1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o Alior Banku
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem Aliora?

Alior Bank: co to za bank? Sprawdź z kontomania.pl

Alior Bank S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku uniwersalny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Grzegorz Olszewski
Numer KRS 0000305178 (link do rejestru)
Numer NIP 1070010731
Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW
Strona internetowa Aliorbank.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store Logo App Galery Huawei

Konta w Aliorze

Alior Bank ma bogatą ofertę rachunków (oraz oczywiście innych produktów finansowych) dla różnych rodzajów klientów. O szerokim wachlarzu kont świadczy sama nawigacja na stronie banku: znajdziemy zakładki dedykowane dla klientów indywidualnych, mikrofirm, przedsiębiorstw i private banking. Z aktualnej oferty Alior Banku pod lupę Kontomanii trafiły następujące rachunki:

O aktualnych promocjach na kontach Aliora przeczytasz tutaj

Opinia Kontomanii o Alior Banku

Alior Bank to jeden z liderów na polskim rynku bankowym. Ma ugruntowaną pozycję – to bardzo rozpoznawalna marka (bank ma w Polsce ponad 4 miliony klientów) i generalnie cieszy się dobrą reputacją.

Logo Alior Banku
Logo banku / © Alior Bank

Oczywiście trudno wydać kompleksową opinię na temat wszystkich ofert banku; jeśli chodzi o rachunki bankowe, zwrócić uwagę warto zwłaszcza na oferty dla firm. Dla nowych klientów Alior ma zazwyczaj niemałe bonusy – często równolegle jest prowadzonych kilka promocji.

Nie powinni być zawiedzeni klienci, którzy oczekują niezawodności i dobrej funkcjonalności. Alior Bank zdecydowanie utrzymuje odpowiednie standardy w tych kwestiach. Alior to także dobry wybór dla osób oczekujących zaawansowanych i niestandardowych usług, takich jak szeroko rozumiane inwestycje.

Warto również wspomnieć o imponującej liczbie oddziałów stacjonarnych (ponad 500) – zwłaszcza w dobie bankowości coraz chętniej przenoszącej się do wirtualnej rzeczywistości. Oczywiście z upływem czasu Alior również podąża tą ścieżką, natomiast w dalszym ciągu kanał off-line jest mocno obecny.

Dwa słowa o historii Aliora

Nie tak dawno Alior Bank świętował 15-lecie powstania (było to w 2008 roku); silna pozycja jaką aktualnie posiada tylko potwierdza dobry kurs jaki od samego początku obrał bank. Alior powstał z inicjatywy Wojciecha Sobieraja, który był pierwszym prezesem zarządu (pełnił tą funkcję 9 lat).

Aż trzy ciekawe wydarzenia miały miejsce w roku 2012:

  • w czerwcu Alior Bank uruchomił Alior Sync – pierwszy w Polsce całkowicie internetowy bank/konto; 
  • w sierpniu wdrożono tzw. "Internetowy Proces Kredytowy", który był pierwszym rozwiązaniem na świecie pozwalającym na ekspresowe uzyskanie kredytu całkowicie online;
  • w grudniu Alior Bank z przytupem zadebiutował na giełdzie (największa do tamtego momentu oferta publiczna prywatnej spółki w historii GPW o łącznej wartości 2,1 mld zł).

2014 rok przyniósł początek współpracy z siecią T-mobile, w efekcie czego Alior Sync został przekształcony w T-mobile Usługi Bankowe. Ten mariaż zakończył się w roku 2020, a klienci zostali przeniesieni do Aliora (chociaż de facto ciągle w nim byli).

W 2015 roku miała miejsce fuzja Alior Banku i Meritum Banku. W 2016 roku do Alior Banku włączono wydzieloną część Banku BPH (fuzja operacyjna nastąpiła już w 2017).

Czy Alior to polski bank?

Częściowo tak – obecnie największym akcjonariuszem Alior Banku jest Grupa PZU S.A. (należąca do Skarbu Państwa), która posiada niespełna 1/3 akcji (dokładnie 31,91%). Pozostała struktura akcjonariatu wygląda następująco:

  • 9,40% – Nationale-Nederlanden OFE;
  • 8,83% – Allianz OFE;
  • 5,48% – Generali OFE;
  • 44,38% – pozostali Akcjonariusze.
Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl