Do posiadania osobistego konta bankowego nie trzeba w zasadzie nikogo przekonywać. Daje ono sporo możliwości, jednak w pewnych sytuacjach przydatne może się okazać również konto walutowe. Omówimy je na przykładzie oferty bardzo interesującej Alior Banku.

Po co mi konto walutowe?

Chociaż wydawać by się mogło, iż wielu z nas świetnie sobie radzi na co dzień bez tego specjalnego rachunku, są pewne sytuacje w których dobre konto walutowe może pomóc nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Dla nieprzekonanych podamy trzy przykłady, a zaraz potem przejdziemy do omówienia wspomnianej oferty.Kilkanaście banknotów z różnymi walutami

Przypadek 1: podróż za granicę

Zagraniczne wakacje wiążą się często z wieloma wydatkami na miejscu. Zazwyczaj mamy dwie opcje – płacimy gotówką (którą wczesniej musimy zdobyć – raczej po mało atrakcyjnym kursie) lub naszą kartą debetową (która za przewalutowanie płatności również pobiera niemałą opłatę).

Internetowy kantor walutowy może rozwiązać te problemy dwojako – możemy zdobyć gotówkę po bardzo atrakcyjnym kursie, lub skorzystać z debetowej karty wielowalutowej, co nie przysporzy dodatkowych prowizji i pozwoli na przewalutowanie transakcji po atrakcyjnym kursie.

Przypadek 2: Kupujemy produkty za granicą

W tym przyapdku do realizacji płatności bywa często wykorzystywany system Paypal. Jednak jak każdy system pośredniczący, narzuca swoją marżę za realizację operacji (bywa, iż jest ona nawet doliczana przez sprzedawców do kwoty zakupów jeśli zdecydujemy się zapłacić w ten sposób). Dodatkowo powstaje konieczność zakupu obcej waluty po kursie, który jest zauważalnie gorszy niż w internetowym kantorze walutowym.

Oczywiście płatności w euro można wykonać bezpłatnie za pomocą przelewu SEPA, używając w zasadzie w większości kont osobistych. Ponownie jednak kłania się przelicznik walutowy, który w takich przypadkach nie jest zbyt korzystny. Kolejna przewaga internetowego kantoru walutowego to możliwość realizacji przelewu w wielu różnych walutach.

Przypadek 3: inwestujemy w obce waluty

Temat stał się bardzo aktualny za sprawą światowych wydarzeń z ostatnich dwóch lat – zarówno sytuacja z koronawirusem, jak i wojna na Ukrainie spowodowały wiele rynkowych zawirowań – także walutowych, które oznaczały osłabienie polskiej waluty. Wiele osób zdało sobie sprawę, iż wolałoby część swoich oszczędności trzymać w zagranicznej walucie – takiej jak uchodzący za bezpieczną przystań frank szwajcarski, czy amerykański dolar. Kantor walutowy daje taką możliwość. Środki możemy również swobodnie wypłacać w gotówce w oddziałach banku (dla walut EUR, GBP, USD).

Warto dodać, iż możliwe są nie tylko transakcje wymiany w parach polska waluta-obca waluta. Dla EUR, USD, GBP i CHF są dostępne tzw. transakcje krzyżowe (wymiana walut bez udziału środków w PLN).

Recenzja Kantoru Walutowego Aliora

Przejdźmy zatem do analizy Internetowego Kantoru Walutowego w Alior Banku. Na początku zaznaczmy, iż jest on dostępny dla osób fizycznych (bez względu na to czy są już klientami banku) oraz przedsiebiorców. "Obowiązkowo" dostajemy rachunek w PLN oraz możliwość otwarcia rachunków w niżej wymienionych walutach. Rachunki te można również otwierać później w ramach potrzeb, po zalogowaniu się w kantorze. Zalogowanie się do kantoru daje nam pełną swobodę działania oraz dostęp do wszystkich otwartych kont walutowych.

Pulpit kantoru walutowego Alior Banku

Warto również wspomnieć o kwestii bezpieczeństwa środków – podobnie jak przy koncie osobistym, są one chronione (gwarantowane przez BFG w razie upadku/niewypłacalności banku) do sumy 100 tysięcy euro.

