Logo serwisu kontomania.pl

Przelewy SORBNET są dość mało popularne i raczej nie korzystamy z nich na co dzień, jednak w pewnych sytuacjach mogą okazać się bardzo przydatne. Jak go zlecić i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Spis treści

  1. Czym jest przelew SORBNET?
  2. Kiedy dojdzie do odbiorcy?
  3. Ile kosztuje taki przelew?
  4. Jak wysłać przelew SORBNET?
  5. Więcej o systemie SORBNET

Przelew SORBNET – co to jest?

Przelew SORBNET jest jednym z rodzajów przelewów bankowych w polskiej walutcie (PLN), który bardzo szybko dociera do odbiorcy. Przelewów SORBNET używa się do zazwyczaj przelewania wysokich sum. W odróżnieniu od przelewów "ekspresowych/natychmiastowych" (np. express elixir, bluecash) nie ma w nich limitu przesyłanej kwoty, co sprawia że są optymalnym sposobem przelania pieniędzy przy dużych transakcjach.

Jak szybko dojdzie przelew SORBNET?

200 złotych - polski banknot

Przelew SORBNET dochodzi do odbiorcy zazwyczaj w ciągu kilku-kilkunastu minut, jednak należy pamiętać iż system działa wyłącznie w dni robocze, pomiędzy godziną 8:00 a 16:00 (podane godziny realizacji przelewów SORBNET mogą się nieznacznie różnić w zależności od banku). Oczywiście przelew można zlecić o każdej porze, jednak jego realizacja nastąpi w podanym wyżej przedziale.

SORBNET funkcjonuje podobnie jak zwykłe przelewy elixir, jednak nie jest zależny od sesji wychodzących i przychodzących.

Ile kosztuje przelew SORBNET?

Jest to jeden z najdroższych przelewów – oczywiście prowizja różni się w zależności od danego banku, jednak typ konta (osobiste/firmowe) oraz kanał realizacji nie mają większego znaczenia dla wysokości prowizji.

Zazwyczaj koszty przelewu SORBNET oscylują w granicach 30-40 złotych. Oto kilka przykładowowych kosztów przelewu SORBNET w różnych bankach:

  • Alior Bank: 32 zł
  • mBank: 35 zł
  • ING: 30 zł
  • Nest Bank: 30 zł
  • PKO BP: 45 zł
  • Sandander: 35 zł

Jak wysłać przelew SORBNET?

Przelew zleca się podobnie jak zwykły przelew elixir (podajemy dane odbiorcy wraz z numerem konta, tytuł, kwotę) z tą różnicą iż zaznaczamy opcję "przelew SORBNET". Oczywiście interfejsy bankowości są różne (może się zdarzyć że opcja przelewu SORBNET będzie osobno wyszczególniona na liście możliwych operacji do zlecenia). Ostatnim krokiem jest naturalnie autoryzacja transakcji.

Dwa słowa o samym systemie
Zegarek na rękę na tle pieniędzy – bankotów 100-złotowych.

Formalnie System SORBNET (System Obsługi Rachunków Bankowych) to prowadzona przez Narodowy Bank Polski platforma, na której dokonywane są rozrachunki międzybankowe w czasie rzeczywistym.

To system klasy RTGS (ang. Real Time Gross Settlement). Banki prowadzące działalność w Polsce nie mają obowiązku uczestnictwa w systemie SORBNET, jednak prawie każdy się na to zdecydował.

Początek funkcjonowania SORBNET datuje się na 1996 rok, chociaż już w kwietniu 1993 powstał "SORB" (System Obsługi Rachunków Banków), który był pierwszy polskim systemem działającym na tej zasadzie; został on zastąpiony SORBNETem. W 1998 roku system zaczął działać całkowicie elektronicznie.

W 2004 roku został stworzony także system SORBNET-EURO, który miał za zadanie obsługiwać rozliczenia w euro, jednak wraz z końcem 2011 roku został zamknięty (zgodnie z założeniami przyjętymi przez NBP), a rozliczenia są przeprowadzane w systemie TARGET2.

Kolejna istotna zmiana miała miejsce w 2013 roku, kiedy uruchomiono system SORBNET2 – jego funkcjonalność pozostała generalnie taka sama, natomiast wprowadzono modernizacje technologiczne zwiększające jego niezawodność i wydajność. Formalnie nie ma zatem obecnie przelewów "SORBNET" – są przelewy SORBNET2 (jednak nikt raczej nie przejmuje się dodatkową cyfrą na końcu nazwy).

Kiedy SORBNET3?

We wrześniu 2021 powołano w NBP projekt "SORBNET3", który będzie kolejną wersją systemu RTGS w złotych – jego uruchomienie jest przewidziane na pierwszą połowę 2025 roku. Wówczas zakończy się funkcjonowanie SORBNET2, a migracja ma nastąpić w jednym terminie, bez okresu przejściowego między dwoma systemami.