Spis treści

Konto bankowe dla firm – podstawowe i niezbędne narzędzie

Własna działalność gospodarcza zazwyczaj nie może się odbywać bez posiadania dedykowanego konta. Konto firmowe jest rachunkiem rozliczeniowym prowadzonym przez bank dla danego klienta (firmy) z którym zostałą podpisana umowa. Służy ono do dokonywania rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji z kontrahentami i klientami, opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,Właściciel firmy wybierający rachunek firmowy czy też dokonywania przelewów do Urzędu Skarbowego.

Niektórzy mogą się w tym miejscu zastanawiać, czy do prowadzenia firmy rzeczywiście jest niezbędne konto firmowe? I czy jego roli nie może pełnić konto osobiste? Odpowiedź jest nieco złożona, a wyjaśnienie tej kwestii znajdziesz we wpisie "Obowiązek posiadania konta firmowego".

Kto może otworzyć konto firmowe? I czy każda oferta jest dostępna dla wszystkich rodzajów działalności?

Być może to nieco zaskakujące, ale konta "firmowe" nie są przeznaczone wyłącznie dla firm – to także odpowiedni wybór dla fundacji, stowarzyszeń czy parafii. Jest jednak mały haczyk – nie każde konto firmowe może zostać otwarte przez te podmioty (a w zasadzie można od razu odrzucić ponad połowę kont firmowych).

Konkretne konto firmowe w danym banku może zostać otwarte przez określone podmioty. To znaczy, że prowadząc działalność gospodarczą w określonej formie (np. w ramach spółki z o. o.) należy zwrócić uwagę czy oferta którą analizujemy, jest przeznaczona również dla takiego podmiotu.

Jak wybrać dobre konto firmowe?

Przede wszystkim zdecydujmy jakie są nasze priorytety – czego oczekujemy od naszego konta. Z reguły największe znaczenie dla przedsiębiorców mają pobierane opłaty. To oczywiście zrozumiałe, jednak warto zwracać uwagę jeszcze na funkcjonalność oraz promocje (na przedsiębiorców czekają w bankach często atrakcyjne akcje).

Biznesowy uścisk dłoni potwierdzający zawarcie interesu

Oczywiście "research" można zrobić sprawdzając i porównując oferty kont firmowych w wielu bankach, jednak samodzielne przeszukanie takiej ilości informacji jest bardzo czasochłonne, dlatego warto skorzystać z rankingu kont firmowych, przygotowanego i aktualizowanego przez kontomania.pl. Dzięki temu zestawieniu łatwo można sprawdzić najważniejsze opłaty, warunki i inne aspekty kont firmowych, które są uszeregowane według ogólnej oceny.

Jak założyć konto firmowe online?

Otworzyć konto firmowe można obecnie nie wychodząc z domu (lub siedziby firmy) – za pośrednictwem Internetu. Dla tradycjonalistów jest zawsze możliwa wizyta w stacjonarnym oddziale.

Kiedy już przejdziemy do otwierania konta na stronę internetową danego banku, w formularzu będziemy musieli podać dane osobowe oraz dane firmy. Oczywiście sposobów na otworzenia konta jest kilka, każdy bank daje różne możliwości – najczęściej są to następujące sposoby:

 • przez Internet, dokonując przelewu weryfikacyjnego – jeśli otwieramy firmę w formie jednoosobowej działalności na nasze dane, do uwierzytelnienia tożsamości może posłużyć nam nasze osobiste konto bankowe, z którego wykonamy tzw. przelew weryfikacyjny (zazwyczaj w wysokości 1 zł lub 1 gr, wszelkie dane do takiego przelewu poda nam bank, w którym otwieramy konto). Jest to najszybsza metoda.
 • przez Internet, z wizytą kuriera – wniosek wypełniamy przez Internet, jednak weryfikacja danych odbywa się za pośrednictwem kuriera, który zjawia się zazwyczaj w przeciągu 2-3 dni z dokumentami z banku. Po ich podpisaniu są one dostarczane do banku. Jest to oczywiście nieco wolniejszy sposób, jednak również nie wymaga od nas osobistej wizyty w oddziale banku.
 • przez Internet, z podpisaniem umowy w oddziale – wniosek składamy internetowo, jednak podpisanie umowy następuje w oddziale który wcześniej wybierzemy w formularzu online.
 • videorozmowa – łączymy się online z pracownikiem banku weryfikującym naszą tożsamość.
 • na "selfie" – najnowszy sposób, przy wykorzystaniu zdjęć twarzy i dowodu tożsamości.

To w jaki sposób otwieramy konto, nie ma zazwyczaj żadnego znaczenia dla jego warunków, złożenie wniosku przez Internet nie wymaga od nas większego wysiłku i wychodzenia z domu, jednak z pewnością nie każdy jest przyzwyczajony do załatwiania tego typu spraw drogą elektroniczną.

Potrzebne dokumenty do otwarcia konta firmowego

Kiedy już przejdziesz do formularza na stronie danego banku, trzeba będzie podać swoje dane oraz dane firmy na które będzie założone konto. Dane te są bardzo zbliżone, niezależnie od tego w którym banku zakładasz konto.

Oprócz Twoich danych personalnych (takich jak PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres, telefon, e-mail) w zależności od formy działalności przy podawanych danych może być potrzebny (w praktyce banki często same mogą pobrać np. wpis z CEIDG i nie ma konieczności jego załączania, wystarczy podać dane firmy):

Jednoosobowa działalność gospodarcza:

 • wpis z CEIDG

Spółka cywilna:

 • wydruk z CEIDG – każdego ze wspólników spółki cywilnej + umowa spółki

Spółka jawna, partnerska, Spółka z o.o.:

 • wypis/wydruk z KRS

Spółka z o.o. w organizacji:

 • umowa spółki (w formie aktu notarialnego)
 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP
 • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON

Fundacje:

 • wypis/wydruk z KRS
 • akt założycielski o ustanowieniu fundacji
 • statut

Stowarzyszenia rejestrowe, Spółdzielnie:

 • wypis/wydruk z KRS
 • statut

Wspólnota mieszkaniowa:

 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON
 • uchwała właścicieli lokali wyrażającej zgodę na zawarcie Umowy oraz udzielającej członkom zarządu pełnomocnictwa do jej zawarcia

Kościół, związek wyznaniowy, parafia:

 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON
 • odpis powiadomienia o utworzeniu danej jednostki organizacyjnej
 • dokument potwierdzający uprawnienia dane osoby do reprezentacji

Podane wymagania zostały przedstawione na przykładzie mBanku. Ponadto jeśli wykonywana działalność wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowych koncesji, zezwoleń lub licencji, bank może prosić o przedstawienie takiego dokumentu.

Warto wybrać dobry rachunek firmowy

Zazwyczaj niechętnie zmieniamy konto bankowe, a zwłaszcza firmowe, gdyż wiąże się to m.in. z powiadomieniem wszystkich kontrahentów o nowym numerze rachunku. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na opłaty i możliwości konkretnego konta firmowego. Oczywiście może się zdarzyć że za jakiś czas bank zmieni tabelę opłat i prowizji, jednak tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć – a już tym bardziej na to wpłynąć.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl