Analizując tabele opłat i prowizji banków, czasami można spotkać się terminem wpłaty otwartej i zamkniętej. Na czym polegają te rodzaje wpłat gotówkowych? I jakie są inne opcje wpłat?
Czym różni się wpłata gotówkowa otwarta od zamkniętej?
Na początku warto wspomnieć iż kwestia jest związana generalnie z firmowymi operacjami gotówkowymi.
Wpłata otwarta to „tradycyjna” wpłata gotówki polegająca na przeliczaniu wpłacanej sumy przez kasjera w obecności osoby wpłacającej. Cechą charakterystyczną takiej wpłaty jest szybkość księgowania - środki powinny być dostępne na koncie w ciągu kilku minut jeśli dokonujemy takiej wpłaty w oddziale danego banku. Wpłaty jakie dokonuje większość klientów indywidualnych można uznać za otwarte.
Natomiast wpłata zamknięta jest dokonywana w formie przygotowanych przez klienta pakietów (specjalnych kopert). Takie rozwiązanie stanowi bezpieczny i wygodny sposób wpłacenia środków przez firmy operujące dużymi ilościami gotówki.
Możliwość dokonywania wpłat w formie zamkniętej wymaga czasami wcześniejszego podpisania umowy na obsługę gotówkową z bankiem. Wpłaty zamknięte można realizować osobiście lub z wykorzystaniem firmy konwojującej, która odpowiada za gotówkę od momentu jej odebrania.
Wrzutnia
Firmy mają jeszcze inną możliwość wpłat zamkniętych - są to wrzutnie, czyli elektroniczne urządzenia, dzięki którym można dokonywać wpłat gotówkowych 24 godziny na dobę.
Instrukcja wpłaty na przykładzie ING: należy przygotować specjalną kopertę z banknotami oraz z bankowym dowodem wpłaty. Drzwi wrzutni należy otworzyć za pomocą specjalnej karty. Kolejnym krokiem jest identyfikacja wpłaty poprzez zeskanowanie kodu kreskowego z koperty (lub wpisanie kodu z dowodu wpłaty) i potwierdzenie deklarowanej kwoty. Następnie przygotowaną kopertę należy umieścić w przeznaczonym miejscu, odwróconą numeracją do góry.
Być może brzmi to nieco skomplikowanie, jednak przejście procedury jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza po obejrzeniu filmiku instruktażowego.
Wpłatomat
Oprócz możliwości dokonywania wpłat gotówkowych w oddziałach banku, od kilku lat na popularności i znaczeniu zyskują wpłatomaty - czyli urządzenia działające na odwrotnej zasadzie jak bankomaty. Dostępne są dla klientów indywidualnych i biznesowych, chociaż nie w każdym banku.
Po wprowadzeniu karty debetowej do wpłatomatu, możemy wsuwać w odpowiedni otwór banknoty, które są „zjadane” przez maszynę i deponowane na naszym koncie. Coraz częściej można spotkać również bankomaty z funkcją wpłat, czyli 2 w 1.