypłaty w oddziałach:
  0,6% kwoty (min. 20 zł)
 • darmowe wpłatomaty PKO do 50 tys. zł (powyżej prowizja to 0,5%)
 • Dla kogo? (zobacz formy działalnościJDG, wolne zawody)
 • Opinia: „konto PKO Banku Polskiego dla firm można polecić zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy spełniają określone warunki zwolnienia z opłat za prowadzenie rachunku i użytkowanie karty debetowej – w innym przypadku konto może być drogie w użytkowaniu”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

9 Logo mBanku
mBiznes Konto Komfort

prowadzenie: 25 zł
karta płatnicza: 0 zł
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 złPierwszych 20 przelewów w miesiącu jest darmowych, kolejne to koszt 1,50 zł za przelew. /0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 0 zł; polecenie zapłaty: 0 zł

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • darmowa wypłata z bankomatówdotyczy bankomatów Euronet, Santander, Planet Cash, mBank - gdy kwota wypłaty wynosi przynajmniej 100 złotych - jeśli jest mniejsza, prowizja to 1,30 zł;,
  pozostałe: 3,5% kwoty, min. 5 zł
 • wpłaty w wybranych wpłatomatachwpłatomaty oznaczone logiem mBanku, Planet Cash oraz Cashline:
  0 zł, Euronet: 0,2% kwoty (min. 2 zł)
 • wpłata i wypłata w placówce:
  0,5% kwoty, minimum 9 zł
 • Dla kogo? (formy działalnościJDG oraz spółki: jawna, cywilna, partnerska, z ograniczoną odpowiedzialnością, a także stowarzyszenia, fundacje, związki wyznaniowe)
 • Opinia: „jedyną wadą, jednak dość poważną, która spycha konto na dół, jest wysoka opłata za prowadzenie rocznie to 300 złotych. Dodatkowo nie ma żadnej akcji promocyjnej, która mogłaby zachęcić klientów”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

10 Logo Volkswagen banku
Plus Konto Biznes

prowadzenie: 10 zł
karta: 9 zł
przelewy: Elixir/Zus/Us: 0 złBrak opłat do 500 przelewów w miesiącu, kolejne kosztują 1 zł. /0 zł/ 0 zł
zlecenie stałe: 0 zł; polecenie zapłaty: 0 złUstanowienie to koszt 2 zł.

▶ wpłaty i wypłaty gotówkowe
 • wpłata i wypłata w oddziale
  w Warszawie (brak innych): 10 zł
 • wypłata z bankomatów: 2 zł;
 • wypłata cash-back: 1 zł;
 • Dla kogo? (formy działalnościdla wszystkich form działalności, fundacji, stowarzyszeń itp.)
 • Opinia: „to konto firmowe ma kilka wad  np. praktycznie brak stacjonarnych oddziałów, brak przelewów zagranicznych, a z wejściem nowej taryfy jest po prostu dość drogie”.

➥ Załóż konto
Więcej o koncie
Taryfa opłat

Konto dla firmy  dlaczego to ważny wybór?

Wybór dobrego konta firmowego to istotny aspekt działalności gospodarczej to oczywiste, ponieważ służy przedsiębiorcy do rozliczeń z klientami, kontrahentami i urzędami. Odpowiedni ROR firmowy z pewnością wspomoże Twój biznes, źle wybrany może irytować. Każdy właściciel firmy ma stałe koszty, które ponosi bez względu na uzyskiwane dochody jednak konto firmowe nie musi być takim kosztem. Przy skorzystaniu z różnych promocji, na rachunku firmowym możesz nawet zyskiwać.Tworzenie rankingu kont firmowych

Warto wiedzieć, że konta firmowe są przeznaczone nie tylko dla różnych form działalności gospodarczej korzystają z nich również fundacje i stowarzyszenia, parafie, czy wspólnoty mieszkaniowe.

Naturalnie ranking kont firmowych jest tylko wskazówką każdy ma inne wymagania co do banku, dlatego nawet konto z dolnej części rankingu może być dla Ciebie satysfakcjonujące. Ranking to próba obiektywnej oceny aktualnej oferty rynkowej.

Pamiętaj że konto firmowe można zmienić wiąże się to jednak z koniecznością poinformowania kontrahentów/urzędów.

Drobne zmiany w cennikach zazwyczaj nie są impulsem do przenosin, jednak gdy bank zacznie mówiąc kolokwialnie "zdzierać" lub obsługa będzie pozostawiać wiele do życzenia, nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby powiedzieć "do widzenia".

Jak oceniane są konta w rankingu kont firmowych?

Oczywiście każdy do konkretnego aspektu konta przywiązuje inną uwagę, dlatego trudno jest stworzyć jedyny słuszny i prawidłowy system. Oceniając konta firmowe w powyższym zestawieniu, pod uwagę wzięto kilka obszarów:

 • poziom opłat to aspekt mający największy wpływ na całościowa ocenę konta, istotne są zwłaszcza podstawowe prowizje związane z kontem firmowym, czyli: prowadzenie, przelewy internetowe elixir (także do ZUS i Urzędu Skarbowego), użytkowanie karty płatniczej (debetowej), zlecenia stałe i polecenia zapłaty, czy smsy autoryzacyjne. Od dawna spora część opłat w wielu bankach jest warunkowa, co także ma wpływ na ocenę w tym obszarze.
 • wpłaty i wypłaty gotówkowe wpływ na ocenę w tym obszarze ma komfort i koszty przy operacjach gotówkowych, zarówno w kasie banku, jak i w bankomatach i wpłatomatach, oraz także w kasach sklepowych przy okazji płatności;
 • funkcjonalność i dodatkowe korzyści tutaj znaczenie mają możliwości i wygoda przy korzystaniu z konta firmowego (np. nowoczesny interfejs bankowości, liczba kanałów, płatności mobilne) oraz wszelkie ponadstandardowe aspekty, takie jak promocje, dodatkowe produkty, (np. darmowy pakiet ubezpieczeń, księgowość online itp.).

Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © kontomania.pl.

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności