Logo serwisu kontomania.pl

Rachunek maklerski – początek inwestowania

Często słysząc pojęcia takie jak „giełda papierów wartościowych”, „akcje”, „ryzyko inwestycyjne” mocno się krzywimy wyobrażając sobie skomplikowany świat finansjery. Po części tak jest, jednak inwestowanie to po prostu próba lepszego wykorzystania środków niż ulokowanie ich na lokacie/koncie oszczędnościowymKalkulator i notatki służący do obliczania zysków z inwestycji – zwłaszcza kiedy inflacja pozostawiła daleko w tyle oprocentowanie kont i lokat.

Ogólnie inwestować warto – niekoniecznie nawet na giełdzie – mogą to być rzeczy niematerialne (rozwój własny) lub przedmioty takie jak dzieła sztuki, kolekcjonerskie auta (oldtimery) i wiele innych rzeczy. Giełda papierów wartościowych wymaga jednak głębszej finansowej wiedzy i doświadczenia.

Każdy inwestor korzysta z narzędzi. Szczególne miejsce wśród narzędzi finansowych zajmują rachunki maklerskie, które pozwalają dokonywać inwestycji w akcje, obligacje, kontrakty terminowe, a także papiery wartościowe na zagranicznych rynkach. Poważna przygoda z inwestowaniem zaczyna się zatem od konta inwestycyjnego. Wybór rachunku jest w zasadzie pierwszą inwestycją – kiepskie konto może pomniejszyć Twoje zyski lub ograniczać Twoje możliwości.

Jak wybrać dobry rachunek maklerski?

Każdy inwestor ma nieco inne potrzeby i wymagania, warto aby znaleźć taki rachunek, który je spełni i nie wypłuka zysków z naszych inwestycji. Szukając dobrego konta inwestycyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów oferty:

  • podstawowe opłaty, czyli prowizje za otwarcie, prowadzenie rachunku oraz przelewy;
  • prowizje za zlecenia, czyli opłaty od wykonywanych transakcji, do których można zaliczyć m.in. handel akcjami, obligacjami, kontraktami terminowymi, certyfikatami inwestycyjnymi, jednostkami indeksowymi i warrantami;
  • możliwości i wygoda platformy transakcyjnej;
  • dostęp do giełd zagranicznych;
  • dostęp do materiałów analitycznych i rekomendacji;
  • ponadstandardowe możliwości, czyli funkcje które wyróżniają dany rachunek, np. oprocentowanie środków, czy możliwość inwestycji w ramach IKE (Indywidualnego Konta Emerytalnego).

Jeśli jesteś zainteresowany działniem takiego konta (i tego jak wygląda przykładowe złożenie zlecenia na GPW) – zerknij tutaj – jest tam pokazana transakcja z wykorzystaniem konta inwestycyjnego w Alior Banku.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii