Logo serwisu kontomania.pl

Ograniczenia w zakładaniu kont potwierdzanych przelewem to ostatnio bardzo gorący temat w bankowości. O co chodzi w tym zamieszaniu?

 

Temat jest poruszany z lekkim opóźnieniem, ponieważ miałem nadzieję na dalszy rozwój wypadków w postaci nowego rozwiązania, jednak wydaje się iż trzeba będzie jeszcze na to trochę poczekać.

Czemu nie można założyć konta przelewem?

Problemy z otwieraniem kont bankowych za pomocą przelewu internetowego występują od 1 lipca bieżącego roku, czyli od momentu kiedy zaczęły obowiązywać nowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego w tej sprawie. Sam dokument dotyczy różnych aspektów bankowości, które w większości mają na celu poprawę bezpieczeństwa klientów i nie wzbudzają większych emocji. W czym zatem problem?Długopis i klawiatura symbolizująca umowę online

Krótko rzecz ujmując, część zmian podyktowana bezpieczeństwem obecnie znacznie utrudniła opcję otwarcia konta za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Rekomendacja ma między innymi na celu zlikwidowanie zjawiska "łańcuszka kont", czyli otwierania jednego rachunku za drugim, najczęściej w celu popełnienia oszustwa (np. wyłudzenia pożyczki na cudze dane).

Naturalnie to nie jedyny sposób który wykorzystują oszuści, ale to krok w dobrą stronę - szkoda jednak że nie przemyślano i uzgodniono z bankami wcześniej jak będzie wyglądała sytuacja po zmianach, wobec czego zapanował lekki chaos.

Czy banki obecnie dopuszczają otwarcie konta przelewem?

Różnie. W części banków, jedyną opcją zdalnego otwarcia rachunku jest wizyta kuriera. W niektórych bankach z kolei jest możliwe otwarcie konta za pomocą przelewu, jeśli wcześniej tożsamość została potwierdzona (konto w banku z którego chcemy wykonać przelew, było otwarte w oddziale lub za pośrednictwem kuriera).

Co dalej?

To bardzo dobre pytanie - być może wkrótce powstanie nowe rozwiązanie, które funkcjonowałoby na podobnej zasadzie jak przelewy weryfikacyjne, jednak spełniałoby wymagania KNF. Z punktu widzenia klienta otwarcie konta przelewem było najszybsze i najwygodniejsze - zarówno opcja otwarcia rachunku w oddziale/kurierem wymaga więcej czasu i wysiłku.

Przy temacie bezpieczeństwa, warto przypomnieć iż nawet najlepsze przepisy nie uchronią nas przed naszymi błędami - warto chronić swoją tożsamość i zwracać uwagę na bezpieczeństwo podczas korzystania z bankowości.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii