Logo serwisu kontomania.pl

Płatności BLIK są z nami dopiero od kilku lat, ale już chyba na stałe wpisały się w jeden z nieodłącznych elementów codziennego "bankowania" wielu z nas. Czym dokładnie jest BLIK i czy warto zainteresować się bliżej tym tematem? Biorąc pod uwagę jego możliwości i dynamiczny rozwój w Polsce – na pewno tak.

Płatności BLIK – co to takiego?

Logo systemu płatności mobilnych BLIK
Oficjalne logo / © BLIK

Nazywając rzecz po imieniu, BLIK to system płatności mobilnych, chociaż jego funkcjonalość jest nieco szersza. BLIK powstał w naszym kraju i w ciągu kilku lat odniósł ogromny sukces. Co zatem można zrobić za pomocą BLIKa?

  • płacić przy wykorzystaniu swoich smartfonów w sklepach (stacjonarnych, jak i online);
  • wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów;
  • dokonywać przelewów na wybrany numer telefonu.
Smartfon z otwartą stroną internetową o BLIK

Podstawową zaletą BLIK jest brak konieczności instalowania specjalnego programu – BLIK jest dostępny w aplikacjach mobilnych aż 18 banków. Oto aktualna lista: Alior Bank, Bank Pocztowy, BS Brodnia, BOŚ Banku, BNP Paribas, Citi Handlowy, Credit Agricole, Getin Bank, Grupa BPS, mBank, ING, Millennium Bank, Nest Bank, Noble Bank, Pekao, PKO BP, SGB Banki Spółdzielcze, Santander.

Jak działa BLIK

BLIK polega na systemie kodów jednorazowych generowanych w telefonie ("kodów BLIK" w aplikacji), które służą do płatności, czy wybierania gotówki z bankomatu. Kod jest unikalną kombinacją 6 cyfr (z zakresu od 0 do 9), ważny przez dwie minuty od jego wygenerowania.

Po zalogowaniu się w aplikacji mobilnej banku, w zakładce BLIK masz do wyboru kilka opcji związanych z różnymi operacjami (wypłata, płatność, przelew, czek). BLIK przydatny może być zwłaszcza przy nieplanowanych płatnościach – nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą karty (portfela), a smartfon jest obecnie dla większości z nas nierozłącznym towarzyszem.


Copyright © kontomania.pl