Konto walutowe – co to jest i komu się przyda?
Konto walutowe to rodzaj rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, podobnie jak konto osobiste. Główna różnica polega na tym, iż konto walutowe pozwala na przechowywanie i operowanie środkami w obcej walucie (innej niż złotówki, np. euro, frankach szwajcarskich, czy dolarach).
Ten rodzaj konta jest przydatny dla osób które z różnych powodów mają do czynienia z obcą walutą. Może to być przykładowo sytuacja gdy otrzymujemy wynagrodzenie (lub emeryturę, rentę) z zagranicy, spłacamy raty kredytu w obcej walucie, dokonujemy zakupów w zagranicznych sklepach, podróżujemy. Omówimy 3 przypadki w których taki rachunek może być naprawdę przydatną rzeczą.
Przypadek 1: podróż za granicę
Zagraniczne wakacje wiążą się często z wieloma wydatkami na miejscu. Zazwyczaj mamy dwie opcje – płacimy gotówką (którą wcześniej musimy zdobyć – raczej po mało atrakcyjnym kursie) lub naszą kartą debetową (która za przewalutowanie płatności również pobiera niemałą opłatę).
Internetowy kantor walutowy może rozwiązać te problemy dwojako – możemy zdobyć gotówkę po bardzo atrakcyjnym kursie, lub skorzystać z debetowej karty wielowalutowej, co nie przysporzy dodatkowych prowizji i pozwoli na przewalutowanie transakcji po atrakcyjnym kursie.
Przypadek 2: Kupujemy produkty za granicą
W tym przypadku do realizacji płatności bywa często wykorzystywany system Paypal. Jednak jak każdy system pośredniczący, narzuca swoją marżę za realizację operacji (bywa, iż jest ona nawet doliczana przez sprzedawców do kwoty zakupów jeśli zdecydujemy się zapłacić w ten sposób). Dodatkowo powstaje konieczność zakupu obcej waluty po kursie, który jest zauważalnie gorszy niż w internetowym kantorze walutowym.
Oczywiście płatności w euro można wykonać bezpłatnie za pomocą przelewu SEPA, używając w zasadzie w większości kont osobistych. Ponownie jednak kłania się przelicznik walutowy, który w takich przypadkach nie jest zbyt korzystny. Kolejna przewaga internetowego kantoru walutowego to możliwość realizacji przelewu w wielu różnych walutach.
Przypadek 3: inwestujemy w obce waluty
Temat stał się bardzo aktualny za sprawą światowych wydarzeń z ostatnich dwóch lat – zarówno sytuacja z koronawirusem, jak i wojna na Ukrainie spowodowały wiele rynkowych zawirowań – także walutowych, które oznaczały osłabienie polskiej waluty. Wiele osób zdało sobie sprawę, iż wolałoby część swoich oszczędności trzymać w zagranicznej walucie – takiej jak uchodzący za bezpieczną przystań frank szwajcarski, czy amerykański dolar. Kantor walutowy daje taką możliwość. Środki możemy również swobodnie wypłacać w gotówce w oddziałach banku (dla walut EUR, GBP, USD).
Na co zwrócić uwagę wybierając konto walutowe?
Kryteria wyboru są dość podobne jak w przypadku kont osobistych, jednak z racji faktu iż konto prowadzone jest w obcej walucie, jest kilka nowych, istotnych spraw, na które warto zwrócić uwagę wybierając konto walutowe. Są to między innymi:
- waluta – podstawowy parametr, zazwyczaj możemy wybierać w bankach spośród czterech podstawowych walut – euro, dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego i franka szwajcarskiego. Są jednak na rynku oferty, które obejmują także mniej popularne waluty;
- spread – nieco obco brzmiące pojęcie, jest to różnica pomiędzy bankowym kursem sprzedaży a kursem kupna danej waluty; im niższy tym lepiej dla nas, im wyższy – tym więcej zarobi bank;
- prowizja za prowadzenie konta i przelewy – podobnie jak przy kontach osobistych, z tym że interesują nas przelewy w obcej walucie;
- karta płatnicza i bankomaty – banki często wydają kartę płatniczą do konta walutowego, warto dowiedzieć się czy za jej użytkowanie będziemy ponosić opłaty, podobna sprawa dotyczy bankomatów – ich dostępności i kosztów wypłaty;
- konieczność posiadania konta osobistego – tak jak było wspomniane wyżej, niektóre banki przy okazji wniosku o otwarcie konta walutowego obligatoryjnie zmuszają do założenia konta osobistego;
Otwarcie konta walutowego nie jest skomplikowane, możemy tego dokonać osobiście w placówce banku, poprzez infolinię lub Internet. Czasami zdarza się, iż bank wymaga posiadania konta osobistego zanim umożliwi otwarcie konta walutowego.
Wady i zalety konta walutowego
Niewątpliwie konto walutowe daje komfort jeśli mamy konieczność operowania obcą walutą. Jednak jeśli miałoby ono służyć do sporadycznych zakupów w Internecie, warto przekalkulować czy będzie opłacalne. Funkcjonują bowiem w Internecie systemy takie jak PayPal, które umożliwiają otrzymywanie oraz dokonywania płatności i przewalutowania środków na dowolne waluty (jednak kurs wymiany nie należy do korzystnych). Co więcej, w ramach konta osobistego można dokonywać także przelewów europejskich w euro (przelew SEPA) - coraz częściej za darmo.
Przelewy zagraniczne w pozostałych walutach również często jesteśmy w stanie również wykonać z naszego konta osobistego, ich koszt będzie zazwyczaj wyższy niż z konta walutowego, jednak przy sporadycznych operacjach może okazać się, iż więcej kosztuje nas utrzymanie konta walutowego niż przelewy zagraniczne z konta osobistego.
Jednak konto walutowe może przynieść wymierne korzyści. Mogą one przykładowo pochodzić z pieniędzy, które zaoszczędzimy spłacając kredyt hipoteczny w obcej walucie. Klienci którzy nie posiadają konta walutowego takie kredyty spłacają po kursie sprzedaży konkretnej waluty aktualnie obowiązującym w banku. Operacja przewalutowania kosztuje, a ten koszt najczęściej ponoszą klienci. Konto walutowe daje możliwość spłaty raty bezpośrednio w obcej walucie (jeśli oczywiście umowa kredytowa dopuszcza takie rozwiązanie), ponadto możemy decydować o wymianie i odkładaniu środków na spłatę w zależności od aktualnego kursu waluty.
W którym banku warto założyć konto walutowe
Zdecydowanie godna uwagi i zarazem polecenia jest oferta Alior Banku ("Internetowy Kantor Walutowy") – ta oferta jest omówiona tutaj.