Konto osobiste w VeloBanku – analiza

Zanim przyjrzymy się ofercie jaką jest "Velo Konto", warto w dwóch słowach wyjaśnić sytuację VeloBanku – nie brakuje pytań o to, czy to dawny Getin albo kto jest jego właścicielem.

Zielone logo Velobanku
Logo banku / © VeloBank

W wrześniu 2022 roku nastąpiła przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku – w efekcie jego właścicielem przestał być Leszek Czarnecki, a nowa instytucja zaczęła działać pod marką "VeloBank".

Właścicielem w 51% został Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a w 49% System Ochrony Banków Komercyjnych. W czerwcu 2023 zainicjowano planowane poszukiwanie docelowego właściciela, którym zostanie amerykański Cerberus Capital Management (umowę przedwstępną podpisano w styczniu 2024 roku).

Generalnie nie ma żadnych powodów dla których ofertę VeloBanku należałoby odrzucić. Bank od początku funkcjonowania jest rentowny, a środki klientów są gwarantowane na tych samych zasadach jak we wszystkich bankach w Polsce.

Przejdźmy do analizy oferty Velo Konta – to rachunek dla osób indywidualnych od 18 roku życia. Jego głównymi atutami jest niski poziom opłat i promocja, dzięki której można otrzymać 60 zł na start oraz do 540 zł zwrotu za zakupy (łączna maksymalna suma premii to zatem 600 złotych).

"Velo Konto" – najważniejsze opłaty

Poziom opłat nie jest zbyt wygórowany – podstawowe czynności są darmowe, zwrócić uwagę trzeba głównie na warunkową prowizję za użytkowanie karty. Pełna taryfa opłat (obowiązuje od 1.6.2024, aktualna na 1.7.2024; źródło: velobank.pl).

Usługa Prowizja
prowadzenie konta 0 zł
Przelewy
przelew elixir 0 zł
przelew pay-by-link 0 zł
przelew express elixir 5 zł
przelew europejski (SEPA) 0 zł
zlecenie stałe 0 zł (wszystkie operacje)
polecenie zapłaty 0 zł (wszystkie operacje)
operacje gotówkowe
wpłata/wypłata w oddziale 0 zł / 10 zł
wypłata z bankomatów Planet Cash 0 zł
wypłata z pozostałych krajowych bankomatów 0 zł / 5 zł
wpłata we wpłatomacie 0 zł / 0,8% (min. 1 zł)
pozostałe
obsługa karty debetowej 0 zł / 7 zł
transakcje BLIK 0 zł
sms autoryzacyjny 0 zł

Funkcjonalność Velo Konta

Smartfon z włączoną aplikacją mobilna VeloBanku
aplikacja / © VeloBank

Velo Konto z pewnością można określić jako nowoczesny rachunek, spełniający rynkowe standardy. Dodatkowo jest sporo usług i produktów dodatkowych z których można korzystać w miarę potrzeb.

Błyskawiczne płatności internetowe są obsługiwane we wszystkich popularnych systemach takich jak PayU, Przelewy24, czy tPay. Aplikacja mobilna poza płatnościami BLIK umożliwia między innymi płatności za autostrady (A1 Toruń-Gdańsk oraz A4 Katowice-Kraków) oraz parkometry.

Aplikacja mobilna zapewnia dostęp do bankowości w smartfonie, można ją pobrać z Google Play, App Store oraz AppGallery. Ocena użytkowników w Google Play jest dość niska i wynosi aktualnie 2.9/5.

Klienci VeloBanku mogą naturalnie skorzystać z wielu dodatkowych produktów, takich lokaty czy konta oszczędnościowe. Saldo oszczędnościowe można opcjonalnie zwiększać dzięki "Skarbonce" – to automatyczny mechanizm zaokrąglający w górę płatności kartą (do pełnych 1, 5 lub 10 zł) i przelewający nadwyżkę na konto oszczędnościowe.

Można otwierać również rachunki walutowe (USD, EUR, CHF, GBP); dla osób które mają już takowe konto VeloBank udostępnia platformę kantoru walutowego (szybka wymiana po atrakcyjnych kursach) oraz usługę wielowalutową, dzięki której można płacić kartą debetową bez dodatkowych kosztów przewalutowań.

Warto wspomnieć o możliwości dołączenie do programu Mastercard® Bezcenne Chwile. Bank prowadzi również platformę sprzedażową "VeloMarket" z różnymi produktami; oferuje zniżki 3% dla swoich klietnów, jednak sens robienia tam zakupów pod względem ekonomicznym jest wątpliwy. Kolejną opcjonalną usługę jest asisstance domowy i medyczny który można zamówić.

Promocja „STARTUJ Z VELOKONTEM” edycja 1/2024

Do promocji można przystąpić od 1 maja do 31 lipca 2024 roku. Na czym polega ta akcja? Najprościej mówiąc: VeloBank przez 9 miesięcy od otwarcia konta zwraca na konto "VeloSkarbonka" (to jedno z kont oszczędnościowych Velobanku) 5% wartości transakcji bezgotówkowych, do których zaliczają się:

  • płatności kartą debetową wydaną do Velo Konta;
  • płatności telefonem/BLIK (z wyłączenie przelewów na numer telefon).

Limit zwrotu jest ograniczony do 60 zł na każde 30 dni, zatem łącznie VeloBank może wypłacić maksymalnie 540 zł premii.

Pozostałe 60 zł jest naliczane za zalogowanie się do bankowości mobilnej w ciągu 14 dni od aktywacji VeloKonta.

Oprócz założenia Velo Konta jest konieczne założenie rachunku VeloSkarbonka oraz wyrażenie zgód marketingowych. Oprócz tego jest jeszcze jeden bardzo istotny warunek naliczania zwrotów: w danym miesiącu na konto osobiste musi wpłynąć co najmniej 2000 zł z rachunku w innym banku lub konta firmowego prowadzonego przez Velobank.

Możesz pobrać pełny regulamin akcji tutaj.

Jak otworzyć konto osobiste w Velo Banku?

Bank daje aż trzy opcje możliwości założenia rachunku bez wychodzenia z domu:

  • przy użyciu selfie i weryfikacji biometrycznej – potrzebny będzie dowód osobisty i nagranie twarzy przy odpowiednim oświetleniu – zostaniesz oczywiście poinstruowany na stronie banku co robić;
  • poprzez stronę internetową/aplikację mobilną VeloBanku, przy wykorzystaniu aplikacji mObywatel – dokumenty oraz dane do logowania do bankowości elektronicznej otrzymasz na email, a podpisaną umowę odbierze kurier;
  • za pośrednictwem kuriera – po wypełnieniu wniosku, w ustalonym terminie przyjdzie do Ciebie kurier z umową do podpisania (dostarczy już przy tej okazji kartę debetową), którą następnie dostarczy z powrotem do banku.
Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl