Przelew w dolarach amerykańskich wykonywany do banku w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA) jest przelewem walutowym. Można go oczywiście wysłać z polskiego banku. Co jest do tego potrzebne i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Przelew do USA – jak wysłać, jakie dane?
W tym poradniku podpowiemy jak wysłać przelew w dolarach amerykańskich (USD) do Stanów Zjednoczonych z polskiego banku. Zakładamy że wysyłamy przelew samodzielnie, korzystając z bankowości internetowej. Dyspozycję przelewu do USA można oczywiście złożyć również w oddziale banku (jest wówczas trochę drożej).
Banki amerykańskie mają specjalne numery rozliczeniowe – najczęściej nazywany „Routing number”; można spotkać też oznaczenia takie jak ABA (American Bankers Association), RTN (Routing Transit Number), FW (fedwire). Ten 9-cyfrowy numer określa konkretny bank w USA; link do wyszukiwarki kodów, w polu "name" wystarczy wpisać nazwę banku i kliknąć "search".
Oprócz Routing number, natualnie potrzebny jest także numer konta (który identyfikuje konkretny rachunek w wybranym banku). Składa się on najcześciej z 9-12 cyfr, chociaż czasami może być dłuższy.
Dobrą wiadomością jest fakt, że Routing number najczęściej nie jest potrzebny – transakcje zagraniczne do USA mogą być wykonywane z wykorzystaniem kodu BIC (to kod banku w systemie SWIFT). Jednak nie każdy bank w USA uczestniczy w systemie SWIFT (tym samym są banki które tego kodu nie posiadają) – wówczas Routing number jest niezbędny.
Jak znaleźć kod BIC/SWIFT?
Najczęściej można go znaleźć stronie internetowej danego banku (w okolicach stopki lub na podstronie o informacjach ogólnych dotyczących banku). Można również skorzystać z wygodnych wyszukiwarek kodów BIC, np. transferwise.com.
Przy przelewach w systemie SWIFT należy pamiętać aby rachunek odbiorcy wpisywać w formacie IBAN (numer konta poprzedzony jest kodem kraju – przykładowo dla polski to litery PL). Jednak numery kont w USA nie posiadają formatów w IBAN, co sprawia że nie musimy o tym pamiętać.
Formularze wysyłania przelewów zagranicznych nieco różnią się od siebie w zależności od banku, jednak przy przelewach walutowych powinno być miejsce na wpisanie kodu BIC/SWIFT lub opcja samodzielnego uzupełnienia danych banku.
Przykład przelewu do banku w USA
Poniżej znajdziesz screeny z formularza przelewu walutowego do Stanów Zjednoczonych wykonywanego w T-Mobile Usługi Bankowe. Po zalogowaniu się i wybraniu opcji „Przelewy”, należy wybrać „Przelew zagraniczny”. Kolejnym krokiem jest wybór „przelewu walutowego”. Następnie mamy do wybrania kraj i możemy wpisać kod BIC/SWIFT Banku odbiorcy (lub zaznaczyć opcję „INNE” - w przypadku gdy bank nie posiada tego kodu):
Po wybraniu opcji "INNE", znika rubryka gdzie należy podać kod BIC, a pojawiają się dodatkowe opcje do uzupełnienia - po wyborze kraju „Stany Zjednoczone” mamy opcję „ABA/FW number” - jest to właśnie wspominany 9-cyfrowy routing number:
Uzupełnienie pozostałych danych to w zasadzie standard – musimy wpisać nazwę i adres odbiorcy, nazwę i adres banku odbiorcy, oraz rachunek partnera i tytuł płatności. Ostatnim krokiem jest wpisanie kwoty i potwierdzenie dyspozycji.
Ile kosztuje przelew do USA?
To bardzo istotne pytanie, odpowiedź znajdziemy w taryfie opłat i prowizji danego banku. Przykładowo w Alior Banku w taryfie znajduje się pozycja "Polecenie przelewu zagranicznego/walutowego – w trybie zwykłym/pilnym/ekspresowym". Dla większości rachunków w Aliorze koszty takiego przelewu zleconego w bankowości online wynoszą 30, 45 lub 50 złotych (w zależności od trybu). Przelewy zagraniczny zlecany w placówce kosztuje 20 złotych więcej (w każdym trybie).

Musimy jednak pamiętać, iż samo zlecenie/wysłanie dyspozycji przelewu w obcej walucie jest związane również z koniecznością zakupu obcej waluty – oczywiście nie musimy o tym pamiętać (bank zrobi to za nas automatycznie w momencie złożenia dyspozycji przelewu).
Warto jednak mieć świadomość, iż standardowe kursy banków nie są zbyt korzystne (zazwyczaj link do aktualizowanej tabeli znajdziemy na dole strony internetowej banku). Jeśli myślisz o wysyłaniu przelewów do Stanów Zjednoczonych (lub innych krajów) od czasu do czasu, koniecznie zainteresuj się kontem walutowym – pozwoli ono zaoszczędzić sporo pieniędzy na kursach walutowych.
Alternatywne sposoby przesłania środków do USA
Na sam koniec warto powiedzieć o innych sposobach przekazywania pieniędzy do Stanów Zjednoczonych, jeśli z jakichś powodów nie chcemy lub nie możemy tego zrobić za pomocą konta bankowego. Wówczas warto rozważyć skorzystanie z systemu Paypal lub pośrednika takiego jak Western Union. Zupełnie alternatywny sposób mogą stanowić kryptowaluty.
Copyright © kontomania.pl.