Logo serwisu kontomania.pl

Konto bankowe dla firm – podstawowe i niezbędne narzędzie

Własna działalność gospodarcza zazwyczaj nie może się odbywać bez posiadania konta bankowego. Służy ono do dokonywania rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji z kontrahentami i klientami, opłacaniu składek do ZUS,Właściciel firmy wybierający rachunek firmowy czy też dokonywania przelewów do Urzędu Skarbowego. Dodajmy, iż konto "firmowe" nie jest przeznaczone tylko dla firm – to także odpowiedni wybór dla fundacji, stowarzyszeń czy parafii, chociaż nie każde konto firmowe może zostać otwarte przez te podmioty.

A czy do prowadzenia firmy jest potrzebne konto "firmowe"?

Według teorii w większości przypadków tak, z wyjątkiem jednoosobowej działalności, gdzie z formalnego punktu widzenia nie ma takiego wymogu, może do tego służyć konto osobistejest jednak małe "ale".

W praktyce w wielu regulaminach indywidualnych rachunków są zapisy, iż konto indywidualne nie może być wykorzystywane do rozliczeń firmowych. I to w zasadzie zamyka tą drogę.

Ponadto posiadanie osobnego konta firmowego zdecydowanie ułatwia prowadzenie rozliczeń i zwiększa ich przejrzystość. Posiadanie osobnego konta ma więcej zalet – jesteśmy bardziej niezależni (gdy np. w banku gdzie mamy konto osobiste nastąpi awaria lub przeprowadzane będą prace serwisowe, będziemy mieli dostęp do pieniędzy z konta firmowego).

Jak wybrać i otworzyć konto firmowe?

Otworzyć konto firmowe można obecnie nie wychodząc z domu (lub siedziby firmy) – za pośrednictwem Internetu. Dla tradycjonalistów jest zawsze możliwa wizyta w stacjonarnym oddziale. Zanim jednak przejdziemy do otwarcia konta, należy je wcześniej wybrać – zdecydować, w którym banku będziemy zakładać rachunek dla naszej firmy. Przede wszystkim zdecydujmy jakie są nasze priorytety – czego oczekujemy od naszego konta.

Oczywiście można to zrobić sprawdzając i porównując oferty kont firmowych w wielu bankach, jednak samodzielne przeszukanie takiej ilości informacji jest bardzo czasochłonne, dlatego warto skorzystać z rankingu kont firmowych, przygotowanego i aktualizowanego przez kontomania.pl. Dzięki temu zestawieniu łatwo można sprawdzić najważniejsze opłaty, warunki i inne aspekty kont firmowych, które są uszeregowane według ogólnej oceny.

Jak założyć konto firmowe online?

Kiedy już przejdziemy do otwierania konta na stronę internetową danego banku, w formularzu będziemy musieli podać dane osobowe oraz dane firmy. Oczywiście sposobów na otworzenia konta jest kilka, każdy bank daje różne możliwości – najczęsciej są to następujące sposoby:

  • przez Internet, dokonując przelewu weryfikacyjnego – jeśli otwieramy firmę w formie jednoosobowej działalności na nasze dane, do uwierzytelnienia tożsamości może posłużyć nam nasze osobiste konto bankowe, z którego wykonamy tzw. przelew weryfikacyjny (zazwyczaj w wysokości 1 zł lub 1 gr, wszelkie dane do takiego przelewu poda nam bank, w którym otwieramy konto). Jest to najszybsza metoda.
  • przez Internet, z wizytą kuriera – wniosek wypełniamy przez Internet, jednak weryfikacja danych odbywa się za pośrednictwem kuriera, który zjawia się zazwyczaj w przeciągu 2-3 dni z dokumentami z banku. Po ich podpisaniu są one dostarczane do banku. Jest to oczywiście nieco wolniejszy sposób, jednak również nie wymaga od nas osobistej wizyty w oddziale banku.
  • przez Internet, z podpisaniem umowy w oddziale – wniosek składamy internetowo, jednak podpisanie umowy następuje w oddziale który wczesniej wybierzemy w formularzu online.
  • videorozmowa – najnowszy sposób, w którym łaczymy się online z pracownikiem banku weryfikującym naszą tożsamość.

To w jaki sposób otwieramy konto, nie ma zazwyczaj żadnego znaczenia dla jego warunków, Biznesowy uścisk dłoni potwierdzający zawarcie interesuzłożenie wniosku przez Internet nie wymaga od nas większego wysiłku i wychodzenia z domu, jednak z pewnością nie każdy jest przyzwyczajony do załatwiania tego typu spraw drogą elektroniczną.

Potrzebne dokumenty do otwarcia konta firmowego

Kiedy już przejdziesz do formularza na stronie danego banku, będziesz musiał podać swoje dane oraz dane firmy na która będzie założone konto. Dane te są bardzo zbliżone, niezależnie od tego w którym banku zakładasz konto.

Oprócz Twoich danych personalnych (takich jak PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres, telefon, e-mail) w zależności od formy działalności przy podawanych danych może być potrzebny (w praktyce banki często same mogą pobrać np. wpis z CEIDG i nie ma konieczności jego załączania, wystarczy podać dane firmy):

Jednoosobowa działalność gospodarcza:

  • wpis z CEIDG

Spółka cywilna:

  • wydruk z CEIDG – każdego ze wspólników spółki cywilnej + umowa spółki

Spółka jawna, partnerska, Spółka z o.o.:

  • wypis/wydruk z KRS

Spółka z o.o. w organizacji:

  • umowa spółki (w formie aktu notarialnego)
  • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP
  • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON

Fundacje:

  • wypis/wydruk z KRS
  • akt założycielski o ustanowieniu fundacji
  • statut

Stowarzyszenia rejestrowe, Spółdzielnie:

  • wypis/wydruk z KRS
  • statut

Wspólnota mieszkaniowa:

  • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON
  • uchwała właścicieli lokali wyrażającej zgodę na zawarcie Umowy oraz udzielającej członkom zarządu pełnomocnictwa do jej zawarcia

Kościół, związek wyznaniowy, parafia:

  • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON
  • odpis powiadomienia o utworzeniu danej jednostki organizacyjnej
  • dokument potwierdzający uprawnienia dane osoby do reprezentacji

Podane wymagania zostały przedstawione na przykładzie mBanku. Ponadto jeśli wykonywana działalność wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowych koncesji, zezwoleń lub licencji, bank może prosić o przedstawienie takiego dokumentu.

Warto wybrać dobry rachunek firmowy

Zazwyczaj niechętnie zmieniamy konto bankowe, a zwłaszcza firmowe, gdyż wiąże się to m.in. z powiadomieniem wszystkich kontrahentów o nowym numerze rachunku. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na opłaty i możliwości konkretnego konta firmowego. Oczywiście może się zdarzyć że za jakiś czas bank zmieni tabelę opłat i prowizji, jednak tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć – a już tym bardziej na to wpłynąć.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii