Logo serwisu kontomania.pl

Z płatnościami PayU ma obecnie do czynienia większość osób robiących zakupy online. Jak można płacić w tym systemie i które banki obsługują szybkie przelewy?

Spis treści

  1. PayU – co to jest?
  2. W jaki sposób można płacić z PayU?
  3. Które banki obsługują płatności PayU?
  4. Czy w Payu można płacić normalnym przelewem?
  5. Ochrona kupujących na Allegro

PayU – co to jest?

PayU to najpopularniejszy w Polsce system e-płatności. Dzięki niemu zapłata za zakupione przedmioty bądź usługi jest szybka i bezpieczna. Sprzedający dzięki PayU otrzyma zapłatę zazwyczaj w kilka minut (w rzadkich przypadkach czas może się wydłużyć do 1 godziny).

Jasnozielone logo płatności PayU
Logo płatności PayU / © PayU

PayU zdecydowanie przyspiesza i ułatwia płatności, a co z tym idzie realizację zakupów – kupujący i sprzedający kwestię zapłaty mają rozwiązaną niemal natychmiast. System PayU to także podstawowy sposób płatności na największym polskim portalu e-commerce, jakim jest Allegro.pl.

Jak można płacić z PayU? Jak to działa?

Z biegiem lat liczba metod jakimi można płacić za pośrednictwem PayU wzrosła. Dokonujący płatności jest prowadzony krok po kroku, dzięki czemu korzystanie z PayU jest naprawdę proste i intuicyjne. Aktualnie dostepne kanały płatności w PayU to:

Ekran wyboru metody płatności w systemie PayU
pierwszy etap wyboru płatności / © PayU
  • przelew "pay-by-link" – podstawowy sposób, z którego mogą skorzystać klienci większości banków w Polsce (poniżej znajdziesz pełną listę).
    Po wybraniu tej formy płatności i naszego banku, zostaniemy przekierowani na stronę logowania. Po zalogowaniu w banku, widoczne będzie okno z przygotowanym przelewu. Dane zostaną w większości banków uzupełnione automatycznie; odbiorcą płatności będzie PayU, a tytuł przelewu będzie zawierał specjalny kod. Twoim zadaniem pozostaje tylko autoryzacja transakcji – po kliknięciu "wyślij przelew" (lub podobnie brzmiącej opcji), zostaniesz poproszony przez swój bank o podanie kodu autoryzującego SMS.To wszystko – po zatwierdzeniu transakcji i wylogowaniu, zostaniesz przeniesiony z powrotem na stronę sklepu, a po chwili otrzymasz potwierdzenie zapłaty od PayU na swój adres email (takie potwierdzenie trafi również do sprzedającego).
  • drugim sposobem są płatności BLIK oraz inne płatności mobilne (Google Pay i Apple Pay).
    W aplikacjach mobilnych wielu banków BLIK oraz inne wymienione przed chwilą płatności mobilne są już wdrożone – jeśli do tego grona zalicza się także bank w którym posiadamy konto, będziemy mogli zapłacić w ten sposób. W aplikacji zostanie wygenerowany specjalny kod, który trzeba będzie użyć na stronie płatności PayU.
  • kolejny sposób to użycie karty kredytowej/debetowej lub innych płatności mobilnych.
    Kiedy wybieramy kartę, musimy podać jej numer (widoczny na jej przedniej stronie, zawierający 16 cyfr), datę ważności oraz kod CVV (trzy lub cztery ostatnie cyfry na rewersie karty, w polu które jest przeznaczone na własnoręczny podpis). Możliwe że konieczna bedzie jeszcze autoryzacja hasłem sms, które przyśle nam bank. W PayU możliwe jest skorzystanie również z Apple Pay, Google Pay, MasterPass, oraz Visa to pay.
  • Ostatnią opcją jest skorzystanie z płatności na raty, dostępnej we współpracy z partnerem pożyczkowym PayU.

PayU – jakie banki?

Ekran wyboru banków systemie PayU
wybór banku z którego dokonamy przelewu / © PayU

Nie każdy bank umożliwia automatyczne przelewy pay-by-link w systemie PayU. Oto aktualna lista banków w których możemy zapłacić w ten sposób:

  • Alior Bank
  • BNP Paribas
  • BOŚ Bank
  • Citi Handlowy
  • Credit Agricole
  • ING Bank Śląski
  • Inteligo
  • mBank
  • Millennium Bank
  • PBS Bank
  • Pekao
  • PKO Bank Polski
  • Santander
  • Velobank

Co zrobić jeśli mój bank nie obsługuje PayU?

Jeśli za pośrednictwem konta w Twoim banku nie możesz skorzystać z przelewu pay-by-link, nie masz karty ani możliwości dokonania płatności mobilnej, wybierz przelew tradycyjny (opcja widoczna pod "kafelkami" ze wszystkimi bankami) – zostaną wówczas podane dane do przelewu bankowego, który można zlecić np. na poczcie (lub w swojej bankowości). Niestety w tym przypadku realizacja transakcji nie zajmie kilku minut, a 1-3 dni robocze.

Ochrona kupujących

Oprócz komfortu i szybkości płatności, zakupy na Allegro mają także dodatkową zaletę, która zwiększa bezpieczeństwo zakupów. Jest nią "Allegro Protect" (dawniej POK, czyli Program Ochrony Kupujących). Logo symbolu Programu ochrony kupujących - parasolkaPolega on na finansowej gwarancji rekompensaty kosztów w przypadku, gdy kupujący nie otrzyma towaru lub będzie on odbiegał od opisu oferty. Dzięki Allegro Protect klient ma możliwość otrzymania zwrotu pieniędzy przy transakcjach do 20 000 zł.

Płacenie kartą przy zakupach online

W celu skorzystania z tego programu ochrony kupujących należy wysłać wypełniony formularz w ciągu 14 dni - 2 lat od daty zakupu.

To pozytywne rozwiązanie, które może zachęcić do zakupów online. Więcej szczegółów znajdziesz na Allegro.pl (na dole strony w sekcji "centrum pomocy" wybierz "dla kupujących", a potem "bezpieczeństwo").