1. Podstawowe dane o banku
  2. Oferty kont bankowych
  3. Opinia o Citi Handlowym
  4. Historia powstania i działalności
  5. Kto jest właścicielem Citibanku?

Citi Handlowy: co to za bank? Sprawdzamy

Bank Handlowy w Warszawie S.A. – najważniejsze informacje
Rodzaj banku komercyjny
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Zarządu Elżbieta Czetwertyńska
Numer KRS 0000001538 (link do rejestru)
Numer NIP 5260300291
Kod BIC/SWIFT CITIPLPXCCH
Strona internetowa citibank.pl
Aplikacja mobilna Logo sklepu Google Play Logo sklepu App Store

Konta w Citibanku Handlowym

W serwisie kontomania.pl przeanalizowano rachunek dla klientów biznesowych:

Opinia Kontomanii o Citibank

Chociaż za marką "Citi Handlowy" stoi potężny koncern usług finansowych Citigroup, można odnieść wrażenie że ten bank w Polsce stoi nieco na uboczu. Jesienią 2023 roku wznowiono plan sprzedaży banku, nowy właściciel naturalnie może nadać nowy kierunek rozwoju i dokonać znaczących zmian.

Logo banku Citi Handlowy
Logo banku / © Citi Handlowy

Citi Handlowy wydał aplikację mobilną na systemy Android oraz iOS. Jej działanie jednak pozostawia nieco do życzenia – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ocenę użytkowników w Google Play (3.2 na 5); użytkownicy Apple mają trochę lepsze wrażenia (nota 4.1), natomiast posiadacze urządzeń Huawei niestety nie mają czego recenzować.

Warto mieć świadomość, iż liczba placówek stacjonarnych jest bardzo niska – 8 dla klientów indywidualnych (z czego 3 w Warszawie) i 11 dla klientów korporacyjnych.

Bogata historia Banku Handlowego

W nagłówku celowo została wpisana nazwa "Banku Handlowego", bowiem Citi Handlowy jest tylko marką pod którą działa Bank Handlowy w Warszawie S.A.

Imponująca jest jego historia – to jeden z najstarszych banków Polce i Europie. Założony został w 1870 przez grupę osób wywodzących się z burżuazji finansowej, ziemiaństwa i inteligencji. Już dwa lata po starcie mógł się pochwalić zagranicznymi filiami w Petersburgu, Moskwie i Berlinie.

Bank przetrwał okres obu wojen światowych, chociaż jego działalność w latach 1939-45 została mocno utrudniona, a cześć oddziałów zlikwidowano. Nie został formalnie znacjonalizowany po drugiej wojnie światowej, jednak państwo przejęło znaczącą liczbę akcji.

Dzięki decyzji z 1964 roku (uzyskanie monopolu na obsługę transakcji handlu zagranicznego) Bank Handlowy rozbudował sieć banków-korespondentów; przywilej stracił dopiero w 1989 roku.

Niechlubna karta historii Banku Handlowego miała miejsce przy przemianach ustrojowych – bank pośredniczył w operacjach walutowych FOZZ (Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego). Kontrola NIK z lat 1991-1992 wykazała szereg nieprawidłowości (sfałszowanie bilansu banku, fałszowanie dokumentów bankowych, nielegalne operacje dewizowe) – główny zarzut to działalność dewizowa na szkodę polskiej gospodarki – straty w okresie kontroli oszacowano na 5–10 miliardów dolarów.

Przełomowy moment nastał w 1997 roku kiedy zaczął się dość długi proces prywatyzacji banku. Nastąpił on w ramach akcjonariatu rozproszonego i zakończył się w 2000 roku, kiedy bank został zakupiony przez grupę kapitałową Citigroup ze Stanów Zjednoczonych .

Następstwem tych zdarzeń była fuzja w 2001 roku: Bank Handlowy w Warszawie S.A. połączył się Citibank Poland S.A. (który działał w Polsce od 1991 roku). W 2003 roku wprowadzono markę handlową Citibank Handlowy, którą 4 lata później przekształcono w Citi Handlowy – którą znamy do dzisiaj.

Kto jest właścicielem banku?

Większościowym udziałowcem jest amerykański Citigroup (75% akcji), 5,26% akcji posiada Nationale-Nederlanden PTE S.A., a pozostali akcjonariusze 19,74%. Tak jak było to wspomniane wcześniej, wkrótce może dość do sprzedaży banku nowemu właścicielowi.

Copyright © 2015-2024 Kontomania.pl