Niestety prowadzenie firmy to nie tylko sprzedaż swoich produktów i usług, ale także również mało pasjonujące obowiązki księgowe. Sporo przedsiębiorców decyduje się na zlecenie obsługi spraw podatkowych.

Księgowość w firmie i odwieczny dylemat: samodzielnie, księgowy, czy biuro rachunkowe?

W naszym kraju rozliczeniami firm zajmują się często biura rachunkowe, ponieważ to relatywnie niewielki koszt w porównaniu do zatrudnienia w firmie księgowego, pozwalający na fachową pomoc.biznesowy uscisk dloni

Naturalnie księgowością może zajmować się sam właściciel firmy – jednak o ile same czynności wykonywane przez księgowego przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy nie zajmują dużo czasu, o tyle samodzielna orientacja w obowiązujących przepisach może być uciążliwa.

Księgowość może wyglądać bardzo różnie w zależności od rodzaju działalności, formy prawnej przedsiębiorstwa (np. JDG w porównaniu ze sp. z o.o.), czy wybranego rodzaju ewidencji podatkowej. O ile w jednym przypadku sprawy formalne wydają się proste do ogarnięcia, o tyle w innym może się okazać konieczna konsultacja z ekspertem – a nikt nie udziela darmowych porad.

Każdy przypadek jest uniwersalny i nie ma najlepszej odpowiedzi – ona zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji i potrzeb.

Na czym polega pomoc w księgowości (biuro rachunkowe)?

Pomoc księgowa zaczyna się od założenia firmy – dalej mamy okresowe rozliczenia, rozwiązywanie pojawiających się bieżących problemów/wątpliwości (konsultacje), czy reprezentację firmy w razie kontroli (np. Urzędu Skarbowego).

Moim zdaniem outsourcing księgowości to w większości przypadków słuszne podejście (chyba że firma może sobie pozwolić na stworzenie etatu księgowego) – nie warto tracić cennego czasu i energii na sprawy które może obsłużyć ktoś inny.wlaściciel firmy

W książkach biznesowych wskazuje się na fakt, że właściciel firmy (nawet małej) musi koniecznie nauczyć się delegowania – przekazywania obowiązków i odpowiedzialności – w innym przypadku stanie się niewolnikiem własnego biznesu. To mocne stwierdzenie, ale na pewno jest w tym trochę prawdy – zlecając jakiekolwiek sprawy firmowe, mamy skłonność do zastanawiania się czy sami nie zrobimy tego lepiej (i taniej) – a faktyczne oszczędności bywają pozorne.

Dobra, chcę zlecić obsługę księgową – konkretnie komu?

Rozwiązania są w zasadzie dwa – możesz skorzystać z usług biura rachunkowego w Twojej okolicy albo z odpowiedniej platformy online. Ja kiedy zakładałem swoją działalność, korzystałem z pomocy biura rachunkowego poleconego w rodzinie. Nie ma jednak dużej różnicy, jeśli zestawimy taką obsługę z internetowym biurem rachunkowym – również mamy do dyspozycji dedykowanego księgowego, a rozliczenia firmowe są takie same.

W ostatnich latach polski rynek usług księgowych online mocno się rozwinął – okazuje się, że to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez nowe firmy. Do wyboru jest mnóstwo platform, a na rynek weszły także banki proponując integrację księgowości z kontem firmowym.

Księgowość zintegrowana z kontem firmowym

Bardzo dużo banków w ostatnich latach zdecydowała się na udostępnienie swoim klientom usług księgowych w różnych wariantach. Obsługa jest zapewniania przez duże, zewnętrzne i wyspecjalizowane firmy księgowe. Temu rodzaju księgowości został poświęcony osobny wpis wraz z przeglądem ofert kilku banków.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl