|

Od lutego 2015 roku można usłyszeć od czasu do czasu o płatnościach BLIK. Czym one są i czy warto zainteresować się bliżej tym tematem? Biorąc pod uwagę ich możliwości oraz dynamiczny rozwój w Polsce - na pewno tak.

 

Płatności BLIK - co to takiego?

Nazywając rzecz po imieniu, Logo systemu płatności mobilnych BLIK BLIK to system płatności mobilnych. Za pomocą BLIK można między innymi:

  • płacić przy wykorzystaniu swoich smartfonów w sklepach (zarówno tradycyjnych, jak i online);
  • wypłacać gotówkę z bankomatów
  • dokonywać przelewów na wybrany numer telefonu.

Podstawową zaletą jest brak konieczności instalowania specjalnego programu - BLIK jest dostępny w aplikacjach mobilnych następujących banków (z czasem z pewnością będą dołączać kolejne): Alior Banku, mBanku, ING, Banku Millennium, PKO BP, BZ WBK, Orange Finanse.

Jak działa BLIK

BLIK polega na systemie kodów jednorazowych generowanych w telefonie, które służą do płatności, czy wybierania gotówki z bankomatu. Kod jest unikalną kombinacją sześciu cyfr (z zakresu od 0 do 9), ważny przez 2 minuty od jego wygenerowania. Natomiast „czek” BLIK składa się z 9 cyfr. Po zalogowaniu się w aplikacji mobilnej banku, w „zakładce” BLIK masz do wyboru kilka opcji związanych z różnymi operacjami (wypłata, płatność, czek).

Wypłata z bankomatu BLIK

Jest to bardzo chętnie wykorzystywana przez użytkowników BLIK-a funkcjonalność. Wygenerowany kod służy do wypłacenia gotówki z bankomatu (z opcji można skorzystać w bankomatach Euronet, Planet Cash, Millennium, PKO BP, ING oraz BZ WBK. Wypłata przebiega następująco: wybieramy w bankomacie opcję „wypłaty BLIK”, następnie podając w bankomacie wygenerowany w aplikacji mobilnej sześciocyfrowy kod BLIK. Po jego wprowadzeniu i zaakceptowaniu w bankomacie, w aplikacji mobilnej banku pokażą nam się nam szczegóły transakcji - wystarczy potwierdzić chęć wypłaty.Smartfon z otwartą stroną internetowa o BLIK

Płatność w sklepach za pomocą BLIK

Płatność BLIK służy do opłacenia zakupów w sklepach stacjonarnych i internetowych. BLIK jako forma zapłaty jest także wprowadzona m.in. w systemach Dotpay, Przelewy24, czy Transferuj. Aby zapłacić BLIK-iem w ten sposób, należy wybrać na terminalu sklepowym lub na stronie płatności (kiedy opłacamy zakupy internetowe) opcję "Płatność BLIK".

Następnie musimy wprowadzić wygenerowany kod BLIK wygenerowany przez nas w aplikacji mobilnej. Po jego akceptacji na terminalu przyjdzie nam na telefon informacja z prośbą o autoryzację transakcji (tak jak w przypadku opisywanej powyżej wypłaty z bankomatu). W zależności kwoty transakcji i banku, operacja może wymagać jeszcze wpisania PINu (którym służy także do logowania się do aplikacji).

Czeki BLIK

Czeki służą do przekazania pieniędzy danemu odbiorcy - nie musi on posiadać rachunku bankowego. Wybierając opcję wygenerowania czeku BLIK w aplikacji mobilnej, trzeba zdefiniować odbiorcę (jego nr telefonu), następnie podać kwotę i termin ważności czeku. Ostatnim krokiem jest ustalenie hasła, które wraz numerem czeku trzeba przekazać odbiorcy, aby ten mógł z niego skorzystać.

Odbiorca czeku, może wypłacić za jego pomocą środki z bankomatu lub zapłacić nim za zakupy, a niewykorzystana suma wróci na Twoje konto. Skorzystanie z czeku jest dość proste - po wybraniu opcji BLIK, należy wprowadzić (do terminala, na stronie sklepu www, lub w bankomacie) jego 9-cyfrowy numer, a transakcję potwierdzić hasłem do czeku. W odróżnieniu od zwykłych płatności BLIK, transakcji czekowych nie trzeba już autoryzować w telefonie.

Ocena płatności mobilnych BLIK

Banki starają się, aby płatności były coraz szybsze, wygodniejsze, a przy tym bezpieczne. Jednym z rozwiązań które obecnie mocno promują jest BLIK. Chociaż został utworzony w naszym kraju stosunkowo niedawno, w jego wdrożenie zaangażowało się sporo banków i ma dużą szansę stać się naprawdę znaczącym systemem płatności. Przydatny może być zwłaszcza w wypłacaniu gotówki z bankomatu i nieplanowanych płatnościach - nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą karty (portfela) - a smartfon jest obecnie dla większości z nas nierozłącznym towarzyszem.


Artykuł jest przedmiotem praw autorskich i jest chroniony zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 1994 nr 24 poz. 83). Copyright © Logo Kontomanii

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczek), dzięki którym może działać lepiej. Więcej informacji w Polityce prywatności