Logo serwisu kontomania.pl

Polecenia zapłaty są funkcjonalnością konta bankowego chętnie wykorzystywaną przez wiele osób przy opłacaniu rachunków. Na czym polegają i czy są bezpłatne?

 

Polecenie zapłaty - wygodny sposób płatności rachunków

Polecenie zapłaty jest usługą, która zdecydowanie ułatwia płacenie różnego rodzaju rachunków z konta osobistego. Jest to podobna operacja do zlecenia stałego, jednak polecenie zapłaty jest inicjowane przez odbiorcę płatności - my ustanawiając polecenie zapłaty dajemy bankowi zgodę na pobranie środków z naszego konta o określonych porach (np. wybranego dnia miesiąca) i przekazania ich danemu odbiorcy.Polskie banknoty 50 złotowe

Nie musimy o tym pamiętać, a dodatkowo poleceniem zapłaty można regulować rachunki o zmiennej wartości.

Czy korzystanie z polecenia zapłaty jest bezpłatne?

W większości banków na szczęście taka operacja jest darmowa. Warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na koszt samej realizacji przelewu w ramach polecenia zapłaty, ale także na ewentualny koszt założenia/odwołania dyspozycji.

Dane o kosztach takiej operacji na różnych kontach można znaleźć w zakładce "recenzje kont".

Jak ustanowić polecenie zapłaty?

Należy ustanowić odpowiednią dyspozycję w banku oraz w firmie dostarczającej daną usługę (np. firmie telekomunikacyjnej, gazowni). Od tego momentu rachunki (faktury) będą dostarczane zarówno do nas, jak i do banku, który będzie w naszym imieniu je opłacał.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii