Konto bankowe dla firm

Własna działalność gospodarcza zazwyczaj nie może się odbywać bez posiadania konta bankowego. Służy ono do dokonywania rozliczeń w ramach prowadzonych transakcji, opłacaniu składek do ZUSTeczka przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą i przelewów do Urzędu Skarbowego itd.

Niektórych może ciekawić, czy do prowadzenia firmy jest potrzebne konto firmowe? W większości przypadków tak, z wyjątkiem jednoosobowej działalności , gdzie z formalnego punktu widzenia nie ma takiego wymogu, może do tego służyć konto osobiste. Jednak w praktyce w wielu regulaminach indywidualnych rachunków są zapisy, iż konto indywidualne nie może być wykorzystywane do rozliczeń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ponadto posiadanie osobnego konta firmowego zdecydowanie ułatwia prowadzenie rozliczeń i zwiększa ich przejrzystość.

Jak otworzyć konto firmowe?

Otworzyć konto firmowe można obecnie nie wychodząc z domu (lub siedziby firmy) - za pośrednictwem Internetu. Zanim jednak przejdziemy to otwarcia konta, należy je wcześniej wybrać - zdecydować, w którym banku będziemy zakładać rachunek dla naszej firmy.

Oczywiście można to zrobić sprawdzając i porównując oferty kont firmowych w wielu bankach, jednak samodzielne przeszukanie takiej ilości informacji jest bardzo czasochłonne, dlatego warto skorzystać z rankingu kont firmowych, przygotowanego i aktualizowanego przez kontomania.pl. Dzięki temu zestawieniu łatwo można sprawdzić najważniejsze opłaty, warunki i inne aspekty kont firmowych, które są uszeregowane według ogólnej oceny.

Kiedy już przejdziemy do otwierania konta na stronę internetową danego banku, w formularzu będziemy musieli podać dane osobowe oraz dane firmy. Przy otwieraniu większości kont biznesowych nie trzeba już przesyłać dokumentów potwierdzających naszą działalność. Konto firmowe można założyć na kilka sposobów:

 • przez Internet, dokonując przelewu weryfikacyjnego - jeśli otwieramy firmę w formie jednoosobowej działalności na nasze dane, do uwierzytelnienia tożsamości może posłużyć nam nasze osobiste konto bankowe, z którego wykonamy tzw. przelew weryfikacyjny (zazwyczaj w wysokości 1 zł lub 1 gr, wszelkie dane do takiego przelewu poda nam bank, w którym otwieramy konto). Jest to najszybsza metoda.
 • przez Internet, z wizytą kuriera - wniosek wypełniamy przez Internet, jednak weryfikacja danych odbywa się za pośrednictwem kuriera, który zjawia się zazwyczaj w przeciągu 1-2 dni z dokumentami z banku. Po ich podpisaniu są one odwożone z powrotem do banku. Jest to oczywiście nieco wolniejszy sposób, jednak również nie wymaga od nas osobistej wizyty w oddziale banku.
 • wizyta w stacjonarnym oddziale banku - najbardziej tradycyjna metoda, formalności dopełniamy w fizycznym oddziale banku z jego pracownikiem.

To w jaki sposób otwieramy konto nie ma żadnego znaczenia dla jego warunków (w 90% przypadków, bowiem zdarza się iż konto otwierane online ma niższe opłaty), Biznesowy uścisk dłoni potwierdzający zawarcie interesuzłożenie wniosku przez Internet nie wymaga od nas większego wysiłku i wychodzenia z domu, jednak z pewnością nie każdy jest przyzwyczajony do załatwiania tego typu spraw drogą elektroniczną, chociaż w przypadku nielicznych banków (np. Bank Smart) nie ma innego sposobu.

Potrzebne dokumenty

Kiedy już przejdziesz do formularza na stronie danego banku, będziesz musiał podać swoje dane oraz dane firmy na która będzie założone konto. Dane te są bardzo zbliżone, niezależnie od tego w którym banku zakładasz konto.

Oprócz Twoich danych personalnych (takich jak PESEL, seria i numer dowodu osobistego, adres, telefon, e-mail) w zależności od formy działalności przy podawanych danych może być potrzebny (w praktyce banki często same mogą pobrać np. wpis z CEIDG i nie ma konieczności jego załączania, wystarczy podać dane firmy):

Jednoosobowa działalność gospodarcza:

 • wpis z CEIDG

Spółka cywilna:

 • wydruk z CEIDG – każdego ze wspólników spółki cywilnej + umowa spółki

Spółka jawna, partnerska, Spółka z o.o.:

 • wypis/wydruk z KRS

Spółka z o.o. w organizacji:

 • umowa spółki (w formie aktu notarialnego)
 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP
 • zaświadczenie o nadaniu numeru REGON

Fundacje:

 • wypis/wydruk z KRS
 • akt założycielski o ustanowieniu fundacji
 • statut

Stowarzyszenia rejestrowe, Spółdzielnie:

 • wypis/wydruk z KRS
 • statut

Wspólnota mieszkaniowa:

 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON
 • uchwała właścicieli lokali wyrażającej zgodę na zawarcie Umowy oraz udzielającej członkom zarządu pełnomocnictwa do jej zawarcia

Kościół, związek wyznaniowy, parafia:

 • zaświadczenie o nadaniu numeru NIP oraz REGON
 • odpis powiadomienia o utworzeniu danej jednostki organizacyjnej
 • dokument potwierdzający uprawnienia dane osoby do reprezentacji

Podane wymagania zostały przedstawione na przykładzie mBanku. Ponadto jeśli wykonywana działalność wiąże się z koniecznością uzyskania dodatkowych koncesji, zezwoleń lub licencji, bank może prosić o przedstawienie takiego dokumentu.

Warto wybrać dobre konto firmowe

Zazwyczaj niechętnie zmieniamy konto bankowe, a zwłaszcza firmowe, gdyż wiąże się to m.in. z powiadomieniem wszystkich kontrahentów o nowym numerze rachunku. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie opłaty mogą nas spotkać w danym banku oraz jakie możliwości daje konkretne konto firmowe. Oczywiście może się zdarzyć że za jakiś czas bank zmieni tabelę opłat i prowizji, jednak tego nie jesteśmy w stanie przewidzieć, a już tym bardziej na to wpłynąć.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

4.8333333333333 1 1 1 1 1 Ocena 4.83 (12 Głosów)