Logo serwisu kontomania.pl

Pod koniec 2021 roku na zarządzanych przez państwo odcinkach autostrad A2 i A4 wprowadzono nowy system poboru opłat. Nie obyło się bez pewnych problemów i kontrowersji, jednak obecnie sytuacja jest już komfortowa dla podróżujących.

Poniższe informacje są dla części kierowców nieaktualne, bowiem od 1 lipca 2023 samochody osobowe (do 3,5 tony) i motocykle są zwolnione z opłat - dotyczy to przejazdów odcinkami autostrady A2 (Stryków-Konin) oraz autostrady A4 (Wrocław-Sośnica).

Płatność za autostrady po nowemu: system e-TOLL

Na początku zaznaczmy, iż informacje podane niżej dotyczą odcinka autorady A1 (Konin– Stryków) oraz A4 (Bielany Wrocławskie – Gliwice-Sośnica). Jeszcze w 2021 roku koniecznie było czekanie (często w długich kolejkach) przed bramkami gdzie były pobierane opłaty. Równolegle istniał elektroniczny pobór opłat (państwowy system "Via TOLL").

Aplikacja e-toll bilet uruchomiona na smartfonie
e-toll Bilet/ © etoll.gov.pl

Z nadejściem grudnia 2021 nastąpiła fundamentalna zmiana: szlabany na bramkach zostały zlikwidowane (co zdecydowanie upłynniło ruch), a wszyscy kierowcy są zobowiązani płacić za przejazd za pomocą nowego systemu "e-TOLL".

Początki jego funkcjonowania przyniosły sporo problemów i frustrację kierowców, zresztą aplikacja "e-TOLL PL" do dzisiaj delikatnie mówiąc nie cieszy się uznaniem – konfiguracja i korzystanie z niej jest dla wielu osób niewygodne i nieintuicyjne. Ocena użytkowników w Google Play wynosi 1.5/5 – to sporo mówi o "wrażeniach" z jej korzystania.

Na szczęście opcji zakupu biletu na przejazd autostradą jest obecnie już znacznie więcej.

W jaki sposób można zapłacić za przejazd autostradami A2 i A4?

Przegląd opcji zaczniemy jednak od wspomnianej już przed chwilą aplikacji mobilnej "e-TOLL PL", którą można pobrać z Google Play (link) lub AppStore (link). Po zainstalowaniu jej na smartfonie, należy ją skonfigurować i przypisać do niej pojazdy w utworzonym wcześniej Internetowym Koncie Klienta (IKK; zobacz instrukcję video); następnie podczas podróży należy ją uruchomić i wskazać początek i koniec trasy w czasie rzeczywistym.Autostrada w Polsce - szara jezdnia

Pozostałe sposoby dotyczą zakupu biletu autostradowego. Nie trzeba go nigdzie kasować – ma on formę elektroniczną (to w zasadzie e-bilet autostradowy), można go pobrać w formacie PDF. Jego zakup jest równoznaczny z opłaceniem przejazdu.

Pierwszą opcję zakupu biletu autostradowego stanowi druga państwowa aplikacja – "e-TOLL PL BILET" (linki do pobrania: Google Play oraz App Store). Nie wymaga ona większej konfiguracji ani uruchomionej aplikacji podczas przejazdu. Po zainstalowaniu trzeba określić odcinek autostrady, datę przejazdu (może się on odbyć w ciągu 48 godzin od wskazanej godziny), rodzaj samochodu i numer rejestracyjny.

Bilet autostradowy można również zakupić na wielu wybranych stacjach benzynowych ORLEN (aby wyszukać stację wejdź na stronę www.orlen.pl/pl/dla-ciebie/stacje i rozwiń więcej opcji aby znaznaczyć "e-bilet autostradowy"), a także LOTOS (www.lotos.pl/3402/dla_kierowcy/stacje_lotos/e-bilet_autostradowy).

Kolejnym sposobem zakupu biletu autostradowego jest skorzystanie z różnych aplikacji: Autopay, mPay, ORLEN PAY, IKO (aplikacja mobilna PKO BP), Spark, SkyCash. Warto zaznaczyć iż klienci Alior Banku również mają opcję płatności za autostrady w aplikacji Alior MOBILE (która wykorzystuje Autopay).

Ostatnią, być może dla niektórych najwygodniejszą opcją będzie zakup biletu autostradowego na stronie etoll.gov.pl/lekkie/e-bilet-autostradowy/e-bilet/wyznacz-trase/ . Wystarczy podać niezbędne dane dotyczące przejazdu oraz dokonać płatności karta płatniczą lub BLIK-iem. W tym wypadku nie zakładamy żadnego konta, ani nie pobieramy aplikacji.

A co z płatnościami za pozostałe autostrady (A1 i A4 Katowice-Kraków)

GDDKiA nie jest operatorem wskazanych wyżej autostrad, dlatego przejazd nimi wymaga uiszczenia opłaty w sposób i wysokości wskazanej przez operatora. Jeśli chodzi o wspomniany odcinek A4, w punktach Mysłowice i Balice znajdują się bramki, gdzie można manualnie dokonać opłaty (jest ona pobierana za przejazd bramkami); dostepny jest również tzw. Videotolling (zczytywanie nr rejetracyjnego pojazdu i automatyczne otwieranie bramki) – można z niego skorzystać za pośrednictwem aplikacji (Autopay, SkyCash, IKO, mPay) oraz systemu A4GO (elektroniczny pobór opłat).

Co do płatnego odcinka Autostrady A1 "Amber One" (węzęł Rusocin – Nowa Wieś), płatność odbywa się elektronicznie na wiele sposobów. Są nimi: aplikacja "AmberOne", aplikacje płatnicze: SkyCash, Autopay i mPay, aplikacje bankowe: IKO, Bank Millennium, EnveloBank, PeoPay, Alior Mobile, Moje ING, Santander Bank, SGB Mobile, a także karty flotowe ORLENu i LOTOSu.