Logo serwisu kontomania.pl

Przelew w dolarach amerykańskich wykonywany do banku w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA) jest przelewem walutowym. Można go oczywiście wysłać z polskiego banku. Co jest do tego potrzebne i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Przelew do USA – jak wysłać, jakie dane?

W tym poradniku podpowiemy jak wysłać przelew w dolarach amerykańskich (USD) do Stanów Zjednoczonych z polskiego banku. Zakładamy że wysyłamy przelew samodzielnie, korzystając z bankowości internetowej. Dyspozycję przelewu do USA można oczywiście złożyć również w oddziale banku (jest wówczas trochę drożej).

Banki amerykańskie mają specjalne numery rozliczeniowe – najczęściej nazywany „Routing number”; można spotkać też oznaczenia takie jak ABA (American Bankers Association), RTN (Routing Transit Number), FW (fedwire). Ten 9-cyfrowy numer określa konkretny bank w USA; link do wyszukiwarki kodów, w polu "name" wystarczy wpisać nazwę banku i kliknąć "search".Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki – USA, na tle nieba

Oprócz Routing number, natualnie potrzebny jest także numer konta (który identyfikuje konkretny rachunek w wybranym banku). Składa się on najcześciej z 9-12 cyfr, chociaż czasami może być dłuższy.

Dobrą wiadomością jest fakt, że Routing number najczęściej nie jest potrzebny – transakcje zagraniczne do USA mogą być wykonywane z wykorzystaniem kodu BIC (to kod banku w systemie SWIFT). Jednak nie każdy bank w USA uczestniczy w systemie SWIFT (tym samym są banki które tego kodu nie posiadają) – wówczas Routing number jest niezbędny.

Jak znaleźć kod BIC/SWIFT?

Najczęściej można go znaleźć stronie internetowej danego banku (w okolicach stopki lub na podstronie o informacjach ogólnych dotyczących banku). Można również skorzystać z wygodnych wyszukiwarek kodów BIC, np. transferwise.com.

Przy przelewach w systemie SWIFT należy pamiętać aby rachunek odbiorcy wpisywać w formacie IBAN (numer konta poprzedzony jest kodem kraju – przykładowo dla polski to litery PL). Jednak numery kont w USA nie posiadają formatów w IBAN, co sprawia że nie musimy o tym pamiętać.

Formularze wysyłania przelewów zagranicznych nieco różnią się od siebie w zależności od banku, jednak przy przelewach walutowych powinno być miejsce na wpisanie kodu BIC/SWIFT lub opcja samodzielnego uzupełnienia danych banku.

Przykład przelewu do banku w USA

Poniżej znajdziesz screeny z formularza przelewu walutowego do Stanów Zjednoczonych wykonywanego w T-Mobile Usługi Bankowe. Po zalogowaniu się i wybraniu opcji „Przelewy”, należy wybrać „Przelew zagraniczny”. Kolejnym krokiem jest wybór „przelewu walutowego”. Następnie mamy do wybrania kraj i możemy wpisać kod BIC/SWIFT Banku odbiorcy (lub zaznaczyć opcję „INNE” - w przypadku gdy bank nie posiada tego kodu):

t-mobile bankowe – screen z wykonywania przelewy zagranicznego

Po wybraniu opcji "INNE", znika rubryka gdzie należy podać kod BIC, a pojawiają się dodatkowe opcje do uzupełnienia - po wyborze kraju „Stany Zjednoczone” mamy opcję „ABA/FW number” - jest to właśnie wspominany 9-cyfrowy routing number:

t-mobile bankowe – formularz przelewu do stanów zjednoczonych

Uzupełnienie pozostałych danych to w zasadzie standard – musimy wpisać nazwę i adres odbiorcy, nazwę i adres banku odbiorcy, oraz rachunek partnera i tytuł płatności. Ostatnim krokiem jest wpisanie kwoty i potwierdzenie dyspozycji.

Ile kosztuje przelew do USA?

To bardzo istotne pytanie, odpowiedź znajdziemy w taryfie opłat i prowizji danego banku. Przykładowo w Alior Banku w taryfie znajduje się pozycja "Polecenie przelewu zagranicznego/walutowego – w trybie zwykłym/pilnym/ekspresowym". Dla większości rachunków w Aliorze koszty takiego przelewu zleconego w bankowości online wynoszą 30, 45 lub 50 złotych (w zależności od trybu). Przelewy zagraniczny zlecany w placówce kosztuje 20 złotych więcej (w każdym trybie).

Banknoty przedstawiające dolary amerykańskie - USD

Musimy jednak pamiętać, iż samo zlecenie/wysłanie dyspozycji przelewu w obcej walucie jest związane również z koniecznością zakupu obcej waluty – oczywiście nie musimy o tym pamiętać (bank zrobi to za nas automatycznie w momencie złożenia dyspozycji przelewu).

Warto jednak mieć świadomość, iż standardowe kursy banków nie są zbyt korzystne (zazwyczaj link do aktualizowanej tabeli znajdziemy na dole strony internetowej banku). Jeśli myślisz o wysyłaniu przelewów do Stanów Zjednoczonych (lub innych krajów) od czasu do czasu, koniecznie zainteresuj się kontem walutowympozwoli ono zaoszczędzić sporo pieniędzy na kursach walutowych.

Alternatywne sposoby przesłania środków do USA

Na sam koniec warto powiedzieć o innych sposobach przekazywania pieniędzy do Stanów Zjednoczonych, jeśli z jakichś powodów nie chcemy lub nie możemy tego zrobić za pomocą konta bankowego. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z systemu Paypal lub pośrednika takiego jak Western Union. Zupełnie alternatywny sposób mogą stanowić kryptowaluty.


Copyright © kontomania.pl.