Jednym z wyznaczników dorastania jest uzyskiwanie coraz większej samodzielności i niezależności. Co prawda niepełnoletnie osoby nie uzyskują jeszcze dochodów, ale dla większości z nich konto bankowe będzie czymś przydatnym – i to z kilku powodów.

W tym artykule zastanowimy się wspólnie jakie korzyści stoją za założeniem konta dla nastolatków oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty.

Konto dla nastolatków, czyli dla kogo?

Warto jeszcze najpierw na sekundę zatrzymać się i doprecyzować kogo mamy na myśli, jeśli chodzi o rozumienie "nastolatków" według banków. Generalnie, są to osoby w wieku od 13 do 17 lat – posiadają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wobec czego może zostać dla nich założony rachunek w banku (konieczny jest jednak przy tym udział rodziców/prawnych opiekunów; od samego nieletniego wymagana jest legitymacja szkolna lub paszport).

Co ciekawe, czasami w ofertach banków są już rachunki dla jeszcze młodszych dzieci (przykładem może być mBank i jego "Konto Junior") – jest to oczywiście jednak jeszcze trochę inny typ konta.

Nastolatka z psem przechodząca przez pasy na ulicy

Czasami w reklamach banków pojawia się hasło nawiązujące do "konta dla młodych" – odnosi się ono zazwyczaj jednak do oferty już dla pełnoletnich osób (często od 18 do 26 roku życia).

Konto w banku dla nastolatka – fanaberia czy przydatna rzecz?

Skoro już wiemy kim dokładnie jest "nastolatek", zastanówmy się co mu da własny rachunek w banku. Prędzej czy później, każdy młody człowiek będzie musiał nauczyć się gospodarowania pieniędzmi. Konto bankowe dla nastolatka jest do tego świetnym narzędziem – jednocześnie zapewnia autonomię (chociaż rodzic może czuwać), różne możliwości (wydatkowania i oszczędzania), a także uczy funkcjonowania w dorosłym świecie, gdyż bankowość dla pełnoletnich działa na takich samych zasadach.

Podejście rodziców chociażby do kwestii takiej jak słynne "kieszonkowe" jest naturalnie zróżnicowanie – niektórzy uważają że warto aby młodzież miała pewną sumę do swojej dyspozycji, inni przekazują pieniądze dziecku gdy zachodzi po prostu taka potrzeba. Podobnie sprawa ma się z kontem bankowym – nie ma sensu go zakładać dla samego "założenia" (po to żeby było). Warto wspólnie przedyskutować tą kwestię i wtedy podjąć decyzję.

Rachunek bankowy dla nastolatka może się okazać jednak wygodnym rozwiązaniem dla obu stron – zwłaszcza kiedy coraz więcej rzeczy załatwia się internetowo i bezgotówkowo.

Na co zwrócić uwagę wybierając konto dla najmłodszych?

W zasadzie można powtórzyć to samo co przy "zwykłych" kontach osobistych – uwagę trzeba zwrócić przede wszystkim na opłaty i funkcjonalność.

Na dobrym koncie dla nastolatków wszystkie podstawowe czynności powinny być bezwarunkowo darmowe. Chodzi zwłaszcza o prowadzenie konta, przelewy internetowe elixir oraz obsługę karty debetowej. Dobrze jeśli darmowe są także transakcje BLIK oraz operacje gotówkowe.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, dla młodych z pewnością najważniejsza będzie aplikacja mobilna, gdyż to jest główny kanał dostępu do bankowości z którego korzystają. Podstawowe dane na temat aplikacji sprawdzisz np. w Google Play.

Przykład konta dla nastolatków w mBanku

Na koniec dla przykładu przeanalizujmy wspólnie ofertę konta dla nastolatków w mBanku. Jest to "ekonto możliwości", które można założyć internetowo oraz w dowolnej placówce. Po osiągnięciu pełnoletności warunki pozostają niezmienne aż do 25 roku życia – wówczas rachunek przekształca się w "e-konto osobiste".

Zdaniem serwisu kontomania.pl spełnia ono oczekiwania jakie można mieć względem takiego rachunku; dodatkowo można skorzystać z promocji i otrzymać bonus (łącznie 60 złotych).

Najważniejsze Opłaty:

 • prowadzenie konta: 0 zł
 • obsługa karty: 0 zł
 • przelew internetowy elixir: 0 zł
 • wpłaty i wypłaty gotówkowe w oddziałach mBanku: 0 zł
 • wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce: 0 zł

Nowoczesna aplikacja mBanku (ocena 4.7/5 w Google Play) umożliwia między innymi przelewy na nr telefonu, płatności BLIK, Apple Pay, Google Pay. Natomiast wygląd karty można spersonalizować (do wyboru są grafiki z następujących kategorii: zwierzęta, jedzenie, rozrywka, wzory, lifestyle).

Razem z "e-kontem możliwości" nastolatkowie mogą łatwiej nauczyć się oszczędzania – dzięki "wirtualnej skarbonce" i ustawianym celom oszczędnościowym. Można w bankowości uruchomić odpowiedni mechanizm przy transakcjach (przelewach, wypłatach z bankomatów, płatnościach kartą), który będzie zwiększał w ramach wybranego sposobu kwotę i właśnie tą nadwyżkę przelewał na cel oszczędnościowy. Do wyboru jest:

 • zaokrąglanie końcówek – do pełnych 10 zł;
 • odkładanie stałej kwoty – od 3 do 10 zł;
 • wyliczanie procenta – od 1% do 15%.

Na koniec dwa słowa o wspomnianej wcześniej promocji: warunki są dość proste – jeden dotyczy płatności telefonem, drugi oszczędzania, a za spełnienie obu jest kolejny bonus. Do akcji można przystąpić od 30.6.2022 do 5.10.2022.

 • 10 zł – za wykonanie 3 płatności telefonem do końca kolejnego miesiąca od otwarcia konta;
 • 10 zł – za aktywny cel oszczędnościowy, wystarczy utrzymać na nim 10 zł do kolejnego miesiąca po otwarciu konta;
 • 40 zł – dodatkowa premia za spełnienie obu powyższych warunków.

Jeśli chciałbyś założyć konto dla nastolatków w mBanku, możesz to zrobić z polecenia serwisu kontomania.pl. Poniżej znajdziesz również linki do pełnej taryfy opłat i regulaminu promocji.

Taryfa opłat i prowizji | Regulamin promocji „Z mBankiem możesz więcej”

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl