Uwaga: wraz z końcem października 2016 roku, marki "Smart Bank" oraz "BIZ Bank" należące do FM Banku PBP S.A., zostały przekształcone w "Nest Bank". Opis konta firmowego w Nest Banku znajdziesz tutaj. Poniższy opis dotyczy nieistniejącego już "Smart Biznes Konta".

Rachunek firmowy Smart Banku

Smart Bank określa swoją markę jako „dyskont finansowy”, co ma się przekładać na ofertę dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Analizując ofertę dla firm - „Smart Biznes Konto” można rzeczywiście zgodzić się z takim stwierdzeniem, pod względem opłat oferta wypada bardzo dobrze.Logo graficzne Smart Banku

Poza tym Smart Bank stawia na nowoczesność w pełnym słowa tego znaczeniu - nie ma stacjonarnych placówek - obsługa odbywa się poprzez wirtualne oddziały. Wszelkie operacje dokonuje się za pośrednictwem Internetu, można do tego wykorzystać także dedykowaną aplikację, na której rozwój jest kładziony duży nacisk.

Jednak osoby korzystające z internetowych systemów płatności takich jak PayU, mogą czuć się zawiedzione - obecnie nie ma możliwości dokonywania takich przelewów (możemy jednak zapłacić internetowo kartą).

Konto można także polecać - rejestracja w programie partnerskim Banku Smart to okazja do zarobienia kilkudziesięciu złotych za każde otwarte konto "z polecenia".

Smart Biznes Konto - najważniejsze opłaty

Poniżej są wyszczególnione zostały najistotniejsze opłaty dla Konta Smart Biznes. W przeciwieństwie do większości rachunków, nie spotkamy się tutaj z żadnymi warunkami - wiele operacji jest bezwarunkowo darmowych. Wyróżnić można zwłaszcza bezpłatne przelewy europejskie, jednak z kolei zdecydowany minus za wysokie opłaty za zlecenie stałe i polecenia zapłaty - 5 złotych za ustanowienie / modyfikację / odwołanie / realizację.

Możesz również zobaczyć pełną tabelę opłat (źródło: Smart Bank, obowiązuje od 18.02.2016).

  • prowadzenia konta: 0 zł
  • przelew (elixir) / przelew europejski (SEPA) / przelew SWIFT: 0 zł / 0 zł / 15 zł
  • przelew ZUS / przelew US: 0 zł / 0zł
  • zlecenie stałe: 5 zł (każdorazowo za realicję, ustanowienie, modyfikację, odwołanie)
  • polecenia zapłaty: 5 zł (opłata miesięczna bez względu na liczbę operacji)
  • użytkowanie karty płatniczej: 0 zł
  • sms autoryzacyjny: 0 zł;

Wpłaty i wypłaty środków

Tutaj z jednej strony należy pochwalić, a z drugiej skrytykować Smart Bank. Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów, są one darmowe nie tylko w Polsce, ale i za granicą, co dla podróżujących przedsiębiorców może mieć duże znaczenie. Wypłata gotówki jest również darmowa w kasach sklepów oferujących taką usługę.

Jednak wpłacenie gotówki jest nie lada wyzwaniem – nie zrobimy tego w placówkach (ponieważ nie istnieją), i jak na razie nie ma możliwości wpłaty we wpłatomatach. Pozostaje nam skorzystanie z placówek pocztowych, lub zasileniu konta przelewem. Prowizja za wpłatę w placówce pocztowej powyżej 600 złotych to obecnie 0,6%.

Konto firmowe w Smart Banku - Ocena

Podsumowując, pod względem opłat Bank Smart pokonuje konkurencję głównie w tych popularnych prowizjach jak te za prowadzenie konta, czy użytkowanie karty – rzadko kiedy obie te rzeczy są bezwarunkowo darmowe na kontach firmowych. Osoby korzystające jednak z zleceń stałych/poleceń zapłaty, na pewno to odczują finansowo.

Konto ma także zalety dla biznesu prowadzonego nie tylko w Polsce – darmowe bankomaty oraz przelewy europejskie (SEPA).

Minusem dla pewnej grupy klientów może być brak stacjonarnych oddziałów, co powoduje obecnie brak możliwości zasilenia konta gotówką. Jest to spore niedociągnięcie, które być może zostanie rozwiązane w przyszłości, a przynajmniej powinno być. Inna wadą jest wspomniany brak wsparcia dla przelewów pay-by-link.

Oferta Banku Smart jest dobra, ale nie każdemu będzie odpowiadać. Jeśli prowadzone operacje w firmie wymagają częstych wpłat gotówki na konto lub kontaktowania się z obsługą banku, z pewnością korzystanie z konta może być nieco uciążliwe.

Pochwalić można również produkty powiązane z kontem firmowym, które łatwo i szybko można otworzyć, takie jak konto oszczędnościowe Smart Biznes Procent czy konto walutowe Smart Biznes Konto Eu.

Jak założyć Smart Biznes Konto?

Są dwie metody na otwarcie tego rachunku, jedna polega na założeniu za pomocą przelewu autoryzacyjnego, (potwierdzisz swoje dane przelewem w wysokości 1 grosza lub 1 euro, wykonanego z konta indywidualnego w innym banku) lub podpisaniu umowy dostarczonej przez kuriera. Do założenia konta będą potrzebne dane z dowodu osobistego lub paszportu oraz dane firmy (nazwa firmy, NIP, REGON, data założenia, branża, kod PKD, adres siedziby, nr telefonu).

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl