Logo serwisu kontomania.pl

Niestety prowadzenie firmy to nie tylko sprzedaż swoich produktów i usług, ale także również mało pasjonujące obowiązki księgowe. Sporo przedsiębiorców decyduje się na zlecenie obsługi spraw podatkowych.

Księgowość w firmie i odwieczny dylemat: samodzielnie, księgowy, czy biuro rachunkowe?

W naszym kraju rozliczeniami firm zajmują się często biura rachunkowe, ponieważ to relatywnie niewielki koszt w porównaniu do zatrudnienia w firmie księgowego, pozwalający na fachową pomoc.biznesowy uscisk dloni

Naturalnie księgowością może zajmować się sam właściciel firmy – jednak o ile same czynności wykonywane przez księgowego przy posiadaniu odpowiedniej wiedzy nie zajmują dużo czasu, o tyle samodzielna orientacja w obowiązujących przepisach może być uciążliwa.

Księgowość może wyglądać bardzo różnie w zależności od rodzaju działalności, formy prawnej przedsiębiorstwa (np. JDG w porównaniu ze sp. z o.o.), czy wybranego rodzaju ewidencji podatkowej. O ile w jednym przypadku sprawy formalne wydają się proste do ogarnięcia, o tyle w innym może się okazać konieczna konsultacja z ekspertem – a nikt nie udziela darmowych porad.

Każdy przypadek jest uniwersalny i nie ma najlepszej odpowiedzi – ona zależy przede wszystkim od Twojej sytuacji i potrzeb.

Na czym polega pomoc w księgowości (biuro rachunkowe)?

Pomoc księgowa zaczyna się od założenia firmy – dalej mamy okresowe rozliczenia, rozwiązywanie pojawiających się bieżących problemów/wątpliwości (konsultacje), czy reprezentację firmy w razie kontroli (np. Urzędu Skarbowego).

Moim zdaniem outsourcing księgowości to w większości przypadków słuszne podejście (chyba że firma może sobie pozwolić na stworzenie etatu księgowego) – nie warto tracić cennego czasu i energii na sprawy które może obsłużyć ktoś inny.wlasciciel firmy

W książkach biznesowych wskazuje się na fakt, że właściciel firmy (nawet małej) musi koniecznie nauczyć się delegowania – przekazywania obowiązków i odpowiedzialności – w innym przypadku stanie się niewolnikiem własnego biznesu. To mocne stwierdzenie, ale na pewno jest w tym trochę prawdy – zlecając jakiekolwiek sprawy firmowe, mamy skłonność do zastanawiania się czy sami nie zrobimy tego lepiej (i taniej) – a faktyczne oszczędności bywają pozorne.

Dobra, chcę zlecić obsługę księgową – konkretnie komu?

Rozwiązania są w zasadzie dwa – możesz skorzystać z usług biura rachunkowego w Twojej okolicy albo z odpowiedniej platformy online. Ja kiedy zakładałem swoją działalność, korzystałem z pomocy biura rachunkowego poleconego w rodzinie. Nie ma jednak dużej różnicy, jeśli zestawimy taką obsługę z internetowym biurem rachunkowym – również mamy do dyspozycji dedykowanego księgowego, a rozliczenia firmowe są takie same.

W ostatnich latach polski rynek usług księgowych online mocno się rozwinął – okazuje się, że to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez nowe firmy. Do wyboru jest mnóstwo platform – jedną z największych jest Tax Care, który krótko opiszę niżej.

Księgowośc w Tax Care - czy warto?

Zacznijmy od tego, co niektórych może zainteresować najbardziej – cen. Przy najprostszej działalności (jednoosobowa DG, karta podatkowa, do 10 dokumentów miesięcznie) obsługa kosztuje 99 zł netto/msc (aktualne na dzień publikacji artykułu). Jeśli mamy zamiast karty podatkowej księgę przychodów i rozchodów (najbardziej popularne rozwiązanie przy JDG), a dokumentów do rozliczenia trzy razy więcej, kwota do zapłaty wzrośnie do 229 zł netto.

Przy spółce jako wyborze formy działalności, wycena jest indywidualna. Dlaczego warto rozważyć księgowość w TaxCare?

  • obsługa dla każdej formy działalności – od JDG do spółki akcyjnej;
  • nowoczesny system księgowy – wystawione faktury trafiają prosto do księgowej;
  • odpowiedzialność za prowadzenie ksiąg rachunkowych (wysokie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej);
  • bezpośredni kontakt z dedykowaną księgową (lub zastępcą w razie nieobecności);
  • opcjonalnie możemy zamówić dodatkowe usługi – np. medyczne (luxmed), pomoc prawną, pomoc kadrową, pomoc IT.