Logo serwisu kontomania.pl

Rachunek osobisty w Smart Banku

Uwaga: wraz z końcem października 2016 roku, marki "Smart Bank" oraz "BIZ Bank" należące do FM Banku PBP S.A., zostały przekształcone w "Nest Bank". Opis konta osobistego w Nest Banku znajdziesz tutaj. Poniższy opis dotyczy nieistniejącego już "Smart Konta".

Konto osobiste w Banku Smart to produkt, który jest skierowany przede wszystkim do jednej grupy klientów: tych, którzy chcą jak najniższych opłatLogo Smart Banku, gdzie można założyć konto osobiste. To jeden z nielicznych rachunków osobistych, w którym za użytkowanie karty debetowej nie zapłaci się ani złotówki. Nie pod każdym względem jednak Smart Bank to atrakcyjny wybór.

Smart Konto oznacza brak opłat za wszystkie podstawowe operacje (choć jest wyjątek), a dodatkowo bonusy w postaci darmowych przelewów europejskich czy bezpłatnych wypłat z bankomatów (na całym świecie). Możliwa jest także bezprowizyjna wypłata gotówki za pomocą usługi cashback (w kasie sklepu przy płaceniu kartą). Atrakcyjne warunki są po części rezultatem rezygnacji ze stacjonarnych oddziałów, obsługa klienta odbywa się poprzez bankowość internetową, infolinię, lub w wirtualnym oddziale.

Jedną z wad rachunku jest brak obsługi szybkich przelewów pay-by-link, takich jak te wykonywane w systemie PayU czy Dotpay (pozostaje płatność w Internecie kartą).
Bank kładzie nacisk na rozwój bankowości mobilnej (nowoczesna aplikacja z bankowością głosową), co jest niewątpliwym plusem. Nie skorzystamy jednak tutaj z BLIK-u.

Smart Konto - zobacz opłaty

O kosztach związanych z kontem w Smart Banku nie ma w zasadzie sensu pisać - zdecydowana większość operacji jest bezwarunkowo darmowa, co obecnie pozwala wyprzedzić Smart Bankowi konkurencję w tym obszarze. Drogie jest jednak korzystanie z polecenia zapłaty.

  • prowadzenia konta: 0 zł (bezwarunkowo)
  • przelew (elixir) / przelew europejski (SEPA) / przelew zagraniczny (SWIFT): 0 zł / 0 zł / 15 zł
  • zlecenie stałe: 0 zł (wszystkie operacje)
  • polecenie zapłaty: 5 zł miesięcznie (niezależnie od ilości)
  • użytkowanie karty płatniczej: 0 zł (bezwarunkowo)
  • autoryzacyjny SMS: 0 zł

Wpłaty i wypłaty gotówkowe na konto

Przy okazji wpłat i wypłat pojawia się znaczący minus. Jest on spowodowany brakiem oddziałów stacjonarnych, a co za tym idzie nie można wpłacić ani wypłacić w taki sposób gotówki. Zobacz jak można wpłacić gotówkę na konto w Smart Banku.

Jednak na pocieszenie Bank Smart daje kartę płatniczą, która umożliwia darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Darmowe są również wypłaty kartą debetową w ramach usługi cashback (przy płaceniu w kasach sklepów).

Ocena: Konto osobiste w Smart Banku

Pod względem opłat jest to obecnie dobry rachunek indywidualny (jedyny minus stanowi wysoka prowizja za polecenie zapłaty). Dodatkową zachętą do założenia konta jest możliwość polecenia konta znajomym i zarabiania (85 zł za uruchomione konto). Obok rozwiniętej aplikacji mobilnej to w zasadzie jedyny istotny bonus.ocena konta osobistego w Smart Banku

Zdecydowanym minusem jest brak oddziałów, który obecnie powoduje jedną z dwóch znaczących wad tego konta - brak możliwości wpłaty gotówki (inaczej niż przez placówki pocztowe lub w kasach innych banków). Nie każdy też lubi korzystać z obsługi "zdalnej".

Inna kwestia to obsługa płatności online (np. poprzez system PayU na portalu akcyjnym Allegro) - pozostaje płatność kartą - brak obsługi przelewów pay-by-link to czasem spora niedogodność.

Co do braku możliwości wpłat gotówkowych kanałami Smart Banku, taki stan zapewne nie będzie trwał permanentnie - w przyszłości być może zostanie wdrożona obsługa wpłatomatów, dzięki którym będzie można wpłacać środki bezpośrednio na konto osobiste.

Podsumowując, autem "smart Konta" jest przede wszystkim poziom opłat, jednak rachunek ma kilka poważnych wad i ograniczeń, które nie pozwalają mu uzyskać wysokiej oceny. Tak czy inaczej to dobre konto, w rankingu kont indywidualnych kontomania.pl otrzymało notę 3.19.

Jak otworzyć Smart Konto?

Jak można się domyślić ze względu na brak oddziałów - wyłącznie internetowo. Przy składaniu wniosku mamy do wyboru dwa sposoby weryfikacji swoich danych - możemy wykonać przelew weryfikacyjny z innego naszego konta osobistego (np. ze starego rachunku w innym banku, który planujemy zamknąć) w wysokości 1 grosza lub podpisać umowę z Banku którą przywiezie do nas kurier. Pierwszy sposób jest naturalnie szybszy, jednak trzeba mieć aktywne konto w innym banku.