Jakie waluty można wymieniać w Kantorze Aliora?

W tej ofercie chodzi przede wszystkim o waluty – przedstawmy zatem listę walut, do których mamy dostęp za pośrednictwem Kantoru Walutowego Aliora. Łącznie mamy 21 walut obcych – to dla 99,9% osób z pewnością wystarczający wachlarz możliwości w tym względzie.

 • polski złoty (PLN);
 • euro (EUR);
 • dolar amerykański (USD);
 • frank szwajcarski (CHF);
 • funt brytyjski (GBP);
 • kuna chorwacka (HRK);
 • korona szwedzka (SEK);
 • korona norweska (NOK);
 • japoński jen (JPY);
 • korona duńska (DKK);
 • korona czeska (CZK);
 • dolar kanadyjski (CAD);
 • węgierski forint (HUF);
 • dolar australijski (AUD);
 • lew bułgarski (BGN);
 • peso meksykańskie (MXN);
 • lej rumuński (RON);
 • rand południowoafrykański (ZAR);
 • baht tajski (THB);
 • nowy szekel izraelski (ILS);
 • dolar hongkoński (HKD);
 • lira turecka (TRY).

Wymiana środków w kantorze walutowym Alior Banku

Główna korzyść Kantoru Walutowego polega jednak nie na technicznej możliwości zakupu i sprzedaży walut, ani na ich szerokim wachlarzu, a korzystnych kursach wymiany. Zwyczajnie mówiąc, są one atrakcyjne – tylko tyle i aż tyle. Do tego dochodzi brak opłat za różne operacje, dzięki czemu całokształt oferty brzmi przekonująco.

Jak wypada kurs kupna i sprzedaży w Kantorze Walutowym Aliora?

Przyjrzymy się bliżej kursom wymiany – czy spread walutowy jest rzeczywiście taki niski? Najlepiej zobrazować to na standardowych kursach wymiany walut w różnych bankach, zaczynając od Aliora. Jako papierek lakmusowy posłuży nam euro. W momencie pisania tego artykułu (1 czerwca 2022, godz. 16:30), kurs wymiany dla euro wynosi w Alior Banku 4,3711 zł (skup) i 4,7893 zł (sprzedaż). W Nest Banku jest to odpowiednio 4,3830 i 4,7731; w Santanderze 4,4291 i 4,7503, natomiast w PKO BP 4,3775 i 4,7900.

Jak wypada kurs kupna i sprzedaży euro w Kantorze Walutowym Aliora? Zdecydowanie lepiej: 4,5721 zł (skup) i 4,6034 zł (sprzedaż). Porównywalne warunki (minimalne gorsze) ma Nest Bank przy aktywnej usłudze "korzystnych kursów" (kurs to wóczas odpowiednio 4.5500 i 4.6143).

Tak jak wcześniej było to już wspomniane, przydatna dla wielu osób może być możliwość wykonywania przelewów w różnych walutach, bez ponoszenia dodatkowych opłat.

Opcjonalna karta wielowalutowa

Dla osób, które planują płacić kartą debetową i chcą to robić po korzystnym kursie, dużą zachętą do założenia Kantoru Walutowego będzie z pewnością "Karta Wielowalutowa". Jej wydanie i obsługa jest darmowa, a karta umożliwia płatności sklepach stacjonarnych i online, w blisko 160 walutach (w tym bezpośrednie płatności w 21 walutach obcych podanych wyżej oraz w złotówkach). Darmowa jest również pierwsza w miesiącu wypłata z bankomatu. Warto dodać, iż karta może zostać wykorzystana również do płatności mobilnych – Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay oraz SwatchPAY. Kartę można zamówić w dowolnym momencie.

Podsumowując, oferta Kantoru Walutowego Alior Banku jest atrakcyjna i może się przydać osobom, które chciałyby z jego możliwości skorzystać nawet raz na jakiś czas. Dzięki temu, iż to konto walutowe nie generuje stałych kosztów (tabela kosztów dla klienta indywidualnego) można śmiało je polecić.

link Złóż wniosek na aliorbank.pl

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności