|

Przelew w dolarach amerykańskich do Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) jest przelewem walutowym. Co jest potrzebne do jego wysłania?

 

Przelewy do USA - jak wypełnić, jakie dane?

Chcąc wysłać przelew w dolarach amerykańskich do USA można się zastanawiać jakie dane są wymagane. W tym krótkim poradniku podpowiemy jak wysłać przelew walutowy do Stanów Zjednoczonych z polskiego banku.

Warto najpierw wspomnieć, iż banki amerykańskie mają specjalne numery rozliczeniowe - najczęściej określane jako „Routing number”, ale można spotkać również oznaczenia takie jak ABA RTN, FW (fedwire). Ten 9-cyfrowy kod określa konkretny bank w USA (tutaj link do wyszukiwarki kodów, w polu "name" wystarczy wpisać nazwę banku i kliknąć "search".Flaga Stanów Zjednoczonych Ameryki - USA

Dobrą wiadomością jest fakt, że najczęściej nie jest potrzebny - transakcje zagraniczne do USA mogą być wykonywane z wykorzystaniem kodu BIC (jest kod banku w systemie SWIFT).

Jak znaleźć kod BIC/SWIFT?

Najczęściej można go znaleźć stronie internetowej danego banku (w okolicach stopki lub na podstronie o informacjach ogólnych dotyczących banku). Można również skorzystać z wygodnych wyszukiwarek kodów, np. https://transferwise.com/pl/swift-codes/countries/united-states.

Jednak nie każdy bank w Ameryce uczestniczy w systemie SWIFT, a tym samym są banki które tego kodu nie posiadają - wówczas routing number jest konieczny. Przy przelewach w systemie SWIFT należy pamiętać aby rachunek odbiorcy wpisywać w formacie IBAN (czyli nr konta poprzedzony jest kodem kraju - przykładowo dla polski to litery PL). Jednak numery kont w USA nie posiadają formatów w IBAN, co sprawia że nie musimy o tym pamiętać.

Formularze wysyłania przelewów zagranicznych nieco różnią się od siebie w zależności od banku, jednak przy przelewach walutowych powinno być miejsce na wpisanie kodu BIC/SWIFT lub opcja samodzielnego uzupełnienia danych banku.

Przykład przelewu do banku w USA

Poniżej znajdziesz screeny z formularza przelewu walutowego do Stanów Zjednoczonych wykonywanego w T-Mobile Usługi Bankowe. Po zalogowaniu się i wybraniu opcji „Przelewy”, należy wybrać „Przelew zagraniczny”. Kolejnym krokiem jest wybór „przelewu walutowego”. Następnie mamy do wybrania kraj i możemy wpisać kod BIC/SWIFT Banku odbiorcy (lub zaznaczyć opcję „INNE” - w przypadku gdy bank nie posiada tego kodu):

 t-mobile bankowe - screen z wykonywania przelewy zagranicznego

Po wybraniu opcji "INNE", znika rubryka gdzie należy podać kod BIC, a pojawiają się dodatkowe opcje do uzupełnienia - po wyborze kraju „Stany Zjednoczone” mamy opcję „ABA/FW number” - jest to właśnie wspominany 9-cyfrowy routing number:

t-mobile bankowe - formularz przelewu do stanów zjednoczonych

Uzupełnienie pozostałych danych to w zasadzie standard - musimy wpisać nazwę i adres odbiorcy, nazwę i adres banku odbiorcy, oraz rachunek partnera i tytuł płatności. Ostatnim krokiem jest wpisanie kwoty i potwierdzenie dyspozycji.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności