Przelewy natychmiastowe (określane także jako ekspresowe) to świetny sposób na błyskawiczne przekazanie środków. Czy we wszystkich bankach można z nich skorzystać i co z prowizjami za taką usługę?

Przelewy natychmiastowe – express elixir, bluecash i inne

Przelewy natychmiastowe pozwalają przekazać pieniądze na inny rachunek bankowy w bardzo krótkim czasie (zazwyczaj kilka minut) w porównaniu do zwykłych przelewów elixir. Są idealnym rozwiązaniem w podbramkowych sytuacjach kiedy musimy komuś szybko przesłać pieniądze (lub sami potrzebujemy zasilenia konta). Jakie systemy przelewów ekspresowych funkcjonują w polskich bankach i jak wyglądają opłaty?

Express elixir

Express Elixir to pierwszy w Polsce system przelewów ekspresowych, skonstruowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2012 roku. Dzięki przelewom express elixir, mamy możliwość przekazywania środków pomiędzy wybranymi bankami w ciągu kilku minut (w wielu bankach w trybie 24/7).Zegar stoper odmierzający czas

Przelewy można wykonywać tylko w polskich złotych, do banków funkcjonujących w Polsce. Maksymalna kwota przelewu nakładana przez KIR to 100 000 złotych (chyba że przelew jest wysyłany do organów celno-skarbowych – wówczas to 250 000 zł). Z tej usługi można skorzystać w następujących bankach: Alior, Bank Pocztowy, BNP Paribas, BPS, BOŚ, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Noble, ING, mBank, Millenium, Neo Bank, Nowy Bank, PBS, PKO BP, Santander, SGB Bank.

Szybkość przekazania przelewu Express Elixir zależy od dostępności takiej usługi w dwóch bankach – banku z którego jest wysyłany przelew oraz banku odbiorcy. Tabelę dostępności banków dla systemu Express Elixir możesz sprawdzić tutaj: www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci.

Przelewy Blue Cash

Blue Cash to system szybkich przelewów prowadzony przez Blue Media S.A. – dzięki niemu przekazanie środków jest realizowane w czasie do 15 minut. Największym plusem systemu jest dostępność banków – nieco szersza niż poprzez express elixir (bluecash.pl/spbc/out).

Wykonywać przelewy można rejestrując się na bm.pl lub zlecając je poprzez bankowość online (jeśli nasz bank realizuje przelewy natychmiastowe właśnie poprzez ten system). Jak działa przelew bluecash? Po zleceniu przelewu, środki są przekazywane na rachunek Blue Media w naszym banku, a następnie jest inicjowany przelew od Blue Media (z rachunku BM w banku, w którym rachunek ma odbiorca) na docelowe konto.

Dzięki temu możliwe jest szybkie przekazanie środków. Ten system ma też jednak swoje ograniczenia – poza liczbą banków, jest to także limit kwotowy (często wynosi 5000 zł, ewentualnie 20 000 złotych w szczególnych przypadkach), a także zależność od przelewów wewnętrznych w dwóch bankach (nie jest to przelew bezpośredni tak jak Express Elixir).

Czy przelewy ekspresowe są płatne?

W zdecydowanej większości wypadków niestety tak (prowizja za taki przelew wynosi często 10 złotych). Jeśli chodzi o konta osobiste, pozytywnie w tym względzie wyróżnia się Santander, w którym przelew natychmiastowy jest darmowy.

Co zrobić, kiedy potrzebujesz szybko wysłać dużą sumę pieniędzy?

Odpowiadając jak najkrócej – skorzystaj z przelewu SORBNET – co prawda jego koszt to często 35-40 złotych, jednak brak limitów sprawia, iż jest on jedynym rozwiązaniem w Polsce do szybkiego przekazywania naprawdę dużych środków.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl