Płatności BLIK są z nami dopiero od kilku lat, ale już chyba na stałe wpisały się w jeden z nieodłącznych elementów codziennego "bankowania" wielu z nas. Czym dokładnie jest BLIK i czy warto zainteresować się bliżej tym tematem? Biorąc pod uwagę jego możliwości i dynamiczny rozwój w Polsce – na pewno tak.
Płatności BLIK – co to takiego?
Nazywając rzecz po imieniu, BLIK to system płatności mobilnych, chociaż jego funkcjonalność jest nieco szersza. BLIK powstał w naszym kraju i w ciągu kilku lat odniósł ogromny sukces. Co zatem można zrobić za pomocą BLIKa?
- płacić przy wykorzystaniu swoich smartfonów w sklepach (stacjonarnych, jak i online);
- wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów;
- dokonywać przelewów na wybrany numer telefonu.
Podstawową zaletą BLIK jest brak konieczności instalowania specjalnego programu – BLIK jest dostępny w aplikacjach mobilnych aż 18 banków. Oto aktualna lista: Alior Bank, Bank Pocztowy, BS Brodnia, BOŚ Banku, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, Grupa BPS, mBank, ING, Millennium Bank, Nest Bank, Noble Bank, Pekao, PKO BP, SGB Banki Spółdzielcze, Santander.
Jak działa BLIK
BLIK polega na systemie kodów jednorazowych generowanych w telefonie ("kodów BLIK" w aplikacji), które służą do płatności, czy wybierania gotówki z bankomatu. Kod jest unikalną kombinacją 6 cyfr (z zakresu od 0 do 9), ważny przez dwie minuty od jego wygenerowania.
Po zalogowaniu się w aplikacji mobilnej banku, w zakładce BLIK masz do wyboru kilka opcji związanych z różnymi operacjami (wypłata, płatność, przelew, czek). BLIK przydatny może być zwłaszcza przy nieplanowanych płatnościach – nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą karty (portfela), a smartfon jest obecnie dla większości z nas nierozłącznym towarzyszem.
Płatność w sklepach za pomocą BLIK
Płatność BLIK służy do opłacenia zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. BLIK jako forma zapłaty jest także wprowadzona m.in. w systemach PayU, Przelewy24, czy Tpay. Aby zapłacić BLIK-iem w ten sposób, należy wybrać na stronie płatności (kiedy opłacamy zakupy internetowe) opcję "Płatność BLIK" lub poinformować sprzedawcę o chęci zapłaty BLIKiem (w sklepie stacjonarnym).
Następnie musimy wprowadzić wygenerowany kod BLIK wygenerowany przez nas w aplikacji mobilnej. Po jego akceptacji na terminalu przyjdzie nam na telefon informacja z prośbą o autoryzację transakcji. W zależności kwoty transakcji i banku, operacja może wymagać jeszcze wpisania PINu (którym służy także do logowania się do aplikacji).
Jeśli chodzi o płatności w stacjonarnych punktach, można płacić także zbliżeniowo – konieczne jest najpierw przeprowadzenie aktywacji płatności zbliżeniowych BLIK w aplikacji banku, a także stosowanie blokady ekranu i uruchomienie NFC.
Wpłaty i wypłaty z bankomatów za pomocą BLIK
Jest to bardzo chętnie wykorzystywana przez użytkowników BLIK-a funkcjonalność. Wygenerowany kod służy do wypłacenia gotówki z bankomatu (z opcji można skorzystać w bankomatach banków które obsługują BLIK, a także w maszynach sieci Euronet i Planet Cash).
Wypłata przebiega następująco: wybieramy w bankomacie opcję „wypłaty BLIK”, następnie podając w bankomacie wygenerowany w aplikacji mobilnej sześciocyfrowy kod BLIK. Po jego wprowadzeniu i zaakceptowaniu w bankomacie, w aplikacji mobilnej banku pokażą nam się nam szczegóły transakcji – wystarczy potwierdzić chęć wypłaty.
Przelewy na telefon BLIK
To bardzo przydatna funkcja kiedy chcemy np. szybko przelać pieniądze znajomemu (dzieląc między sobą przykładowo rachunek z kawiarni). Wystarczy znać numer telefonu, a można wysłać przelew który trafi do odbiorcy w kilka sekund – bez względu na porę dnia i dzień tygodnia. Wystarczy, że obie strony mają dostępną funkcję "Przelewu na telefon BLIK" w swoich aplikacjach bankowych.
Czeki BLIK
To najmniej popularna "opcja" korzystania z BLIK, jednak dla niektórych może okazac się przydatna. Czeki służą do przekazania pieniędzy danemu odbiorcy – nie musi on posiadać rachunku bankowego. Wybierając opcję wygenerowania czeku BLIK w aplikacji mobilnej, trzeba zdefiniować odbiorcę (jego nr telefonu), następnie podać kwotę i termin ważności czeku. Ostatnim krokiem jest ustalenie hasła, które wraz numerem czeku trzeba przekazać odbiorcy, aby ten mógł go zrealizować.
Odbiorca czeku, może wypłacić za jego pomocą środki z bankomatu lub zapłacić nim za zakupy, a niewykorzystana suma wróci na Twoje konto. Skorzystanie z czeku jest dość proste – po wybraniu opcji BLIK, należy wprowadzić (do terminala, na stronie sklepu www, lub w bankomacie) jego 9-cyfrowy numer, a transakcję potwierdzić hasłem do czeku. W odróżnieniu od zwykłych płatności BLIK, transakcji czekowych nie trzeba już autoryzować w telefonie.
Uwaga: czeki zrealizujesz obecnie w bankomatach Getin Bank, Noble Bank, Millennium Bank, PKO BP i Santander.