Logo serwisu kontomania.pl

Konto osobiste – Twój drugi portfel

Obecnie trudno się obyć bez własnego konta bankowego. Coraz częściej wypiera ono tradycyjny portfel z racji wygody i szerokiego wachlarzu możliwości. Rola tak zwanego ROR-u (czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego) zmienia się z biegiem lat i zyskuje na znaczeniu.Portfel z pieniędzmi w polskiej walucie w środku

Obecnie konto osobiste posiada ponad 80% dorosłych Polaków. Za jego pomocą otrzymujemy wynagrodzenie, opłacamy przelewami rachunki, doładowujemy telefon, przelewamy pieniądze znajomym, płacimy za zakupy w Internecie, wypłacamy gotówkę z bankomatu, płacimy kartą – wiele ludzi konto osobiste wykorzystuje niemal codziennie. Funkcjonalności jest jednak więcej – w ostatnich latach konto służy również np. do weryfikowania swojej tożsamości, czy też składania wniosków o świadczenia (przykładowo 500+).

W którym banku założyć konto – czym się kierować?

Konto osobiste jest rachunkiem, który można założyć niemal w każdym banku. Rynkowa ofera dotycząca indywidualnych kont jest naturalnie zróżnicowana. Najabrdziej istotna wydaje się kwestia opłat – tabela opłat i prowizji jest dokumentem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę. Ważne są także jednak możliwości, które daje nam konto.

Warto poświęcić chwilę przed założeniem konta osobistego na analizę poniższych aspektów:

  • koszty takiego rachunku – zwłaszcza kilka najważniejszych czynności bankowych, które obejmują większość klietnów. Należą do nich prowadzenie konta, przelewy internetowe, korzystanie z karty płatniczej, wypłaty z bankomatów, czy zlecenia stałe.
  • warunkowość opłat – sprawa bezpośrednio związana z powyższym podpunktem. Pobieranie niektórych opłat jest związane ze spełnianiem określonych warunków. Tak zwane "gwiazdki"odnoszą się do wymogu, który trzeba zrealizować aby zostać zwolnionym z danej opłaty. Analiza warunków pozwoli nam ocenić czy rzeczywiśćie nie poniesiemy opłat.
  • placówki i bankomaty – niektórym osobom może zależeć na tym, aby bank posiadał fizyczne oddziały w pobliżu. Drugą sprawą są bankomaty – a raczej dostępność darmowych bankomatów w okolicy w której zazwyczaj się poruszamy (nie zawsze wyprawa do banku w celu wypłaty gotówki będzie wygodną i szybką opcją).

Karta płatnicza oraz smartfon służący do płatności onlineNiektórzy w tym miejscu mogą się nieco przerazić – jeśli wybierając konto osobiste wypadałoby sprawdzić ofertę na stronach kilkunastu banków, przeanalizować tabele opłat (które swoją drogą czasami nie są zbyt przyjazne dla czytelnika), to zwiastuje długie godziny research'u, na który mało kto ma czas i chęci.

Bardzo pomocne w tym miejscu mogą się okazać ranking ofert kont różnych banków. W sieci nie brakuje takich zestawień – także w serwisie kontomania.pl znajdziesz aktualizowany ranking kont osobistych, gdzie można szybko porównać ofertę wielu banków. Natomiast Twój portfel z pewnością odczuje skutki wyboru kiepskiej oferty – roczna różnica pomiędzy dwoma kontami może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jest zatem o co "powalczyć".

Założenie konta osobistego online

Dla tradycjonalistów jest naturalnie zawsze możliwość założenia konta podczas osobistej wizyty w oddziale. Oczywiście jak łatwo można się domyślić, banki umożliwiają również zakładanie kont przez Internet. Jak to wygląda? Kiedy przykładowo wybierzemy już w rankingu kont odpowiednią ofertę i przejdziemy do formularza na stronie banku, będziemy mogli wybrać metodę założenia konta. Każdy bank daje zazwyczaj 2-3 różne opcje do wyboru.

Jedna z nich polega na weryfikacji naszych danych osobowych poprzez dokonanie przelewu na wyznaczony przez bank nr rachunku. Ważne aby ten przelew został wykonany z naszego konta, w którym podane dane (imię, nazwisko oraz adres) zgadzają się z tymi wpisanymi we wniosku. Kwota tego przelewu najczęściej wynosi 1 złoty, bank podaje nam oczywiście wszystkie potrzebne dane odbiorcy wraz z tytułem płatności. Warto zatem nie zamykać starego konta zanim nie otworzymy nowego, gdyż stare może nam posłużyć do otwarcia nowego.

Jeśli jednak nie możemy skorzystać z tej możliwości (lub nie chcemy), pozostaje inna opcja. Przy wypełnianiu wniosku wybieramy opcję dostarczenia umowy przez kuriera. W ciągu 1-2 dni roboczych do naszego domu przyjedzie kurier z dokumentami z banku, który potwierdzi naszą tożsamość i da nam umowę do podpisania, którą następnie odwiezie z powrotem do banku. Jest to oczywiście wolniejsza i bardziej kłopotliwa metoda, jednak również nie wymaga od nas wychodzenia z domu.

W ostatnim czasie na popularności zyskluje metoda na "selfie" w której nasza tożsamość potwierdzamy za pomocą aplikacji i smarfonu z kamerką (czyli w zasadzie każdego dostepnego na rynku).

Korzystanie z indywidualnego konta

Polskie pieniądze - złotówki, banknot i monety

Z konta bankowego możemy korzystać w różnych miejscach w różny sposób. Coraz popularniejsze stają się aplikacje mobilne, czy też naklejki zbliżeniowe. Umożliwiają one płatność bez konieczności zabierania ze sobą portfela, czy nawet karty debetowej - wystarczy telefon komórkowy (w ostatnch latach coraz popularniejsze stają się płatności mobilne – np. za pomocą BLIK).

Dodatkowe możliwości

Warto zwrócić uwagę na to, iż wraz kontem bankowym zyskujemy zazwyczaj łatwy dostęp do wielu innych produktów banku, takich jak karta kredytowa, pożyczka czy lokata bankowa. Pracownicy banku będą zachęcać do korzystania z innych produktów, gdyż stanowi to dla nich dodatkowy zysk. Niewątpliwie jednak łatwy dostęp do wyżej wymienionych rzeczy jest czymś, co może się niejednej osobie przydać.

Promocje to także istotny aspekt osobistego konta bankowego – warto wybrać takie oferty, dzięki którym będziemy mogli zyskać bonusy finansowe – np. za dokonywanie płatności kartą (z których w ramach promocji jakiś procent sumy wróci na nasze konto).


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii