|

Przelewy natychmiastowe (określane także jako ekspresowe) zyskują ostatnimi czasy na popularności. Czy we wszystkich bankach można z nich skorzystać i co z prowizjami za taką usługę?

 

Przelewy natychmiastowe - express elixir, bluecash i inne

Przelewy natychmiastowe pozwalają przekazać pieniądze na inny rachunek bankowy w bardzo krótkim czasie w porównaniu do zwykłych przelewów elixir. Są idealnym rozwiązaniem w podbramkowych sytuacjach kiedy musimy komuś szybko przesłać pieniądze, lub sami potrzebujemy zasilenia konta. Jakie mamy systemy przelewów ekspresowych funkcjonują w polskich bankach i jak wyglądają opłaty?

Express elixir

Express Elixir to pierwszy w Polsce system przelewów ekspresowych, skonstruowany przez Krajową Izbę Rozliczeniową w 2012 roku. Dzięki przelewom express elixir, mamy możliwość przekazywania środków pomiędzy wybranymi bankami niemalże w ciągu sekund, przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.Zegar stoper odmierzający czas

Przelewy można wykonywać tylko w polskich złotych, do banków funkcjonujących na terytorium Polski. Maksymalna kwota przelewu nakładana przez KIR to 100 000 złotych. Z tej usługi można skorzystać w następujących bankach: Alior, BPS, BZWBK, Citi Handlowy, Idea Bank, ING, mBank, Millenium, Neo Bank, PBS, SGB Bank, T-mobile Usługi Bankowe.

Szybkość przekazania przelewu zależy od dostępności takiej usługi w dwóch bankach - banku z którego jest wysyłany przelew oraz banku odbiorcy. Tabelę dostępności banków dla systemu Express Elixir możesz sprawdzić tutaj: http://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci.

Przelewy Blue Cash

Blue Cash to system szybkich przelewów prowadzony przez Blue Media S.A., dzięki niemu przekazanie środków jest realizowane w czasie do 15 minut. Największym plusem systemu jest dostępność banków - znacznie szersza niż poprzez express elixir (https://bm.pl/#!/obslugiwane-banki).

Wykonywać przelewy można rejestrując się na bm.pl lub zlecając je poprzez bankowość online (jeśli nasz bank realizuje przelewy natychmiastowe właśnie poprzez ten system). Jak działa przelew bluecash? Po zleceniu przelewu, środki są przekazywane na rachunek Blue Media w naszym banku, a następnie jest inicjowany przelew od Blue Media (z rachunku BM w banku, w którym rachunek ma odbiorca) na docelowe konto.

Dzięki temu możliwe jest szybkie przekazanie środków. Ten system ma też jednak swoje ograniczenia - poza liczbą banków, jest to także limit kwotowy: 20 000 złotych, a także zależność od przelewów wewnętrznych w dwóch bankach (nie jest to przelew bezpośredni tak jak w przypadku Express Elixir).

Czy przelewy ekspresowe są płatne?

W większości wypadków niestety tak (prowizja za taki przelew wynosi często 5 złotych), jednak można znaleźć oferty w których taka operacja jest darmowa. Na dzień 21 marca 2016 roku bezpłatne przelewy natychmiastowe można wykonywać np. w:

  • Alior Banku (bez ograniczeń, dotyczy konta wyższej jakości)
  • Idea Banku (2 przelewy miesięcznie, dotyczy Konta idealnego)
  • T-mobile usługi Bankowe (10 przelewów w miesiącu).

Jeśli zależy nam mocno na tej funkcjonalności, warto sprawdzać koszt przelewu ekspresowego (koszty dla poszczególnych kont można sprawdzić w zakładce recenzje kont) oraz system w jakim jest realizowany (Express Elixir, Blue Cash, inny?).


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności