Logo serwisu kontomania.pl

Zła wiadomość dla klientów BZWBK - od sierpnia tego roku zostaną wprowadzone nowe opłaty - również na kontach osobistych.

Nowe opłaty w BZWBK

Zazwyczaj zmiana tabeli opłat banku nie wróży nic dobrego. Niestety tak jest również w tym przypadku. Bank Zachodni WBK ogłosił, iż od 1 sierpnia bieżącego roku wprowadza opłatę za korzystanie z konta oszczędnościowego (1 zł) i niektóre operacje bankowe związane z kontami osobistymi (Konto Godne Polecenia, Konto 123, Konto Aktywni 50+). Złą informacją jest również wiadomość o zakończeniu współpracy z programem Payback.Strzałka w górę z logo BZWBK

Droższe przelewy w Banku Zachodnim WBK

To chyba najbardziej istotna zmiana. BZWBK jako pierwszy wprowadził opłaty za usługę Przelew24, czyli automatyczną, szybką płatność w systemach takich jak PayU czy Dotpay. Prowizja za taką operację wyniesie co prawda tylko 50 groszy, jednak osoba która często płaci przelewami pay-by-link, może tracić na tym kilka złotych miesięcznie.

50-groszowa opłata zostanie również pobrana za realizację zlecenia stałego.

Ważna zmiana dotyczy też SMS-kodów do autoryzacji zleceń w bankowości elektronicznej. Do tej pory w większości oferowanych przez BZWBK kont były one darmowe, jednak od sierpnia bezpłatnych będzie tylko 5 pierwszych sms-kodów w miesiącu - każdy kolejny to koszt 20 groszy.

Droższe wpłaty i wypłaty w oddziałach

Oferta Konta Godnego Polecenia (w podlinkowanym opisie rachunku jest link do nowej taryfy) wyróżniała się również darmowymi wpłatami i wypłatami w oddziałach banku - to jednak już niemal przeszłość. Z dniem wejścia w życie nowego cennika BZWBK, taka operacja będzie płatna każdorazowo 5 złotych.

Koniec z Paybackiem

Jakby tego było mało, BZWBK przestanie wspierać program Payback, w którym za płatności otrzymuje się punkty umożliwiające ich wymianę na atrakcyjne nagrody lub płacenie za ich pomocą u wybranych partnerów programu. BZWBK nadal ma w swojej ofercie kartę Mastercard Payback Omni, która jest dedykowana właśnie programowi Payback - zostanie ona wkrótce wycofana z oferty.

Nie-dobra zmiana

Ciężko powiedzieć czym spowodowane są te dość mocno niekorzystne dla klientów zmiany - być może to pokłosie podatku bankowego, choć formalnie takie "przerzucanie" kosztów na klientów jest zakazane w ustawie. Tak czy inaczej, obecni klienci zapłacą za swoje konta z pewnością więcej. Dla nowych klientów jest jednak jeszcze dobra informacja - do końca czerwca można założyć konto w specjalnej promocji (środki są oprocentowane, a dodatkowo nie płaci się za kartę debetową - oba bonusy obowiązują do 1 lipca 2017 roku).

Jednak już teraz można przewidzieć, że od lipca zakładanie konta w BZWBK będzie mało atrakcyjną opcją, chyba że inne banki pójdą podobną drogą i podniosą opłaty.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii