Prześwietlamy konto osobiste Raiffeisen Digital Bank

Raiffeisen Digital Bank to nowa marka na polskim rynku bankowym, jednak wiele osób zapewne pamięta działający kiedyś nad Wisłą Raiffeisen Polbank. Oba podmioty były/są zależne od austriackiego giganta – Raiffeisen Bank International AG.

Jeśli chodzi działalność Raiffesen Digital Banku, na polski rynek wszedł on w 2021 roku i koncentruje się głównie na usługach kredytowych; na początku 2023 roku wprowadził do swojej oferty również konto osobiste.

Logo Raiffeisen digital Banku
Logo banku / © Raiffeisen DB

Ten ROR można polecić przede wszystkim osobom które korzystają z konta bankowego wyłącznie w sposób cyfrowy (brak stacjonarnych oddziałów) i nie mają zbyt wielkich potrzeb związanych z funkcjonalnością rachunku (zdecydowanie stanowi jego największą wadę). Pochwalić można brak opłat za prowadzenie i kartę.

Sprawdzamy opłaty za konto

Pod tym względem konto osobiste w Raiffeisen Digital Bank wypada dobrze, chociaż głównie dlatego że duża część operacji nie jest możliwa do wykonania. Możesz pobrać pełną taryfę opłat (obowiązuje od 1.2.2023, aktualna na 1.5.2024).

Usługa Prowizja
prowadzenie konta 0 zł
Przelewy
przelew elixir 0 zł
przelew express elixir niedostępny
przelew europejski (SEPA) niedostępny
zlecenie stałe niedostępne
polecenie zapłaty niedostępne
operacje gotówkowe
wpłata/wypłata w oddziale brak oddziałów
wypłata z krajowych bankomatów 0 zł
wpłata we wpłatomacie niedostępna
pozostałe
obsługa karty debetowej 0 zł
transakcje BLIK niedostępne

Funkcjonalność w Raiffeisen Digital Bank, czyli wiele do poprawy

Zaczniemy od tego co działa – i faktycznie działa dobrze. Jest to aplikacja mobilna "Raiffeisen Digital Bank AG", będąca w zasadzie jedynym kanałem korzystania z konta (pobrać ją można z Google Play oraz App Store). Jej ocena w sklepie Google to bardzo solidne 4.6/5 – chociaż wczytanie się w opinie klientów uświadamia o istniejących niedociągnięciach. Przy okazji trzeba poruszyć temat płatności mobilnych – Raiffeisen Digital Bank umożliwia skorzystanie z Google Pay i Apple Pay.

Przejdźmy do rzeczy, których ewidentnie brakuje (przynajmniej obecnie) – a tych jest co najmniej kilka.

Jeśli chodzi o najbardziej podstawową rzecz jaką są przelewy, aktualnie nie ma możliwości wykonania przelewów natychmiastowych, zagranicznych, w ramach zlecenia stałego i polecenia zapłaty. Przelewy pay-by-link nie są wdrożone w żadnym polskim systemie e-płatności (takich jak PayU czy Przelewy24); klienci nie mogą skorzystać również z płatności BLIK.

Kolejny minus można postawić za brak fizycznej karty debetowej (chociaż nie wykluczone że pojawi się ona w przyszłosci). O ile dla niektórych zintegrowanie wirtualnej karty z aplikacją w ramach Google Pay lub Apple Pay nie bedzie stanowiło problemu, o tyle wiele osób korzysta równie chętnie z "plastiku" – a tego nie otrzymają. Obługa klienta wyłącznie online również nie wszystkim się spodoba.

Jeśli chodzi o dodatkowe produkty, klient może założyć konto oszczędnościowe lub wziąć pożyczkę gotówkową/konsolidacyjną.

Podsumowując, na razie pod kątem funkcjonalności ta oferta wypada bardzo blado na tle innych banków działających w Polsce. W żadnym wypadku nie można się sugerować działalnością Raiffeisen Polbanku, który utrzymywał rynkowe standardy w tym zakresie. Z drugiej strony, w samym tłumaczeniu słowa "digital" mamy częściowe wyjaśnienie tego stanu rzeczy – nie tłumaczy to jednak tak wielu braków. Jedną z "wyłącznie cyfrowych" marek bankowych był kiedyś Alior Sync, jednak jego pojawieniu się towarzyszyło wiele innowacyjnych rozwiązań – niestety trudno tu szukać analogii.

Promocje

Aktualnie niestety nie obowiązują żadne promocje - ostatnia akcja zakończyła się 30 grudnia 2023 roku.

Jak otworzyć konto osobiste w Raiffeisen Digital Bank

Konieczne będzie pobranie aplikacji mobilnej banku (wspomnianej już w zakładce "funkcjonalności") i wykonaniu kilku kroków aby potwierdzić swoją tożsamość.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl