Logo serwisu kontomania.pl

Największa sieć bankomatów w Polsce – Euronet – ogłosiła kilka dni temu obniżenie maksymalnej kwoty pojedynczej wypłaty – od teraz to 800 zł. Klienci niektórych banków jednak będą mogli wypłacać jednorazowo więcej.

Z bankomatów Euronet wybierzesz za jednym zamachem już tylko 800 zł

Zaznaczmy, iż mniejszenie limitu gotówki jaki można wybrać podczas jednej transakcji dotyczy zarówno kart (w sposób tradycyjny i zbliżeniowy) oraz wypłat BLIK. Do tej pory było to 1000 złotych (co i tak nie było zbyt wysoką kwotą), natomiast aktualnie maksymalna wypłata z bankomatu Euronet to już tylko 800 złotych.

Z czego wynika ta zmiana? Euronet tłumaczy

Z komunikatu przekazanego przez Euronet Worldwide wynika, że sumy które operator otrzymuje z banków za każdą transakcję (to "opłata bankomatowa" wynosząca nieco ponad złotówkę) przestają pokrywać koszty obsługi urzadzeń. Dodatkowo spada liczba dokonywanych transakcji – coraz rzadziej wybieramy gotówkę z bankomatów, wobec czego spadają przychody firmy z tego tytułu. Przyczynia się do tego popularyzacja płatności bezgotówkowych (kartą i telefonem). Z pewnością operator bankomatów liczy na to, że obniżenie limitu spowoduje zwiększenie wolumenu wypłat.

Chociaż powody takiej decyzji można uznać za zrozumiałe, jest to zła wiadomosć, która wpisuje się w trend ograniczania dostępności gotówki. Formalnie jednak w przypadku tej decyzji Euronet podkreśla, iż ma ona przyczynić się do utrzymania stałego poziomu gotówki w maszynach, co ma zwiększyć jej dostępność w danym miejscu.

Kogo nie dotyczy limit wypłat 800 zł?

Nie wszyscy klienci w Polsce zostali dotknięci nowym limitem opłat. W ramach dwustronnych umów Euronetu i niektórych banków, są ustalane inne limity (wyższe). Na dzien pisania artykułu wynoszą one przykładowo:

  • w Nest Banku: 4000 zł
  • w mBanku: 4000 zł
  • w ING: 10 000 zł