Logo serwisu kontomania.pl

31 października 2018 r. nastąpiło przejęcie przez Bank BNP Paribas działalności podstawowej Raiffeisen Banku. Poniższy opis dotyczy archiwalnej oferty.

Konto osobiste w Raiffeisen Polbank - "wymarzone"?

Raiffeisen oferuje dla klientów indywidualnych „Konto Wymarzone”. Czy rzeczywiście takie jest? Być może nie dosłownie, ale to obecnie zdecydowanie jedno z lepszych kont osobistych na rynku.

Największą zaletą wydaje się niski poziom opłat oraz oprocentowanie środków (obowiązuje od 1.04.2015 r. do 31.12.2017) - obecnie prawdziwa rzadkość na rachunkach ROR. Nie jest ono może w powalającej wysokości (zwłaszcza po znacznej obniżce 20 marca 2017), jednak pozwala oszczędzać pieniądze automatycznie, systematycznie, bez żadnego wysiłku. W zależności od wysokości środków, wynosi ono:Logo banku Raiffeisen gdzie można otworzyć konto osobiste

  • 0,225% dla kwot do 10 000 zł (stopa referencyjna NBP* x 0.15),
  • 0,525% dla kwot powyżej 10 000 zł (stopa referencyjna NBP* x 0.35)

*stopa referencyjna NBP wynosi 1.50 (aktualna stawka obowiązuje od 5 marca 2015 roku)

Poza oprocentowaniem klient banku może liczyć na bezpłatne ubezpieczenia (w ramach posiadania karty debetowej do konta): medyczne, pomoc domową i drogową.

Dodatkowo można skorzystać za darmo z ubezpieczenia podczas podróży zagranicznej ("Podróż bez zmartwień").

Istotną kwestią jest także gwarancja niezmienności opłat (a dokładniej 0 zł na zawsze za: prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, wpłaty gotówki w oddziale, oraz 1 wypłatę miesięcznie w oddziale).

Wydawana do rachunku Karta płatnicza MasterCard PayPass umożliwia płatności zbliżeniowe oraz online (np. w systemie PayU). Przy temacie karty płatniczej warto wspomnieć o możliwości skorzystania z usługi MasterPass (elektroniczny portfel).

Co prawda z konta Raiffeisen nie zapłacimy przelewem pay-by-link w PayU, ale takie przelewy można realizować w innych systemach płatności - np. dotpay, Przelewy24, tpay (transferuj).

Posiadacz konta może założyć także rachunek oszczędnościowy ("Wymarzone Konto Lokacyjne"), który jest nieco wyżej oprocentowany (0.75% do 3000 złotych, 1.425% od 3000,01 do 10 000 zł, 1.8% powyżej 10 000 zł). Założenie i prowadzenie tego rachunku również jest bezpłatne.

Entuzjaści bankowości mobilnej mogą być nieco zawiedzeni - Raiffeisen posiada specjalną aplikację "Mobilny Bank" na Androida, iOS, oraz Windows Phone, jednak nie jest ona przeznaczona dla posiadaczy Konta Wymarzonego. Na razie nie zostały też wdrożone płatności BLIK.

Konto wymarzone - najważniejsze opłaty

Niestety mały minus trzeba zapisać ze względu na opłatę za użytkowanie karty płatniczej (przy wyborze karty Mastercard) - wynosi ona po podwyżce 6 złotych, nie ma możliwości jej uniknięcia. Poza tym konto jest w zasadzie darmowe, poniżej są przedstawione najważniejsze opłaty.

  • prowadzenia konta: 0 zł (bezwarunkowo)
  • przelew (elixir) / przelew europejski: 0 zł / brak
  • sms autoryzacyjny: 0 zł;
  • zlecenie stałe: 0 zł (ustanowienie, modyfikacja, usunięcie, realizacja)
  • polecenie zapłaty: 0 zł (ustanowienie, modyfikacja, usunięcie, realizacja)
  • użytkowanie karty płatniczej: 6 zł miesięcznie

Wpłaty i wypłaty gotówkowe

Jeśli chodzi o operacje w oddziale (zobacz listę oddziałów Raiffeisen), wpłaty są bezpłatne, natomiast wypłaty wypłaty w oddziale wiążą się z prowizją (poza pierwszą wypłata w miesiącu) w wysokości 0,20% kwoty (bank pobiera minimum 5 zł, maksymalnie 200 zł), dlatego warto zaplanować wcześniej taką operację lub korzystać z bankomatów - wypłaty z nich są bezpłatne na terenie całej Polski - oprócz Euronetu (szczegóły w TOiP). Wypłaty z zagranicznych bankomatów oznaczają prowizję 3% transakcji (minimum 8 zł).

Konto Wymarzone - ocena

Generalnie ofertę Raiffeisen Banku można śmiało polecić, jeśli komuś nie przeszkadza opłataOcena rachunku osobistego Raiffeisen - Konta Wymarzonego za kartę (która jest w zasadzie jedyną istotną opłatą oprócz kosztów wypłat w oddziałach) oraz brak przelewów europejskich i natychmiastowych.

Gwarancja niezmienności części wymienionych wyżej opłat to także coś co wyróżnia Raiffeisen na tle innych banków (darmowe mają być na zawsze: prowadzenie konta, wpłaty w oddziałach, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce).

Od dłuższego czasu nie zmieniają się warunki konta - to również stanowi plus.

Przy okazji dodatkowych korzyści dla klienta można pochwalić ten rachunek gdyż jest oprocentowany, a klient otrzymuje pakiet ubezpieczeń bez opłat w ramach posiadania karty debetowej, co również jest zaletą.

Nie jest to rachunek idealny - jest kilka mankamentów które trochę psują ocenę konta która mogłaby być naprawdę bardzo wysoka. Tak czy inaczej, ogółem rachunek warto polecić. W rankingu kont osobistych kontomania.pl Konto Wymarzone otrzymało dobrą ocenę 4.25.

Jak założyć konto w Raiffeisen?

Można to zrobić w różny sposób - tradycyjnie w oddziale lub internetowo:

  • za pośrednictwem kuriera (który przywiezie do Ciebie w dogodnym terminie dokumenty do podpisania). Jest to jedyna obecnie dostepna opcja.