Konto osobiste - Twój drugi portfel

Obecnie trudno się obyć bez własnego konta bankowego. Daje ono dużo możliwości, stając się naszym drugim portfelem. Z biegiem lat coraz bardziej wypiera ten tradycyjny, w którym trzymamy gotówkę. Portfel z pieniędzmi w polskiej walucie w środku Jeśli spojrzymy na to, jaką rolę odgrywało osobiste konto bankowe w naszym kraju 25 lat temu i porównamy to do obecnej sytuacji, trudno nie odnieść wrażenia iż jego rola się zmieniła i zdecydowanie wzrosła.

Obecnie konto osobiste posiada ponad 80% dorosłych Polaków. Otrzymujemy na nie wynagrodzenie, opłacamy przelewami rachunki, doładowujemy telefon, przelewamy pieniądze znajomym, płacimy za zakupy w Internecie, wypłacamy gotówkę z bankomatu, płacimy kartą - konto wykorzystujemy niemal codziennie.

Który bank wybrać?

Konto osobiste jest rachunkiem bankowym który można założyć niemal w każdym banku, jednak oferta banków dotycząca indywidualnych kont może się znacznie od siebie różnić. Te różnice sprowadzają się oczywiście do tabeli opłat i prowizji, jednak także możliwości, które daje nam konto.

Zakładając konto osobiste - wybierając bank, należy zwrócić uwagę na kilka elementów które mogą być związane z osobistym rachunkiem bankowym, są to między innymi:

  • koszty takiego rachunku w danym banku - przede wszystkim uwagę trzeba zwrócić na kilka najważniejszych opłat, które obejmą przeciętnego klienta. Należą do nich opłata za prowadzenie konta, przelewy internetowe, korzystanie z karty płatniczej, wypłaty z bankomatów, czy zlecenia stałe.
  • warunkowość opłat - kwestia bezpośrednio związana z powyższym podpunktem. Banki często reklamują swoje konto rzucając hasłami "prowadzenie za zero, karta za zero". Zero jednak ma swoją "gwiazdkę", która odnosi się do konkretnego warunku, który trzeba spełnić, aby zostać zwolnionym z danej miesięcznej opłaty.
  • placówki i bankomaty - niektórym osobom może zależeć na tym, aby bank posiadał również fizyczne oddziały w pobliżu. Obecnie bowiem funkcjonują już banki które działają wyłącznie online. Drugą sprawą są bankomaty, a raczej dostępność darmowych bankomatów na terenie kraju..

Niektórzy w tym miejscu mogą się nieco przerazić - jeśli wybierając konto bankowe trzeba sprawdzić ofertę na stronach kilkunastu banków to może jest to nie warte zachodu,Karta płatnicza oraz smartfon służący do płatności online zwłaszcza iż tabela opłat i prowizji w danym banku może się za jakiś czas zmienić.

Nie jest jednak tak źle - w sieci nie brakuje pomocnych zestawień, wystarczy skorzystać z rankingu kont osobistych, gdzie można szybko porównać ofertę wielu banków. Natomiast Twój portfel z pewnością odczuje skutki wyboru kiepskiej oferty. Roczna różnica pomiędzy dwoma kontami może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jest zatem o co "powalczyć".

Założenie konta osobistego online

Jak można się domyślić, banki już w większości umożliwiły założenie konta przez Internet. Jak to wygląda? Kiedy przykładowo wybierzemy już w rankingu kont odpowiednią ofertę i przejdziemy do formularza na stronie banku, będziemy mogli wybrać metodę założenia konta.

Jedna z nich polega na weryfikacji naszych danych osobowych poprzez dokonanie przelewu na wyznaczony przez bank nr rachunku. Ważne aby ten przelew został wykonany z naszego konta, w którym podane dane (imię, nazwisko oraz adres) zgadzają się z tymi wpisanymi we wniosku. Kwota tego przelewu najczęściej wynosi 1 złoty, bank podaje nam oczywiście wszystkie potrzebne dane odbiorcy wraz z tytułem płatności. Warto zatem nie zamykać starego konta zanim nie otworzymy nowego, gdyż stare może nam posłużyć do otwarcia nowego.

Jeśli jednak nie możemy skorzystać z tej możliwości (lub nie chcemy), pozostaje inna opcja. Przy wypełnianiu wniosku wybieramy opcję dostarczenia umowy przez kuriera. W ciągu 1-2 dni roboczych do naszego domu przyjedzie kurier z dokumentami z banku, który potwierdzi naszą tożsamość i da nam umowę do podpisania, którą następnie odwiezie z powrotem do banku. Jest to oczywiście wolniejsza i bardziej kłopotliwa metoda, jednak również nie wymaga od nas wychodzenia z domu. Dla tradycjonalistów pozostaje osobista wizyta w najbliższym oddziale banku.

Korzystanie z indywidualnego konta

Polskie pieniądze - złotówki, banknot i monetyZ konta bankowego możemy korzystać w różnych miejscach w różny sposób. Coraz popularniejsze stają się aplikacje mobilne, czy też naklejki zbliżeniowe. Umożliwiają one płatność bez konieczności zabierania ze sobą portfela, czy nawet karty debetowej - wystarczy telefon komórkowy (coraz popularniejsze są płatności mobilne - np. za pomocą BLIK albo Google Pay).

Dodatkowe możliwości

Warto zwrócić uwagę na to, iż wraz kontem bankowym zyskujemy zazwyczaj łatwy dostęp do wielu innych produktów banku, takich jak karta kredytowa, pożyczka czy lokata bankowa. Pracownicy banku będą zachęcać do korzystania z innych produktów, gdyż stanowi to dla nich dodatkowy zysk. Niewątpliwie jednak łatwy dostęp do wyżej wymienionych rzeczy jest czymś, co może się niejednemu klientowi przydać.

Promocje to także istotny aspekt konta bankowego - warto wybrać takie oferty, dzięki którym będziemy mogli zyskać - np. poprzez płatności kartą, z których w ramach promocji jakiś procent sumy wróci na nasze konto.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności